Francuska i Slovenija u četvrtfinalu Eurobasketa

Košarkaši Francuske izborili su plasman u četvrtfinale EuroBasketa nakon što su u Berlinu u susretu osmine finala nakon produžetaka pobijedili Tursku s 87-86.

Bila je to utakmica u kojoj je Francuska povela sa 16 razlike, Turska je potom velikim preokretom stigla do +8, imala je i četiri poena prednosti 19 sekundi prije kraja. No Francuska je izjednačila, a potom u produžetku stigla do pobjede i plasmana u četvrtfinale u kojem će igrati protiv pobjednika susreta Srbija – Italija.

Francuska je odlično otvorila susret, povela je 9-2, pa 13-4, a na koncu prve četvrtine vodila je 18-11. U drugoj četvrtini Francuzi su vodili i sa 16 razlike (31-15), no Turska je do poluvremena smanjila na osam poena minusa (35-43).

Treća četvrtina je donijela nevjerojatan prekret. Turska je od -11 (38-49), stigla do čak +8 (57-49) napravivši seriju 19-0. Turska je taj dio dobila s 22-6 i u zadnju četvrtinu ušla s vodstvom 57-49.

U posljednjoj četvrtini gledali smo pravu dramu. Francuska je izjednačila na 66-66, da bi minutu prije kraja povela sa 73-72. Turska potom radi seriju 5-0 i 19 sekundi prije kraja imala je velikih 77-73. Francuska je košem Thomasa Heurtela 13 sekundi prije kraja smanjila, potom je Čedi Osman promašio oba slobodna bacanja, da bi Rudy Gobert zakucavanjem dvije sekunde prije kraja izborio produžetak.

U dodatnom dijelu igre Francuzi su imali inicijativu, poveli su 83-79, a minutu i 20 prije kraja s 87-82. Turska je odgovorila s četiri uzastopna poena, imala je i zadnjih 12 sekundi za pobjedu, ali nije uspjela izvesti šut.

Francusku je do pobjede predvodio Gobert s 20 poena i 17 skokova, dok su Thomas Heurtel i Evan Fournier zabili po 13 poena. Fournier je dodao šest skokova i tri asistencije, dok je Heurtel imao četiri skoka i sedam asistencija.

U turskim redovima najefikasniji je bio Bugrahan Tuncer s 22 poena pri čemu je pogodio šest trica iz 10 pokušaja. Furkan Korkmaz je dodao 18 poena.

Slovenija u završnici slomila Belgiju

Branitelji naslova europskog prvaka, košarkaši Slovenije plasirali su se u četvrtfinale ovogodišnjeg EuroBasketa. Oni su u osmini finala u Berlinu svladali Belgiju s 88-72 (24-19, 20-22, 19-19, 25-12).

Belgija, koju vodi hrvatski stručnjak Dario Gjergja, pružila je odličan otpor favoriziranoj Sloveniji, početkom četvrte četvrtine imala i prednost 64-63. No, uslijedila je velika serija 19-1 Slovenaca kojom su četiri minute prije kraja stigli do nedostižne prednosti 82-65.

Još jednom je sjajan bio Luka Dončić s 35 poena, 13 je dodao Klemen Prepelič, dok su u redovima Belgije najučinkovitiji bili Emmanuel Lecomte sa 16 i Pierre-Antoine Gillet s 15 poena.

Slovenija će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika susreta Ukrajina – Poljska koji je na programu u nedjelju u podne.