Fra Valentin Vukoja ponovno pogodio u srž sa svojom propovijedi o zahvalnosti

Nedjeljnu svetu misu u 9:30 sati u Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije na Širokom Brijegu predvodio je fra Valentin Vukoja.

Fra Valentin, poznat po svojim izravnim propovijedima koje vjernike ne ostavljaju ravnodušnima, ovoga puta je govorio o zahvalnosti na sebi svojstven, vrlo konkretan način.

Imaš 18 i više godina, živiš s roditeljima. Treba ti uvesti prirez i porez. Danas kod nas djeca žive s roditeljima, rade i primaju neku plaću. Mater mu i dalje pere, kuva mu, čisti, pegla. Ćaća plaća struju, vodu, telefon i sve za u kuću. Trebaš doprinositi kući svojima, pokriti dio troškova koje proizvedeš! Ako nećeš, izvoli, nać će tebi ćaća fin stan u Širokom pa plaćaj najam i brini o sebi! Ali ne, on ima sebi za džeparca, ode na kavu, gubi vrijeme i tako godinama. To nije zahvalnost, to znači biti sukerina!rekao je bez imalo okolišanja i uljepšavanja fra Valentin.

U nastavku propovijedi objasnio je što zahvalnost zapravo znači i koliko ona mijenja čovjeka:

Ako ima autoizlječenje čovjekova srca, duše i duha to je biti zahvalan! Smanjuje depresiju i smanjuje ružne emocije. Povećava empatiju, osjetljivost na druge. Povećava mentalnu otpornost. Povećava optimizam u čovjeku. Poboljšava raspoloženje! Razvija među ljudima komunikaciju! Izgrađuje kvalitetnije međuljudske odnose! Smanjuje stres! Liječi čovjekovo srce i dušu!

Na kraju je podsjetio na biblijski primjer desetorice gubavaca, od kojih se samo jedan vratio zahvaliti Isusu.

I zato Isus kaže onom jednom od 10 gubavaca koji se vratio zahvaliti za ozdravljenje: Tebi koji si se došao zahvaliti, ne samo da sam ti dao tjelesno zdravlje i oslobodio te gube, nego ću ti dati i vječni život! Idi, tvoja te vjera spasila! Blago tebi jer si došao da se zahvališ! Amen!, kazao je fra Valentin u nedjeljnoj propovijedi.

(www.jabuka.tv)





194 komentara

  • Kako bi onda fra Vale nazvao one anti majke koje idu na posao i prave se da su muskarci? Djecu u vrtic da placu a ona torbicu, stikle i na posao da zaradjuje novac. Kako bi nazvao te zene tj to nisu zene to su antikrsti koji unistavaju svoju djecu radi novaca. Izmolit cu za vas sve zene koje radite da vam Bog pamet prosvitli i da se posvetite djeci a ne sotoni u obliku novca. Bom vas blagoslovio.

      • Zasto bi isla psihijatru? Samo govorim kako je. Zene su za kuce, kuhanja i cuvanja djece. Ja tako zivim vec 32 godine i sta mi fali. Sve moje prijateljice tako zive. A sve one koje idu na posao i prave se da su muskarci, putuju, uce strane jezike su nesretne i jako tuzne jer im zivot prolazi u nekoj kancelariji. Pare se uvijek od nekud stvore, dadne svekar, covik zaradi, zava posalje iz Njemacke tako da ni ne moram radit. Djeca trebaju majku a ne neku tamo nepoznatu koja se svako jutro sminka i oblaci ko da ce na pistu i ide na posao. Zeno djeca ti placu u vrticu dok ti zgrces lovu na poslu. Sotona te zavodi carima para, zar ti je vaznije kupit torbicu nego da je tvoje djete s tobom. Sve vas takve zene koje ste zastranile cu imat u molitvi veceras da vas Bog vrati na pravi put.

        • Iskrena ja se slazem s tobom. Pare se uvijek nekako stvore. Evo ni ja nikad nisam radila 4 djece rodila 5 na putu. 1000 KM mi daje drzava a brzo ce i 1500 KM, sta imam radit ko da mi je malo. A i dadne uvik neko. Djeca trebaju majku a ne pare. Nek nas ima jos koje normalno da razmisljamo.

        • 17:04
          Ti si parazit.Uzimaš teško zarađene novce od rodbine,kako te nije sramota?A zaova može raditi u Njemačkoj da tebi pošalje?Ima ona narodna,čega se pametan stidi, time se budala diči!

          • Aa komentari su komicni a u Širokom ocito novac pada s neba i onaj komentar od zene da joj svekar i zaova daadnu to je razmisljanje boleso i iz kojeg je vjeka i vjere ona znaci ona samo radja djecu zatvorena u kuci to je zaostalo misljenje i moze se posramit kako ona odgaja djecu za buduce da ne treba radit samo sjedit i drugi ce ih uzdrzavat a pameti strasno

        • Za iskrenu majku i ženu pitanje kako možeš uzeti pare od zaove kad je ona žensko koje radi? Pričaš protiv žena koje rade a uzimaš novac koji zarađuje? Ti si obični parazit koji živi na tuđi račun. Treba ti dovoljna muževa plaća ako ne radiš a ti kao prosjakinja gledaš pored muža tko će ti dati novac.

        • Ženo draga, kako će zava poslati ako ne radi…de svoje dovedi u red,pa onda dalje. I ne sudi svakome, neko se žensko bori za koru kruha djeci, jer nema od koga dobiti “donaciju”. Stari umrli,a čovjek živi za sebe. Očito Vam treba stručna osoba u svakom pogledu

    • Draga gđo Majko, da svi očevi/muževi imaju plaću od minimalno 5000KM možda bi i više žena moglo ostati kući, a s obzirom da većina građana ima po 2 kredita, režije, i na današnje cijene prehrane, ja ne znam kako vi mislite da bi jedna evo npr kao moja 5ero člana obitelj preživjela mjesec s jednom plaćom?
      Ako mislite da ste velika katolkinja, a ovako osuđujete malo se zapitajte… i idući put na ispovijedi obavezno iznosite svoje mišljenje i svećeniku.

      Znači majke koje rade da bi svojoj djeci odnosno svojoj obitelji, priuštile sve potrebno za normalan život, su muškarci i antikristi, ajde dobro.

      Najbolje da smo se sve udale sa 16, nismo trebale ni ići ni u školu ni na fakultet.

      • trebaju žene raditi, trebaju imati mogućnost za sve, ali…
        ako radiš i imaš djecu, potrudi se naći nekog da ti ih čuva bolesne, a ne da si na bolovanju svako malo, posao trpi, netko vuče duplo, a ako ne zna odraditi tvoj posao, recimo plaće, pa čekaj ti sedam dana da se vratiš sa bolovanja i tako unedogled…

    • Ne prdi ti koji žene smatraš alahovim robinjama. Može žena i radit i odgajat dicu, ali ako ti sve svališ na nju, a ti živiš ko “sukerina”, nije dobro ….

    • volim što misliš da i vjernik i bolja osoba jer ti dan prođe s kreveta na kauč, djeca u vrtiću, muž na poslu hahaha

    • 14.51,
      Znači po tebi roditelj treba uzdržavati čovika id pedeset godina i ženu mu koju godinu manje i djecu.A i žena u noćni život ide i nećete djeci ni ručka da skuha.
      Tko ti brani uzdržaji kad ti možeš stara a oni mlađi neće.

      • Fra Vale je rekao sin od 18 godina treba donositi plaću kući. Nije rekao od 50. I priča mu je suluda, Bog je dobro posložio njegov život pa nema djecu, ko zna kakav bi otac bio da je drugačije

    • Upravo tako, dijete nazvati sukerinom zato što ne donosi plaću kući majci j ocu. Treba ga iseliti? Pa se čudimo što roditelji umiru u staračkim domovima. Od kad je boga i svita obitelj treba bit na okupu. Ispegla sinu košulju za posao i ona je plaćenica, šta bi na ovo rekle žene koje nisu blagoslovljene djecom. Strašna propovijed, skoro pa izgleda mentalno poremećeno

  • Ima i oženjenih sukerina dovede ženu ćaći i materi da se oni s njom rvu i sa drčinom.Pusti cure i momke to je ništa

    • Ima. Evo moj, ne svidja mu se sto skuvam, ode u matere. Dam mu djecu da pricuva, cuva njegova mater. A preso 45. Nista niti hoce niti zna, jer ce sve neko drugi.

        • L,
          Ako ne vidiš u čemu je problem to je tvoj problem.
          Što o takvim susjedi i prijatelji i virtualni pogotovo pričaju a one misle da se ne zna a sramote sebe i svoju djecu.

          • Ja odgovora majko mila “brinuti sta selo priča” e to je vrhunac nasega kozervatizma.
            Sto zena kada se uda,treba prestat zivjeti.

          • Pa evo reci ti u cemu je problem? Je li to udana zena ”mrtva”, treba se u kucu zatvoriti, sluziti muza i djecu, biti sluskinja, i to je sve cemu se ima nadati i sta treba raditi? Eno ti u Zagrebu klece po trgu takvi koji zele da ”muskarci budu duhovni autoritet zeni”, pridruzi im se, iste ste pameti. Cuj bgt sta ce susjedi i prijatelji reci, BOLI ME KURAC sta ce reci, ako pricaju meni iza ledja i na taj nacin, niti su mi prijatelji, a susjedi samo geografski. Izadji iz te mentalne zlibine sroljo jadni.

  • U kojem ti svemiru živiš da i nama koje radimo kažeš pa da tako možemo. Ja nikoga nisam upoznala da mogu živit od jedne plaće, osim ovih gazdurina što su kapital stekli na znaju oni kakav način. Ja bih volila da sam s djecom mogla biti do treće godine, ali nije me nitko savjetovao kako se bogato udati da mi može biti. Nemojte prosipati pamet, ne daj Bože skroz ostati bez nje! Vjerojatno ste se u nekom dijelu propovijedi pronašli pa sad lupate.

  • Bože me sacuvaj fratra i riječi. Nazivati ljude i mlade od 18 ,19 godina sukerinama. A tek komentari evo ovaj prvi. I još zaključuju komentare sa Bog vas blagoslovio.

    • Evo što ih je nazvao sukerine, bože sačuvaj, nego portal to prenosi kao snažnu i dobru propovijed. Podrzava se ovakvo vrijeđanje normalne obitelji. Peglam i perem i svekru i neožejjejom djeveru. Peglam il perem i svojoj obitelji. Bolim da su svi uredni, zahvalni su jako. Oni pomazu u drugim stvarima. Svekar ne dopusta da ja radim bašču dok je on živ. Mi normalno i sretno živimo.

  • Neprimjereno nazivati ljude takvim riječima.U prvom vam redu Crkve ratni profiteri i političari koji lažu i kradu narod,prvo ti njih osudi i pošalji im poruku pa onda dalje.

  • Fra Valentin je sve dobro rekao i trebaju svi fratri dotaći se problema.
    Najžalisnije je što su udate žene i ljudi gori od ovih od 18 godina.Ima ih ujutro dolaze doma treba o tome govoriti i nedat ni u Crkvu takvim a djecu imaju. Sve je do neodgoja obitelji iz koje dođu.Pa nekim se smiju,zasluženo, a žalasno je što se i djeci smiju.
    Ma neprilika su cure koje cijelu noć idu po disku noćnim klubovima po lijevoj obali misleći da nitko ih ne vidi i ne zna.
    Kakve su to cure od 40 godina ,sramota a ne žene.

  • Za ovu “iskrenu majka zena”

    Odakle tebi vrijeme onda da surfas po internetu…jao jao jao kako možeš napisati ovako nešto. Ja kao muškarac sam presretan jer mi zena radi također zajednički se brinemo za djecu za ručak večeru i sve sto treba Ave zajedno , a to sto si ti ljubomorna na neke sto idu na posao to je tvoj problem. Posao nije luksuz i nije da se trci za novcem već potreba , ali očito ti to ne razumiješ. Ne znam kako bi objasnio tvoj komentar nego onako brutalno iskren “nije kameno doba” također život nije samo da se u kući cisti , kuha Itd…život je sve i treba ga živjeti opušteno

    • Tako je,riječ je o zahvalnosti,i šta nezahvalnost i neodgovornost rađa.Sebičnu djecu,djecu bez empatije i poštivanja,a roditelji samo što krv nedadnu,a i to bi dali.Pridika odlučna kao i uvijek,u sridu pogodi Fr,a ostali mlaki..

  • Omiljen mi je fra Vale, sto se tice odnosa finacijski sve je stvar dogovora, vazno je medusobno postivanje i ljubavi, e sad tko kome koliko je razlicito, negdje roditelji pomazu vise, negdje cak i dica, a negdje zajednicki, vazno je da su u miru i slozi.

  • Nisu svi podobni. Mnogi nemaju posao ili su morali otići zbog političara koji nameću svoje podobne koristeći se svakakvim metodama. Svakakvih nekompetentnih a arogantnih kadrova ima, to se odnosi i na tzv. privatni sektor koji je također ispolitiziran.

  • Evo ne znam je li ima ovdje ijedna majka ili otac koji su sretni jer mogu sve to za svoje dijete raditi.Ja sam zbog toga sretna jer im mogu skuhati,oprati,ocistiti,pomoci u svemu…
    Jesu li mi zahvalni?
    Iskreno i ne ocekujem da mi budu jer mislim da se to podrazumijeva.To je moja misija,koju sam ja izabrala na ovoj zemlji,druge
    nemam.
    Bitno mit je da postanu ljudi a to je puno teze u danasnje vrijeme.Da samo posteno covjek moze dalje.
    E to ce mi biti HVALA najveca…
    Nista drugo od njih ne trazim

    • To treba biti misija dok djeca ne mogu sama. A ne od odraslog čovjeka praviti debila, pa da imaju 20 i nešto godina, ne znaju ništa skuhati, ne znaju mašinu nijednu uključiti, ne pospremaju, ne mijenjaju sebi posteljinu. Pa kao da su bolesni ili zaostali.

      • Promašili ste temu.
        Tema je zahvalnost.
        Jesu li djeca zahvalna ili nisu?
        I gdje ste u komentaru pročitali da to sve ne znaju raditi?
        U kometaru se opisuje odnos jedne majke prema njenoj djeci.To je njezin stav,na koji nadam se ima pravo.
        Nigdje nije navedeno koliko djeca imaju godina,ni šta znaju ili ne znaju raditi.
        U ostalom sve se nauči kad zatreba
        Čitajte s razumjevanjem

        • Pa rekla je da joj je misija pomagati, i da ništa od njih ne traži. Čemu to?
          A zahvalna djeca će i reći majci nemoj ti, ja ću, odmori.

          • Gdje ste točno, pročitali u komentaru da su joj djeca zahvalna ili nezahvalna i da pomažu ili ne pomažu?Gdje?
            Pročitajte komentar s razumjevanjem i ovaj put bez vlastitie insinuacije.
            Pokušajte,jednostavno je.

    • Naravno da su sretni kad rade za svoje dijete ali pod djetetom se ne podrazumjeva odrasla osoba koja je sposobna sama raditi i zaraditi.Misija roditelja od djeteta napraviti samostalnog i odgovornog čovjeka koji je sposoban sam sebe uzdržavati .

      • To da dijete bude samostalno i odgovorno nije misija to je konačni cilj te misije,a misija je zadaća tj.poslanje da se dođe do tog konačnog cilja.
        Misija roditeljstva počinje od kad se dijete rodi i ne prestaje dok god je roditelj živ…
        Godine dijeteta su u ovom slučaju totalno nebitne.

      • Tocno covok je naj zadovoljniji kad mu je djete zdravo i zadovoljno a sta ce ti djete pomoc u ovzkom teskom vremenu ozeni se dobije djete troskovi veliki nemoze dat roditelju ne da nebi pomogza ili da jednostavno nemoze a mi kao roditelji trebano bit sretni kad oni imaju obitelj i pricuvat unuce kad treba i mozes a ne prozivat nevistu a svoju kćer dizat u nebesa i nevista je necija kći budi realan

    • Ovo sa sukerinama je ok…ajmo sad sljedeca propovjed o tome tko je sukerine doveo u situaciju da ne mogu pomoc ni sebe a kamoli ostarjelim roditeljima..aj nek fratar objasni kako netko tko nije sukerina moze placat stan 600km stedit za svadbu ili slicno,a pri tom radi za 1500..pa nemaju svi place po 5000 ko hdzrovci…kad ce ta tema

  • Za ovu prvu gospodu sto je protivnica da zene rade.interesira me otkuda zaovi novac da pomogne,sigurno negdje radi.odakle novac opcini i drzavi ,nije da samo muskarci rade?

  • Hahaha . Najzesci komentar . Pare uvjek dodju odnekud …. Neko zaradi svekar zaova iz njemacke … zena iskrena bar prizna da se snalazi , ko ce radit ne pada joj na pamet

    • Ma nitko ne dobiva pare na lijepe oči. Naradi se ona više od ovih što na posao idu. Svekar dadne jer mu pomaže, zaova jer pomaže njenim roditeljima. Nisu oni djed mraz pa da tek tako daruju novce.

  • Moram se nadovezati…kaže pare se odnekud uvijek stvore…jel to u Širokom tako samo, ili? I Bog je dragi rekao, moli i radi, muž i žena, jedno uz drugo, skupa stjecu za sebe, djecu, život. Usput punimo proračun vama koji se uzdate u tih 500KM pod djetetu.

  • Zasto nitko ne prica o korupciji ,nepotizmu ,vladajuće partije HDZ????
    I fratri isto zasto suze??
    Zasto su stolarine skupe na Sveučilištu i dalje a Hrvatska dala milijune ,zasto se profesorima jos nisu povecale place ??? To jest drugi dio??
    A ima se za ruckovw ,putovanja ne znam gdje ??
    Ha bivis rekotre Tomicu ,i sadasnji rekotre Colaku ,oba ste partijski dosli na celo Sveučilišta?? Kako vas nije stid govorim za upravu Sveučilišta..koliko para ste pokrali ?? Ha ,zasto o tome nije tema ??
    Svi ste vi za dugotrajnog zatvora da ima pravde, kazem da ima!!
    Zna se koliko posten čovjek može imati u današnje vrijeme krize ..
    Ne pada jabuka daleko od stabala, kakvi roditelji takva i djeca
    Narod je grozan rugljiv, zavidan, tracljiv a pune crkve i treći redovi…
    Zdravstvo jadnoo, pravde nema zasad …
    Ratni profiteri, lazne invalidske mirovine..tuga i jad gdje zivimo i skime….s partijdim HDZ uhljebim i lopovima …zasto fratre malo o tome ne pricate?? Ha ,lopovi svuda oko nas ??
    I uhljebi !! Tuga ….😔i sad UDBA vlada nazalost….

    • Dobro zborite
      Pjesma kaže
      Ako ne znaš šta je bilo,pitaj…
      A što ako znaš šta je bilo,šta tada?
      Ako znaš da si bio na prvoj crti dok je se neki tvoji sumještani debelo bogatili.
      Ako danas ti ispadas nesposoban a oni i njihovi potomci sposobni.
      Ako vidis stranačke ljude koji rata nisu vidjeli a danas te zastupaju u miru, uz ogromne naknade a ti krpaš kraj s krajem…
      Kako preživjeti i o(p)stati
      kad se raspadaš jer znaš
      šta je bilo?
      Evo tema za propovjed.
      Kako?

      Kako ne biti ogorčen?

  • Svaka propovid koja “žicne” je dobra propovid. Znači da ima vajde što kaže, jer inače ne bilo ovakvi i ovoliko komentara.
    Aj Bog!

  • Bravo Vale nezahvalost je ogroman grijeh.Pogledajte samo cega sve u svijetu ima koliko jada i bijede.Akp imamo krov nad glavom,nismo ni gladni ni zedni.Jos uz to ako smo zdravi trebali bi skakati od srece.Oprosti nam boze sto smp nezahvlani sto nevidimo sto sve imamo,vec samo gledamo sto nemamo.

  • Pitanje za autora. Sta je to fratar opet pogodio u srž? Jeli možda to što je mlade od 18 ili 19 godina, koji žive s roditeljima, nazvao sukerinama. S kojim pravom fratre? Ako žive s roditeljima ne mora značiti da su sukerine i nezahvalni možda još nisu u mogućnosti živjeti samostalno. Ta mladost je tek završila srednju školu. Neki od njih već rade i bore se za život a neki studiraju i sutra će biti stručnjaci u svom poslu (doktori, pravnici, inž.). Pogodat u srž bi bio da je fratar prozvao odgovorne za ovakvo stanje u društvu (korupcija, nepotizam, skupe školarine, skupi stanovi i dr.

    • pa evo prvi on (mislim na fratre) sve mu osigurano, iz roditeljskog doma u samostan. ne mora se brinut za opeglano, skuhano – sve mu neko drugi namiri. ne kužim poantu…

      • A tebi i tvojima sigurno neko brani pa pošalji svoje dijete i svece to imati koto drugi tako daje možda neke gazde i dile svoje

    • I još nazvati bilo koga sukerinom je grijeh fratre. Ko bratu kaže budalo nema dijela u kraljevstvu vječnom. Ti si brata čovjeka nazvao sukerinom, razmisli

  • Vale kani se majki, zena i djece. Peri i propovjedajte o lopovluku, korupciji, ratnim profiterima, politicarima, kockarnicama, kladionicama koje truju i ubijaju društvo obitelj, o narko mafiji, drogi koje je UN grad, zupanija i drzava. Sve vi znate dragi nasi svecenici tko sta radi i tko razara obitelj i nase društvo. Ali zgodnije je dotaknuti se teme odgoja, majki i zena. Nego ovi puno ozbiljnijih i opasnijih stvari koje nas uništavaju svakim danom i razaraju obitelji. Zato dragi nas Valentine tu temu uvrsti u svoju propovjed i budi jasan i glasan o tome i upru prstom hrabro u te osobe koje nam urusavaju obitelj i djecu. Kad Crkva i svecenici o tome budu govorili vjeruj te da ce i politicari i nasi gradski vjećnici, roditelji o tome mjenjati stav i biti puno hrabriji i odlučniji da se tom zlu svi zajedno suprotstavimo.

    • 21.31,
      Danas najviše obitelj rataraju žene ,majke koje idu u disko hodanje, neprimjerdnog izgledabi društva,instagram po cijeli dan i noć.. a ni jedan obrok ne kuhaju,ni srama ji sramote nemaju.
      A ima mladih prekrasnih žena koje žive po Božijem redu i zakonu itekako treba pohvaliti.

  • Ova propovijed je sramota.Tako nazivati mlade ljude.Neki svećenici su teško razočarenje,ponašaju se i pričaju ko neki krkani.

  • Skoro su svi komentari ovdje fulali ! Zašto ? Pa propovijed, odnosno obično tamo neko subjektivno mišljenje, često i frustiranost, svećenika koji u tom trenutku vrši samo posredovanje između neba i naroda, je manje, ako ne i najmanje, bitan dio svete mise ! Kakva propovijed kakvi bakrači. Kakav Vale, kakav peti deseti svećenik. Pa tko to dolazi radi svećenika i radi propovijedi na misu ? Ja kad god radi toga mislim nešto ili ići ili očekivati više se razočaram, i shvatio sam da je misa sasvim nešto drugo. Misa je i treba biti osobni susret s Isusom i duhovnošću. A svećenik je samo tu taj s tim svojim imenom i svojim subjektivnim mišljenjima i svojim frustracijama samo u tom trenutku dani posrednik. Apsolutno za bit mise i za svrhu odlaska na misu nije bitan svećenik. Apsolutno je nebitan. Niti šta govori u propovijedi. Posebno je to nebitno. Propovijed. Ma dajte. Osobno bih ukinuo propovijed. Pa bi vidjeli onda. Na misu bi dolazio, ili ne bi, samo i isključivo radi osobne duhovnosti. Ovo je točno kao što gore jedan reče – šamanski običaji. Pogotovo je fulno ovaj autor naslova ovog članka. Bolan pajdo to što si ti stavio u naslov je isključivo tvoje mišljenje ! Tako da okanimo se opterećivanja propovijedima i imenima svećenika. To je uopće nebitno za svetu misu. Svima svako dobro.

    • Fra Vale sve je istina što si rekao,a istina često ne odgovara i boli.Svi mi roditelji znamo svoju djecu najbolje. Pokušavamo od njih učiniti poštene mlade ljude nije lako ima i suza ali i smijeha.Neka nam Bog bude na pomoći i fratri sa oltara svojom riječju mogu puno učiniti zato fra Vale hvala ti.Isus je propovijedao mnoštvo je obratio i vratio na pravi put koji nas vodi do Boga.

    • Ne, upravo suprootno..Propovijed je jako vazan dio svete miae..Da si citao knjige vjerske tematike znao bi da je upravo propovijed vrsnih svecenika promijenila i obratila mnoga srca. Bbl

  • Propovijed vadite iz konteksta na ovaj način. Treba je poslušati u cijelosti, a ne napisati par rečenica koje su vam bile zanimljive. Propovijed čista i na mjestu – zna Vale što govori. Ali ispade da je svaki osamnaestogodišnjak sukerina jer živi s roditeljima. Nema to veze s istinom niti s onim što je Vale htio reći. Narod se posvađa ovdje radi ničega i vađenja riječi izvan konteksta.

  • SVEĆENIK JE PRIKAZAO JEDNU STVARNOST…NAŽALOST…DJECI TREBA LJUBAVI, POKAZATI PRAVI PUT ŽIVOTA, ŽRTVE NEMA. SPOMENUO JE PASIMIZA I OPTIMIZAM, GDJE JE U DANAŠNJEM SVIJETU PUNO VIŠE PREVLADAVA PASIMIZAM…

  • Kako bi bilo pilu okrenuti suprotno, pa da se fratri i popovi žene stvaraju obitelji, pa onda Mi malo o njima, Zasto su se prestali zeniti?

  • Danas vlada umjetna inteligencija hladnoće i bezosjecajnosti.Postali smo roboti.Ziva riječ izgovorena s osjećajem i istinom ne dopire do ljudskog mozga i srca. Postuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji.Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe.Moli,radi uči daleko ćeš stići. Vjera te tvoja spasila.Nikada čovjek neće propasti .

  • Izvadili ste samo to iz propovijedi jer vam je to kao zanimljivo. Cijela propovijed je odlična bila i smislena. Žao mi je što vadite stvari iz konteksta radi vlastitog populizma i klikova. Od svega primjetiti samo ovaj je dio propovijedi je tuzno

  • Fra Valentin je veliki emotivac koji suosjeća sa problemima i patnjama ljudi i GORI za svoj puk.

    I sigurno bi bio presretan kada nebi bilo potrebe za ovakvim propovjedima!

  • A sta cemo onda s onima sto su roditelji pomagali djecu napravit kucu kupili auta itd. toji su jos vise dobili, ali nije to bitno , bitno je jesi li zahvalan bilo to mala ili velika stvar, bilo da se radi o mladima ili starim osobama, ovako ispada da su samo mladi krivi, a mozda je izvadeno iz konteksta, nisam bio.

  • Fra Vale a sto je sa roditeljima kojima su njihovi mama i tata sve dali i kucu i novac,i kakvi su oni bili u mladosti?

  • ZA ISKRENU MAJKU I ZENU !!!!

    Ti se smatras pametnom i vrijednom majkom i zenom .Na osnovu cega,stim da gledas da ti svekar i zaova dadnu tebi i tvojoj dijeci. Takvi PARAZITI kao sto si ti unistili su mnoge.LJudi su isli vanka trbuhom za kruhom a od njih je se ocekivalo da dodju punih dzepova para. Ako nisu….je sramota a ti se zapitaj cija je to sramota trebala biti.Onih sto su ostavili obitelj i isli na zaradu ili onih sto su gledali da im se daje. Kako im je bilo to samo oni sami znaju.Zasto bi bilo lose sto zene idu radit a dijeca u vrtic.Takva dijeca su uspjesnija u zivotu i uce komunicirat i samopouzdanija su od mnoge dijece koja su kod kuce i sami sebi prepusteni. Mobitel ih zabavlja po cijeli dan a kad podju u skolu oni neznaju kako da se ponasaju.Meni izgleda ti imas previse vremena i pijes relaksno svoje kavice a kako je tvojoj zaovi bez svog drustva itd.to se nisi upitala vijerujem.Poznam ja takve pametnjakuse dobro koje sve naj bolje znaju. Samo treba guzu podignut i sama sa svojim muzem odgovornost za dijecu preuzet.Ali tako je lakse dok ima budala koje priskacu financijski.

  • Zato draga moja jedan savjet od mene …. upitaj zaovu kad podje nazad u nNjemacku jeli se ima scim vratit i dali ima dovoljno novca za zivot kad se vrati. Place su mjesecno a ne svaki DAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 1. Ovo je prezabavno
    2. Svak kuži poantu a pravi se manit
    3. Ne daje zava džaba pare, to je garant, a ni svekar
    4. Nije žene koje tade lijepo nazivati muškaračama, a i nisu sve u uredima (većina nije)
    5. Da je dobro otišlo u krivo to i manit vidi jer većina koja baš i nema želi biti kao manjina koja dobro ima. A ne da se, hebi ga
    6. Svima želim mir u srcu, a ostalog pomalo

  • Za iskrenu majku i zenu : ako si stvarno žensko onda si glupa ko točak… prije mislim da neko musko ovo pise samo da bi bilo komentara.. A nekim obiteljima je stvarno potreba da ih obadvoje radi!

  • Tko je ovaj ili bilo koji drugi svećenik da nekoga proziva za nešto što ne živi…Što on zna jel živi s nekim kakvi su odnosi u toj obitelji,jel neka kćer ,sin koji živi u zajednici pomaže i koliko..Tako pričaju i o djeci,jel ih oni imaju i znaju kako ih podizati,odgajati…Što to je crkva napravila kao institucija npr,za obitelji s više djece…Nisam nikad čuo da su kazali da neće naplatiti npr,Krizmu takvom djetetu,sprovod ili one 33 mise nekom siromašnijem…Samo kritiziraju druge,a što ne pođu od sebe..Zašto su oni poskupili mise s 20 na 30 kakvi su im se to troškovi tu povećali..Ljudi ih financiraju daju im ,hrane ih kroz davanja od redovina,plaćanja misa,milodara itd.i oni opet istim tim ljudima naplaćuju svaki Sakrament .Isus zasigurno nije crkvu odnosno njen način rada vidio na taj način..Kad već kritiziraš pođi prvo od vas samih..

  • Neka vas je stid sta na svećenika govorite istina boli, zna on da ste vi jadni roditelji samo sutite neidete vise ni pit kavu u komsiluka da se ne vidi sta trpite Onda vam fratar kriv, nema veci parazita kao u nas svi zive na račun roditelja i drzave A roditelj ima minimalnu penziju pomagao svojim roditeljima, tako je to bilo nasi roditelji nisu imali penzija vec djecu za pomoc.

    • Nek se narod zabavlja među sobom, a političari za to vrijeme rade što žele, namještaju sebi zakone kako hoće, dižu sebi plaće, naknade. Tako i treba kad su nam ovo glavni problemi.

  • Fratar je samo glasno rekao ono, što mi šapućemo o našim jadima kad se ispovjedamo.Ni više ni manje…
    Zato ne sudite,duše ne grišite

      • Bravo tako je. Kao da su roditelji savršeni a djeca njihove kopije . Tate citav dan u kafiću i kladionici,mame na mobitelu,noktima ili kavama a da ne govorim o mamama koje su redno u disku svake subote ili petka. Ili kada čujem kako neki roditelji nazivaju djecu lakvim imenima ,jedno im draže od drugoga i ta djeca sve su im to oni dozvolili a u mladosti neće reći kakvi su bili

        • Kakve su to žene koje idu redno u disko petkom i subotom ,nikakve su to žene i majke već sramota od žena suprugu i djeci svojoj i svojim roditeljima koji je nisu odgojili ,ali nimalo.

  • OVA NASA PLANETA KOJU ZOVEMO I ZEMLJA, U GALAKTICI SVEMIRSKOG PROSTRANSTVA PO MJERENJU JE U USPOREDBI JE MANJA OD GORUSICINA ZRNA? RAZMIŠLJAMO, NEMOJMO SE OLAKO PROSIPATI VELIKIM ZNANJEM, NEKI SU GOVORILI DA JE ZEMLJA OKRUGLA ZVIJEZDA, PA SU ZAVRSILI NA LOMAČI, OPROSTI IM BOŽE, JER NEZNAJU STA ČINE, L P!

  • Sirokobrijezanke su inace najvece lijencine na svijetu! Nigdje nisam vidio da 70% mladih zena ne radi, samo da je na instagramu “fake zivot” vodit hahah. Priupitajte cace 2.5KM za kave😂😂

    Bravo Valentin!

    • 22.50,
      Zato za te linguze mora raditi čovik ili svekrva,kuvati a one u disko ,hodanje i ležajem i nepoštivati obitelj to znaju.

  • Kakve razamezane mame u komentarima je li moguce ovo?😂😂

    daj mu cucu i bocu sincicu od 30 godina!

    Mr* u pm, max do 20 godine i kupi prnje krmcino!

  • Alkar Valentin, pogodak u sridu. Stare babe su zvale”sukerine”ljude koji se ko ljigavci vuku po selu, nicemu ne sluze, nista ne rade, rekle bi babe….sta se vuces ko sukerina. Pravu he izraz našao za ljude, omladinu u naponu snage, koji 99 posto vremena privedu s kave na kavu, rostiljanje, utakmice, disko,….dok roditelji skapavaju od umora. Uvesti obvezno vojni rok jer ovakvim odgojen dobili smo mekusce, lignje, tuljane koje nahranis i odose u kladionicu, gostionicu, čim otvore oči ode se na kavu. Dobra vrenena stvaraju lose ljude, slabice koji se nisu spremni pobrinuti za sebe a kamoli za stare roditelje.

    • Braavo!

      Imam jedno pitanje. Je li ijedan mladic ili djevojka sposobno nesto sebi kupiti (stan,auto,zemljiste..) do 25-30. god?

      Ne mislim na ove sto se zene “pa moraju”

      Pa sta su onda ovi ljudi nego sukerine

  • 23.37,
    Sve je tako.
    Samo i žene idu u kavanu,odanje i disko ,nokti,društvene mreže dan noć…Što u Hercgovini nikad nije bilo.
    A cure su posebna priča.Treba o ovom govoriti više.
    Roditelji se ne pomažu nego čekaju od roditelja da se njima pomaže jer oni su samo u hodanje,kavana i društvene mreže ni djeci se ne kuha.

  • Pitam se ko je “gojio” tu lijenu i nezahvalnu djecu. Možda malo falilo roditelja, a puno bilo fejsa i instagrama. A, tamo sve baš kako realno nije ni slično. Pogubili smo se skroz.

  • Ovaj i ovakvi su opijum za ove “ovce” koje mu sljepo vjeruju što god rekao…Pustite ljude osobito mlade da žive u novo moderno vrijeme,a ne neko kameno doba…Ove konzerve babe su najjače sve neke velike vjernice,a svaka više zna o susjedu i tuđim životima nego svom..A i ovaj pratar što tebe briga ko kako živi,pa ne plaćaš ih ti..Dapače ti živiš cili život na grbači ljudi koji ti sve plaćaju i ti ih prozivaš…Kad si prozvao svoje redove za rasipništo u kakvim zdanjima žive,koje aute voze,o pedofilima unutar vaših redova i zataškavanju tisuće slučajeva, jel ikada imao takvu propovjed…

    • Česi se dite svrbi ftatar je reka kako je i malo se raspitaj samo su ogorčeni oni koji nisu bili niti idu na misu pa pričaju napamet i vade iz konteksta čisti pogodak u sridu

  • Fra vale je rekao onako kako on vidi to i takoje upravu je završio sam osam razreda i zaposlijose u građ firmu kopaj po otocima ne ja jošćuvam nać 5 svjedoka iz širokog i do vojske imao 3 godine staža pa iz vojske jopet kopaj i otišao u mirovinu 2006 a 67 godište 23 godine staža sa benificijom onda su problemi nastali jebo mater mlad u mirovinu ništa neradi lipo živi je tako ali vise siti li od 56 zaposliti a sad radi pa penziju zaradi magare što fratar reko takoje jaga razumnim jer svoju plaću materi davao

  • 17:00
    Što će se ovaj u 11:08 sramiti,šta je pogrešno napisao?Čim se napiše istina odmah u disku,kavani…nisam nigdje,ali prvo počistiti pred vlastitim vratima pa gledati okolo!Svi mi plaćamo da oni žive lagodnim životom i još baljezgaju svašta s oltara!Što ne prozove političare,što ne priča o kriminalu,nepotizmu i korupciji?

  • Sta je on rekao normalno ili realno kao teolog,kako ces dijete od 18 godina nazvat onako pogrdno ,to je dijete koje je tek izaslo iz skole i trazi se u drustvu u zivotu ,pa nema smisla ovako ga napast hdzekonjski ubijat u pojam,ovde nema posla ni za visoko obrazovane ljude a zdravlje su dali dok su fakultet zavrsili i sta sada im Vale ko nesto pametno ima reci,ovde jedino posao posle skole imaju popovi i fratri a za to nema svatko dara

  • A jeli ti si se pritriga hraneći fratre,ideš u Crkvu kao na folklor,a u kućama kad nepravda nezahvalnost i nepoštivanje,a na ulici lipa priča osmijeh sve glumci iz sopstvenog interesa,sve se vidi na licima majki.Vale kapa do poda ,goooovori,a kome se ne sluša neka ne dolazi,očistiti Crkvu hitno dosta glumatanja vjernika.poozzz Vale od velllikog broja Širokobrježana..

  • OBECANO JE ŽENAMA, DA CE KAD DODE DRZAVA NASA, MAJKA KOJA RODI TROJE ILI VISE DJECE,,,IMATI CE PLACU I RADNI STAŽ KAO DA I RADE,
    ULOGA MAJKE JE BOZANSJA STVAR, BUDITE PONOSNE NEDAJTE DA VA ITKO OMALOVAZAVA, RODI MAJKO JIS JEDNOGA BRATA, NEK NAS IMA STO VISE HRVATA, TKO JE PROTIV?

Komentiraj: