Kada je Juventus prije više od dvije godine predstavio svoj novi grb, javnost je bila podijeljena. Većina je smatrala da je učinjena devastacija klupske tradicije i da mu je oduzeta “duša”, ali Juve je samo odveo u krajnost ono što je trend posljednjih 20 godina: apstrahiranje i modernost
Ova dizajnerska promjena gotovo je isključivo vezana uz marketing kluba i približavanje “novim” generacijama odraslim u svijetu tehnologije i pripadajućih jednostavnih simbola i oznaka, a sve zbog veće prepoznatljivosti, zarade i opstanka na tržištu.
U ovu sezonu i Nantes je uplovio, ili bolje reći “nasukao se“, s novim grbom. Nantes je inače jedan od najuspješnijih francuskih klubova u povijesti, iako je više od desetljeća rezultatski nešto slabiji.
Kao što je bio i slučaj s Juveom, navijači su negodovali zbog ove promjene, optužujući klub za “brisanje” klupske povijesti, uklanjajući brod jedrenjak kao simbol ovog kluba.
Novi “logo” Nantesa ima minimalistički izgled, a sastoji se od stiliziranog slova N koji predstavlja klub, i od heraldičkog simbola “hermelina” koji označava pripadanje vojvodstvu Bretanje. Zadržao je povijesne boje a oblik je preuzeo od gradskog grba.
Nouveau logo, les détails du changement 👇 pic.twitter.com/UdhdD2rfiT
— FC Nantes (@FCNantes) May 23, 2019
U nastavku pogledajmo kako su najpoznatiji klubovi mijenjali svoja obilježja i neke od novijih izdanja u svijetu dizajna:
Francuzi su kao umjetnička nacija poznati po najboljim dizajnerskim rješenjima obilježja svojih klubova kroz povijest
FC Toulouse je pošle godine napravio revoluciju i višestruko obogatio svoj grb, radeći ono što trenutno gotovo nitko ne radi, ali pokazalo se kao veoma dobro
Povijest grba PSG-a pokazuje nam da minimalizam nije nužno stvar 21. stoljeća
Barca je najbolji primjer kontinuiranog uklanjanja detalja kroz povijest. Čak se prije par godina predlagalo i micanje slova s grba, ali se odustalo od te ideje.
Real je izvorni minimalizam nadopunio krunom, najčešćim simbolom u grbovima španjolskih klubova. Je li vrijeme za uklanjanje krune? Navijači bi to teško oprostili.
Primjer Betisa nam govori kako “izlet” u minimalizam nije uvijek najsretnije rješenje
Valencija se može pohvaliti stogodišnjim kontinuitetom svojih simbola. Za razliku od većine klubova koji nemaju tu sreću, njen šišmiš je brend “sam po sebi”.
Navijači Atletica bili su frustrirani kada su uklonjene boje s njihovog grba. Medvjed koji sa zelenog stabla jede crveno voće je simbol grada Madrida od 13. stoljeća, a radi se o “El madroño” bobicama nalik jagodama.
Neki dugo lutaju dok ne “ubodu” pravo rješenje
A nekima je već olakšano “brendiranje” jer je postojeći grb bio pogodan za to
Iz Italije nam dolazi primjer ugodnog spoja tradicije i modernosti.
Inter je, za razliku od Alfa Romea, odustao od simbola Lombardije, i sada se bori s bezličnošću. Nitko ne želi zmiju za simbol kluba?
Arsenal je preko noći “pomeo” suvišne detalje…
…dok se Chelsea vratio na staro rješenje. Mnogi klubovi igraju na kartu “tradicije”, pa priču o rebrandingu žele prikriti povratkom na tradiciju.
I upravo je to razlog zašto je promjena Liverpoolovog imidža prošla ispod radara
S druge strane, Manchester City traga za svojim identitetom, ali čini se da će poput Nantesa i oni morati “potopiti” lađu ako žele nekakav uspjeh
Svi se pitaju što čeka United, a nitko ne daje odgovor kako “brendirati” samog đavla
S Floride nam je stigao odličan primjer ravnoteže i sklada, a za to je najviše zaslužan David Beckham, koji je kupio klub, te mu promijenio ime i simbol
I za kraj, neizostavni Ajaxov grb, koji je savršeno spojio tradiciju, prepoznatljivost, jednostavnost i ljepotu
(www.jabuka.tv)