Finale Kupa BiH: Palo je i Sarajevo – Joja Barišić utišao Koševo

Nastavlja se nevjerojatna serija Širokog Brijega u Kupu BiH. Momčad s Pecare slavila je protiv Sarajeva na Koševu s 1:0 i tako napravila ogroman posao prije uzvrata na Pecari koji slijedi za tjedan dana. Šesta je to uzastopna pobjeda Širokobriježana u ovom natjecanju bez primljenog gola, a podsjetimo suparnici u tom nizu bili su im ponajbolji bh klubovi Sloboda, Zrinjski, Željezničar i Sarajevo.

Trenutak odluke dogodio se u sudačkom dodatku prvog poluvremena kada je najbolji pojedinac susreta Josip Barišić efektno glavom naciljao loptu u gol Bojana Pavlovića, a nakon Čabrajinog ubačaja iz kuta i tako svojoj momčadi donio još jednu veliku pobjedu.

U početnom dijelu utakmice mogao se osjetiti pritisak i na jednima i drugima, jer nije tu bilo ni prave igre, pa logično ni većih prilika. Istina, domaći vratar Pavlović u 9. minuti izbija loptu ispred Čabraje, a dvije minute iza toga Duljević loše zahvaća volej nakon ubačaja Ahmetovića, no nisu to one prave velike šanse.

Luka Menalo je u 27. minuti postao prvi igrač s javnom opomenom nepropisno zaustavivši Marka Mihojevića, a bio je to u tom trenutku već deseti prekršaj Širokobriježana naspram jednog od strane domaćih nogometaša, premda se nije osjećalo da su gosti toliko grublji. Dapače, do tada je najgrublji prekršaj napravio Kovačević nad Menalom, no sudac Valjić je njemu progledao kroz prste, ali ne i napadaču gostujuće momčadi.

Na drugoj strani u 40. minuti požutio je i Mersudin Ahmetović, no napadač Sarajeva je javnu opomenu zaradio zbog pokušaja simuliranja prekršaja nad njim u kaznenom prostoru gostiju. Hodžić je dvije minute nakon toga krvnički išao u leđa Ivana Krstanovića, međutim sudac je i njemu oprostio. Oprosta u 43. minuti nije bilo za Pandžu zbog prekršaja nad domaćim kapetanom Duljevićem.

I onda ono najvrijednije u prvom poluvremenu zbilo se u toj zadnjoj minuti. Nakon pogreške obrane domaćih u stopostotnoj prilici se našao Ćorluka, ali je Pavlović obranio. Lopta se odbila do Krstanovića koji šutira poluvisoko, međutim Almir Bekić ispred gol crte izbacuje u drugi korner za goste (u prvom dijelu i domaćin je izveo dva udarca iz kuta). Dejan Čabraja je iz kuta uputio dobar centaršut, a na pravom mjestu se našao Josip Barišić i glavom neobranjivo zakucao loptu u gol domaćih za vodstvo od 1:0 i veliku radost Širokobriježana.

Ćorluka je odmah na početku nastavka dobio javnu opomenu, a u 47. minuti zbila se i najbolja prilika domaćih kada Bilobrk zaustavlja udarac Kovačevića. Čabraja je u 52. minuti iz prekida uputio još jedan neugodan centaršut, vratar Sarajeva Pavlović nespretno reagirao nogom odbivši loptu, ali na sreću domaćih ona se ipak nije odbila do suparničkih igrača.

Menalo je u 56. minuti pokušao s 20-tak metara, no tu nije bilo prave opasnosti. Dvije minute kasnije napokon i Dušan Hodžić zarađuje žuti karton. Desetak minuta poslije zaslužio ga je i Kovačević zbog divljačkog nasrtaja na Krstanovića, ali ovaj očigledno ima poveći kredit kod suca Valjića, jer njemu “gospodin” iz Banja Luke još jednom oprašta.

Crnkić je u 68. minuti šutirao prizemno sa nekih 18 metara, ali ni tu nije bilo prave opasnosti za Bilobrka. Neposredno prije toga izvršena je i prva izmjena na utaklmici pošto je Mihojevića zamijenio Radovac, a nakon opisane akcije Crnkića i povrijeđeni Duljević je bio primoran napustiti teren, a umjesto njega ušao je Perica Ivetić.

Igrala se 71. minuta kada je sjevnula kontra gostiju, Čabraja se našao u izvrsnoj situaciji, lijepo je prebacio Pavlovića, ali i okvir njegovog gola, pa je prilika za drugi gol otišla u nepovrat.

U 85. minuti prva tek izmjena i kod Širokog Brijega – umjesto sjajnog Lončara, danas svakako ponajboljeg pojedinca, u igru je ušao Danijel Kožul. Sarić je u 88. minuti ubacio s lijeve strane iz prekida a Saša Novaković glavom šutirao daleko od gola.

U 90. minuti jedna loša intervencija Pandže u petercu gostiju, ali sjajni Barišić izbacuje loptu u korner. Nakon pet minuta sudačkog dodatka čuo se i posljednji zvižduk Ognjena Valjića, a nakon toga uslijedilo je veliko slavlje gostiju koji su posve zasluženo slavili s 1:0 i tako izborili veliku prednost pred uzvrat na Pecari za tjedan dana.

SARAJEVO – Stadion Asim Ferhatović – Hase. Sudac: Ognjen Valjić (Banja Luka). Prva utakmica finala Kupa BiH: Sarajevo – Široki Brijeg 0:1 (0:1). Strijelac: 0:1 Barišić (45+1). Žuti kartoni: Ahmetović i Hodžić (Sarajevo), a Menalo, Pandža i Ćorluka (Široki Brijeg).

SARAJEVO: Pavlović, Hodžić, Kovačević, Novaković, Duljević (70. Duljević), Sarić, Crnkić, Hebibović, Mihojević (67. Radovac), Al. Bekić, Ahmetović. Šef stručnog stožera: Mehmed Janjoš.

ŠIROKI BRIJEG: Bilobrk, Bralić, Pandža, Barišić, Ćorluka, Marković, Zlomislić, Lončar (od 85. min Kožul), Čabraja (od 90. min Brekalo) i umjesto Čabraje (od 90. min Brekalo), Menalo (od 87. minIvanković), Krstanović. Šef stručnog stožera: Goran Sablić.