Federacija BiH dobila novi Zakon o MIO

Federacija Bosne i Hercegovine dobila je novi Zakon o mirovinskom i invalidskom osiguranju (MIO). Zakon je odobren većinom glasova danas na izvanrednoj sjednici Doma naroda Federalnog parlamenta, a jučer i na sjednici Predstavničkog doma.

Dom naroda je obavezao predlagača, Federalnu vladu, da u sljedećih šest mjeseci praćenja primjene, predloži rješenja za eventualno uočene nedostatke tog zakona. Narednim današnjim zaključkom Doma naroda, predloženim iz izaslaničkog kluba hrvatskog naroda, Vladi je naloženo da razmotri mogućnost za povećanje minimalnih mirovina jer su korisnici socijalno ugrožene kategorije stanovištva.

Novi zakon o PIO više puta je bio u parlamentarnoj proceduri. Uvodi novi bodovni sustav za izračun visine mirovina, zasnovan na godinama radnog staža osiguranika i uplaćenim doprinosima.

Izračun se također vrši na temelju prosječne plaće u Federaciji BiH. Primjerice, ako je osiguranik imao plaću u visini prosječne u FBiH, a navršio 40 godina staža i ima uplaćene doprinose, za svaku godinu mu se računa po jedan osobni bod. Tako dobivenih 40 bodova ukupno množi se s općim propisanim bodom od 14 KM te izračunava visina mirovine od 560 KM (40X14 = 560). Ukoliko je plaća, primjerice, bila upola manja od prosječne u FBiH, osobni bod je 0,5, a duplo veća, osiguraniku se za svaku godinu staža uračunavaju po dva osobna boda. Iznosi između tih vrijednosti množe se s odgovarajuće izračunatim ličnim bodom.

Odmah po usvajanju Zakona o MIO, izaslanici Doma naroda su bez rasprave usvojili i Zakon o dopunama zakona o policijskim službenicima FBiH. Taj akt zasebno uređuje način umirovljenja policijskih službenika, što su od Vlade tražili oni sami tvrdeći je novi Zakon o MIO nepovoljan za njih jer bi prema načinu izračuna koji propisuje, njihove mirovine bile manje nego po dosadašnjem sustavu.

Novi propisani kriterij za izračun mirovina policijskim službenicima nije prosječna plaća u FBiH već najbolji petogodišnji prosjek ostvaren u branši tijekom radnog staža.

Izaslanici Doma naroda su danas prihvatili također predložene izmjene Zakona o utvrđivanju i ostvarivanju potraživanja građana u postupku privatizacije. Izmjenama se produžava rok važenja i korištenja certifikata kao platežnog sredstva za kupovinu stanova na kojima postoji stanarsko pravo.

(Fena) 

7 komentara

  • Hvala vam na akcijama i zakonu pio mio koji će ne samo mlade obitelji iseliti nego i roditelje im jer će im pravne države EU dati 700 eura cim se dosele.A u nas izglasali da za 40 godina rada ili 15 godina ima se ista mirovina od 300,-400 KM i da vojni staž nije staž osiguranja i ko je računao sa tim ovim zakonom će mu faliti 8 godina i mora ih odraditi.Znači ko je sa vojskom imao 15 godina sad ima samo uplaćenih 7 godina staza i nikada ne može dobiti mirovinu.
    A zakon vrijedi 8 dana od dana donošenja a trebalo bi 8 dana od dana objavljivanja.

  • Fala Novaliću,Rapa,Drljača i svi 31 poslaniče i zadtupniče sto ste glasali za ovako diskriminirajući zakon Mio kojim ste sve buduće umirovljenike doveli da budu sirotinja a odradili 40 godina uplatili u Fond mio od svoje plaće 96 000 KM doprinosa minimalnih a mnogi i vise?!

  • Po pisanju određenih medija 8 dana nakon objave u Narodnim novinama…Običnom umirovljeniku bojim se da ovaj zakon neće donjeti ništa dobrog…

  • Oli ovaj Zakon pio mio će iseliti Hercegovinu je diskriminirajući i za radnike i branitelje koji neće vojni staž moći iskoristiti jer vojni staž nije staž osiguranja i moraju ga odraditi da bi stekli uvjeti od 40 godina ili 15 godina staza osiguranja da bi se dobila mirovina i to u iznosu 300-400 KM tj. najmanje 30 % umanjenu nego po novom zakonu.
    Zato ko ima sa vojnim stažom 40 godina neka odmah ide u mirovinu
    Ili ko ima 15 godina staža sa vojnim stažom i 65 godina života nek ide u ovih 8 dana do objave zakona u mirovinu jer po novom ko neće mu se računati UOPĆE vojska ni jednostruko ni dvostruko jer to nije staž osiguranja( nije plaćeno osiguranje) nego je poseban staž i nema uplata.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.