Dom naroda Federalnog parlamenta, usvojio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci obiteljima s djecom.
Zakon, koji regulira pravo na federalni dječji doplatak, stupio je na snagu prvog rujna ove godine, a za korisnike koji će biti uvedeni u pravo, ubuduće ne podrazumijeva reviziju. Postojeći korisnici, morat će proći još jednu reviziju.
Zakon koji je donesen povoljniji je za obitelji, ali ih ne oslobađa od obaveze dokazivanja, koje zahtijeva vrijeme i s pravom izaziva negodovanje kod roditelja.
Moja borba traje već dvije godine, vezano za dječji doplatak, zato što nemam pravo na dječji doplatak jer invalidnina i tuđa njega ulaze u mjesečne prihode obitelji. Mi, da bi uspjeli izganjati taj federalni, moramo se odreći županijskog, ističe Dženita Bošnjak.
Postupak uvođenja u pravo i revizija odvija se u nadležnim centrima za socijalni rad, koji bi u budućnosti trebali imati znatno manje obaveza u skladu sa ovim zakonom.
Jako je bitno što je taj zakon promijenjen u tom dijelu, ostali dijelovi sigurno se tiču broja djece i onoga, da kažemo, ono što je jako bitno – sustavno rješenje. To treba da bude podrška obiteljima da mogu djecu da izvedu na pravi put, to jest, da im omoguće školovanje i ono što se zove, bar dijelom, relativno normalan život, mišljenja je Harun Aliefendić iz Koalicije osoba s invaliditetom ZDŽ.
Korisnici neće morati prolaziti proces obnove ostvarivanja prava, nego će to centri raditi po službenoj dužnosti. Ono što je nama u Centru i dalje problem je da ćemo mi i dalje morati službeno prikupljati svu neophodnu dokumentaciju te da javnost zna da samo ono što su prije dokumenata korisnici donosili, mi smo morali prikupljati od drugih institucija, naglasio je Muamer Mehić, direktor Centra za socijalni rad Zenica.
Pravo na dodatak može ostvariti svako dijete do 18. godinе, аkо ima prebivalište u Federaciji Bosne i Hercegovine, prihodi u obitelji po članu ne prelaze 40 posto najniže plaće u Federaciji i ako članovi obitelji nemaju registriranu samostalnu djelatnost.
Riječ je o izmjenama federalnog propisa kojim je sada omogućeno djeci s malignim oboljenjima i invaliditetom prve i druge grupe tuđe njege da ostvare dječji doplatak od dana ulaska u pravo pa sve do punoljetstva, bez obzira na socio-ekonomski status obitelji. Radi se propisu koji uređuje navedena poboljšanja i precizira određene odredbe, izjavio je Antonio Šimunović iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku ZDŽ.
Najčešće sustav ne prepoznaje potrebe djece i njihovih roditelja, kao i djece s invaliditetom, a problemi sa kojima se oni susreću svakodnevno su izuzetno kompleksni, javlja BHRT.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik/Arhiva)
Zasto ne pisete, da se sustavno vodi rat protiv obitelji. Da sve agende zapada (globalista) zele unistiti krscansku civilizaciju. I da je BiH u opasnosti postati pljen zapadni mrzitelja Boga i covika.
Covjece idi kod psihijatra. Pusti normalne ljude na miru. Dosta vise tvojih bljuvotina svake vrste. Plati covjeku da te slusa, istresi sve sto ti je na umu.
Imate pravo preskociti moj komentar. I sada, sikter.
16.08,
Ne bi ni tebi bilo loše posjetiti navedenom doktora.
Tablete Konjumire… zaboravio uzet ili…
Sikter.
posle 2.SR svaka kuca imala po 10ro djece niko plate nije zaradjivo i pola puta se nije imalo osnovnih stvari za zivota pa opet sve ostalo vecinom zivo i stvaralo nove obitelji. danas zena rodi jedno dite i sto god ima rodbine mora priskociti u pomoc da odgoji dite inace je nemoguce. Jedno veliko Mrssss od mene na to , hvala
Poslije 2.S.R., trosoban stan nije koštao 250000-300000 KM, knjige nisu koštale 200-tinjak KM po djetetu + bilježnice i pribor još toliko, struja se nije plaćala, internet se nije plaćao, voda i mnoge druge režije se nisu plaćale, većina te djece o kojoj Vi pričate, su bili neobrazovani ili slabo obrazovani, radili su težačke poslove i umirali od najobičnije gripe!
Žene uglavnom nisu radile, pa su mogle samo na sebe preuzeti brigu o svoj toj djeci, a danas rade i češće više nego muškarci!
Tako da…, što Vi sad hoćete: da svi preselimo u planine, bavimo se stočarstvom i štancamo djece koliko ženino tijelo može podnijeti? Da zaboravimo na struju, internet, sva dostignuća moderne tehnologije i zdrav razum????
Po meni je bolje (i za čovječanstvo i za lokalnu zajednicu i za roditelje), imati dvoje ali ih odgojiti kako treba i od njih napraviti kvalitetne i dobre ljude, nego izrađati ih 15-ero, te im ni ime ne moći upamtiti, a kamoli im se posvetiti! Nek¨su živi i zdravi!
Kvaliteta iznad kvantitete!!!!
Cisto sumnjam da si ti kadra odgojit dite da valja kad vidim sta napisa. Okani se ti dice drzi se onog sto znas toje tipkanje mobitela , uredjivanje naktiju , ispijanje kave , shopping i na kraju vazda nadjes novog koji ce ti sve gore navedeno omoguciti. Primjer osvjestene , moderne i uspjesne zene , bravo
Pajdo uredna vam slika …. odmah mi doje inspiracija za jos jedno dite …
Pozdrav Strahimiru. 🙌🙌🙌🙌🙌
Svaka ti je na mistu
Sve to dane nas PDV koliko puta oglodu svami artikl dok ge neproguta netkog
A ne znam šta se natežete oko toga više, svako dijete treba i mora imati dječji doplatak do 18. godine života! To je jedino ispravno!
Da,tu njihovu normu prelazi 70km i ne možeš primati..a ovamo ljudi imaju poslove na crno gdje dere pare(čitaj:krade državu)I ima pravo na dodatak,a onom kome ide jadna placa preko banke nema pravo,ako je doplatak onda ima pravo svako dijete a ne samo socijalni slučajevi, gdje mnogi nisu ni približno tome