Fantastični Dinamo na korak do Lige prvaka

Nogometaši Dinama u srijedu su u Maksimiru u prvom susretu posljednjeg pretkola Lige prvaka protiv norveškog Rosenborga slavili sa 2-0 pogocima Brune Petkovića (8-pen) i Mislava Oršića (28).

Dinamo je stekao lijepu prednost za uzvrat 27. kolovoza u Norveškoj, ali treba istaknuti da je Rosenborg dokazao da je opasan protivnik, a naročito u prekidima.

To se pokazalo već u 6. minuti. Nakon kornera lopta se odbila na vrh kaznenog prostora, gdje ju je dočekao Jensen, ali njegov opasan udarac zaustavlja Livaković.

Igrači Dinama na tu su prijetnju odgovorili pogotkom u 8. minuti. Oršić je sa 20 metara iskosa dobro ciljao, vratar Hansen je uspio odbiti loptu, ali ona stiže do Petkovića, koji je oboren u kaznenom prostoru i sudac je pokazao na bijelu točku. Bruno Petković sigurno je realizirao penal za 1-0.

U 17. minuti Olmo je pucao sa 20 metara, ali lopta je otišla pored gola. Potom je Nikola Moro u 24. minuti odlično uposlio Ademija, koji je utrčao iz drugog plana, no lopta je bila trunku prebrza.

Novi pogodak za Dinamo u 28. minuti. Livaković je ispucao loptu duboko u protivničku polovicu, prema Petkoviću koji je bio u skoku s dva protivnička igrača, no gostujući branič glavom ju je zahvatio tako da se je Oršić našao u šansi i uspio je zabiti kroz noge gostujućem vrataru za 2-0.

Nova prigoda za Dinamo u 34. minuti, Olmo je krenuo u kontranapad, a potom uposlio Mora, koji sa 14 metara pogađa prečku.

U 39. minuti talijanski sudac Daniele Orsato napravio je veliku pogrešku, nije dosudio penal za Dinamo, iako je bilo očito da je branič Reginiussen namjerno igrao rukom u 16-ercu nakon udarca Olma.

Sve prijetnje Rosenborga u prvom poluvremenu stizale su iz prekida. U 19. minuti Hedenstad je sa 20 metara iskosa pucao direktno prema golu, a Livaković izbacuje u korner. Nakon ubačaja iz kuta Soderlund puca glavom, ali pored gola.

Još dvije prijetnje stigle su nakon kornera. U 31. minuti udarac Akintole brani Livaković, a u 43. Reginiussen je je bio najviši na drugoj stativi, ali njegov pokušaj bio je neprecizan.

Rosenborg je krenuo puno ambicioznije u drugo poluvrijeme. U 47. minuti Akintola je pokušao iz voleja, a završilo je pored gola, da bi u 57. minuti Adegbenro udarcem sa 20 metara pogodio prečku.

Iako je Dinamo prepustio inicijativu gostima, Modri su ipak stvarali prilike. U 60. minuti Leovac je prodro po lijevom boku, ubacio je u peterac za Oršića, a Lundemo je sprečavajući dodavanje umalo zabio autogol. Lopta pogodila prečku i odbila se u korner.

Kapetan Dinama Ademi našao se u 72. minuti u stopostotnoj šansi. Petković je ubacio, a Ademi sa pet metara puca pored gola.

Posljednja prigoda ukazala se u 82. minuti. Oršić je proigrao Leovca, čiji udarac brani Hansen, a u nastavku akcije Olmov udarac blokira protivnički branič.

Pregled rezultata i raspored utakmica doigravanja za nogometnu Ligu prvaka:

UEFA Liga prvaka, doigravanje – prve utakmice

DINAMO (HRV) – Rosenborg (Nor) 2-0 (Petković 8-11m, Oršić 28)
Olympiacos (Grč) – Krasnodar (Rus) 4-0 (Guerrero 30, Ranđelović 78, 85, Podence 89)
Young Boys (Švi) – C. zvezda (Srb) 2-2 (Assale 7, Hoarau 76-11m / Degenek 18, Garcia 46)