Evo kako je izgledao prvi kafić u Širokom Brijegu

U Širokom Brijegu je 1977. godine otvoren prvi kafić, a fotografiju kao podsjetnik iz tog vremena objavio je Digitalni arhiv Široki Brijeg.

Na fotografiji je Ante Mandić Medo (1941.–2022.), koji je 1977. godine otvorio prvi kafić u Širokom Brijegu pod nazivom ‘Caffe bar Night’.

Kafić je bio smješten pored današnje UniCredit banke, a mještani su ga od milja zvali jednostavno “kod Mede”.

Već u travnju 1982. godine Frano Vukoja za Večernji list piše:

Od 67 ugostiteljskih objekata u vlasništvu građana u općini Lištica njih 8 uživa popularni naziv “kafić”, što podrazumijeva nešto moderniji interijer, oskudniju ili šareniju rasvjetu, prilično bučnu pop-rock glazbenu kulisu, ponegdje garniranu s video-disko programom, i, naravno, mnogo mladih, navodi se u tekstu koji je prenio Digitalni arhiv Široki Brijeg.

Foto: Digitalni arhiv Široki Brijeg

“Častili volom”: Pogledajte kako su stanovnici Lisa proslavili probijanje puta

(www.jabuka.tv)



29 komentara

  • Eee daa..lijep kafić bio ,izlazili smo i upoznali tu cure ..Ja sam je i oženio i danas se toga sjetimo uz zezanje.
    Medi pokoj duši, bio je jako dobar čovjek.

  • eee ni mede ni bane ni andjelka ni keje pokoj im dusi jos reza radi kega zatvorio a i generacija 50 i neko i sesdeseto polako stari nekako prvi gosti tih kafica makar vecinski

  • Super je bilo kod “Mede” posebno na katu dok je pjevao Mišo kovač a moje društvo uz pokoju čašicu ..cirlik ..smijeh ..druženje..a jedna mlada cura dok je pjevao Mišo Kovač reče: evo je “ŠOTA” HAHAHAHA..LIPO JE TO VRIJEME BILO..

    • Covjece o kojem Posusju pricas …… 1977 Posusje je selendra bilo …. Listica je za Posusje bio centar svijeta ….. sta se nije promjeniloooo …. U kojem vremenj ti zivis ?
      Medo,Bane prva dva kafica naj popularnija u tom vremensklm periodu …

      • Medo,
        Bane a tek Dakan
        Terasa u Dakana je bila hit
        kega, rezo, kasnije Madonna u Mandića, Oscar u sopte, cika, Keja, Saloon
        Prošlo svršeno vrijeme

  • Mostar, ako sam dobro razumi čovik kaže od te 77.niste se prominili i sad ste takvi, a Posušje od te selendre napredovalo.
    Tako ti ,,naj popularniji” ostade najnepopularniji

  • Medo, Bane, Svrsak, Seherzada… i sto je najbitnije- nisu svirali narodnjaci. To su bila normalna vremena.

    • Ee daa, u Bane konobari Želja i Boba, u drugom dijelu i disco bio jedno vrijeme, pa ispod hotela isto, prije dok smo bili malo mlađi išlo se u Izviđačku. Možda je staračka nostalgija ili su to bila bolja vremena!?

  • Je široki je ima vlast u titovo vrime udba bila u širokom naj jača tuta šušak lijanova kuća braća gorankić pa i pratri krasić petar jedno 3 tisuće bilo suradnika gorankića službe a toji isti danas u adze nosivas đavo partizanski

  • Anti pokoj vijecni🙏
    Ehh fino vrijeme je tada bilo.
    Mnogi iz moje generacije su bili kod MEDE🥰
    To je nama bio prvi put da smo usli u kafić.
    Druženje,sokić i kava🥰
    Dobra stara vremena😊😊

  • Medo je zatvorio svoju stolarsku radnju i otvorio kafic.
    To je tad bio ” dasak ZG metropole”.
    Medo je prije svega bio- covjek.

  • Da, bilo je ljepše, smirnije, bilo je duše, života, smijeha….a udbaša je bilo i biće. To je druga priča

  • Na Kočerinu 1980-81,otvoren super prostran i sređen kafić Safari a radio je tada bolje nego i jedan kafić i restoran

  • Otprilike u to vrime je i Posušje dobilo svoj prvi kafić Denis ili kod Jankovića. Danas je Posušje urbanije od Lištice ali samo u urbanističkom smislu. Mentalno smo seljaci i jedni i drugi

    • Dobro kažeš brate – prošlo mnogo vrimena i godina od tada,napredovalo se tehnološki i slično tome – ali mentalni sklop i dalje stoji tamo u prošlom stoljeću…

  • U Mede Bane iza škole a prija u Svrska.Kasnije došla Tropikana Tajmaut Salon Keja Cika a Šeherzada ono bas kase pravo izlazilo.Kade se terasa u Dakana otvorila pa toje bilo ekstra nit danas nijedna joj nemože parirat.Nigdi narodnjaka.Bilo cura momaka i momci curan prilazili ma častili cure.A danas kolko čujen od mladih treba popit pa curi prić.Lipa vrimena i do 11 radilo i kući.A sad uta doba idu od kuće.Sve naopako.stače cure u neka doba po gradu.

  • Za mlađe generacije, doba Juge, tko je god imao privatni obrt,kafane, trgovine,frizerski saloni, trgovački putnici, općenito,gdje se skupljao narod, vlasnici njih 160% je bilo doušnici UDBE.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.