Eurogol Aleksandra Kolarova odlučio dvoboj Srbije i Kostarike

Odigrana je i deveta utakmica ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva u nogometu, a Europljani su nastavili pobjeđivati reprezentacije s drugih kontinenata. Nakon Rusije, Francuske, Danske i Hrvatske do punoga plijena stigla je i Srbija zasluženo pobijedivši Kostariku s 1:0.

Srbija i Kostarika su u prvi dvoboj Skupine E Svjetskoga prvenstva krenule napadački, odnosno poprilično otvoreno prema suparničkim vratima, pa su Srbi već u prvoj minuti izborili prvi korner i kreirali prvu gužvu pred golom Keylora Navasa koji je ipak spasio ispred Mitrovića.

Kostarikanci su uzvratili već u sljedećoj minuti kada je Urena istrčao pred Stojkovića, a vratar Srbije izbacio loptu u udarac iz kuta. Kod tog kornera Duarte je ubacio loptu za Gonzaleza koji iz dobre pozicije pokušava glavom, ali šutira pravo u Stojkovića.

Guzman je nakon novoga kornera u 12. minuti ponovno pronašao Gonzaleza koji ostaje sam na drugoj vratnici, ali na sreću po Srbe njegov udarac biva neprecizan. Minutu kasnije Mitrović pokušava s vrha šesnaesterca, ali udarac je izblokiran toliko da se lopta samo dokotrlja do Navasa. Ivanović u 15. minuti upućuje prizeman ubačaj s desne strane, međutim Navas je i to osjetio, te izbio loptu ispred suparničkih igrača.

Najbolju šansu prvoga poluvremena imao je Milinković-Savić kada je obrana Kostarike zaspala na jednu dubinsku loptu, igrač Lazia se našao sam pred golom Kostarikanaca, ali je slabo šutirao i Navas je i to bez poteškoća pokupio.

U 39. minuti Urena se sam izborio za dobru poziciju na 20-ak metara, ali nije najbolje naciljao, pa se na poluvrijeme otišlo bez zgoditaka.

Srbija je bolje ušla u nastavak susreta, pa su izabranici Mladena Krstajića u 50. minuti kreirali stopostotnu priliku za Mitrovića, ali je Navas još jednom odlično reagirao. Guzman je pet minuta kasnije s leđa na 25 metara iskosa od svoga gola potegao ssuparničkoga igrača i zasluženo zaradio javnu opomenu, a potom Aleksandar Kolarov ljevicom zabio sjajan gol iz slobodnjaka za zasluženo vodstvo Srbije od 1:0.

Nakon vodećeg gola Srbije Kostarika je preuzela inicijativu, držala loptu u svome posjedu, no nije uspjevala ozbiljnije ugroziti protivnički gol, dok su s druge strane Srbi čekali prilike iz kontri i polukontri. Jedna takva ukazala se u 75. minuti kada Milinković-Savić pokušava s kojih 22-23 metra, ali lopta odlazi daleko iznad gola.

I Mitrović je imao priliku u 87. minuti da sve završi, ali je puno petljao, na kraju se i spetljao pa logično nije došlo do promjene rezultata. Ostalo je tih 1:0, ali za “Orlove” najvažnije da su trijumfirali i samim time stekli svoje izglede za prolaz dalje u jednoj jako nezgodnoj skupini u kojoj su još smještene reprezentacije Brazila i Švicarske.

SAMARA – Gradski stadion.Gledatelja: 41.000. Sudac: Malang Diedhiou (Senegal). Utakmica 1. kola Skupine E SP-a: Kostarika – Srbija 0:1 (0:0). Strijelci: 0:1 Kolarov (56).Žuti kartoni: Calvo i Guzman (Kostarika), Ivanović i Prijović (Srbija).

KOSTARIKA (5-4-1): Navas – Gamboa, Acosta, Gonzalez, Duarte, Calvo – Ruiz, Borges, Guzman (od 73. Colindres), Venegas (od 60. Bolanos) – Urena(od 67. Campbell). Izbornik: Oscar Ramirez.

SRBIJA (4-2-3-1): Stojković – Kolarov, Tošić, Milenković, Ivanović – Matić, Milivojević – Ljajić (od 70. Kostić), Milinković-Savić, Tadić(od 82. Rukavina) – Mitrović (od 90. Prijović). Izbornik: Mladen Krstajić.