EU objavila popis 14 zemalja iz kojih će dozvoliti ulazak putnika

Europska unija je imenovala 14 zemalja čije građane smatra “sigurnim” da im dozvoli ulazak unutar svojih granica od 1. srpnja, unatoč pandemiji, ali SAD, Brazil i Kina nisu među njima.

Ove zemlje uključuju Australiju, Kanadu, Japan, Maroko i Južnu Koreju, prenio je BBC.

EU je spremna dodati Kinu ako kineska vlada ponudi recipročni ugovor o putovanju za građane EU.

Granična kontrola EU ukinuta je za građane EU koji putuju unutar bloka. Pravila za putnike iz Velike Britanije posebno su obrađena u pregovorima o Brexitu.

Državljani Velike Britanije i dalje se tretiraju na isti način kao državljani EU do kraja prijelaznog razdoblja za Brexit 31. prosinca. Stoga su za to vrijeme državljani Velike Britanije i njihovi članovi obitelji izuzeti od privremene restrikcije putovanja.

Na trenutnom sigurnom popisu nalaze se: Alžir, Australija, Kanada, Gruzija, Japan, Crna Gora, Maroko, Novi Zeland, Ruanda, Srbija, Južna Koreja, Tajland, Tunis i Urugvaj.

Glavni kriterij za ulazak državljana trećih zemalja na područje Europske unije bit će broj novozaraženih na 100.000 stanovnika u tim zemljama, a koji mora u prethodnih 14 dana biti blizu ili ispod prosjeka EU-a, dogovorili su veleposlanici zemalja članica EU-a.

Davor Božinović: Ukidamo mjeru samoizolacije prema građanima iz BiH

(Fena)

6 komentara

  • BiH ima 39,4 novozaražena stanovnika na 100.000 u zadnjih 14 dana, a potrebno je imati oko 16 novozaraženih na 100.000 stanovnika ili manje koliko je prosjek EU.
    HR možda otvori granice prema BiH usprkos preporukama, ali EU zasigurno neće.
    U BiH je jaki uzlazni trend zaraženih, i bit će ih sve više i više, pad je moguć jedino ako se opet napravi zaključavanje a to jednostavno više nije opcija, preveliki su bili gubici, a nije se napravilo ništa.
    Na jesen će biti dar mar

  • Ovo otvaranje granica je politička odluka nema veze sa bolešću i brojkama. Ako BiH ima dijasporu od 1000.000 i oni dolaze i odlaze bez problema van svake pameti je ne dozvoljavati gradanima BiH kretanje to je diskriminacija a Eu se na tome i zasniva to već radi od 1990.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.