Engleska rutinski preko Švedske za nastavak svoga puta u Rusiji

Doznali smo i trećega sudionika Svjetskoga prvenstva u Rusiji, a to je reprezentacija Engleske koja je u Samari očitala lekciju Šveđanima i posve zasluženo izborila završni dio ovog natjecanja gdje u polufinalu čeka boljega iz večerašnjega sraza između Hrvatske i Rusije.

Četvrtfinalni susret Šveđana i Engleza, dviju jako sličnih nogometnih škola, bio je sukladno očekivanjima tvrd i bez prevelikoga rizika. Prvi nagovještaj za promjenu rezultata dogodio se u 6. minuti kada je pogriješila švedska obrana, ali zatim i Alli u pokušaju proigravanja Harry Kanea.

Claesson je u 12. minuti uputio prvi udarac za Švedsku, međutim s nekih 27-28 metara gađao je iznad suparničkoga gola. Engleska u 19. minuti bilježi lijep pokušaj preko Sterlinga, na kraju lopta dolazi do Kanea, ali prvi strijelac Mundijala s nekih 18 metara gađa pored vratnice švedskoga gola.

U 30. minuti publika je, u utakmici koja nije bila previše sadržajna, ipak vidjela pogodak i to u mreži Robina Olsena.

Young je ubacio iz kornera, a Maguire na desetak metara od gola najviše skočio i glavom pogodio za engleskih 1:0.

Na isteku prvih 45 minuta Henderson dubinskom loptom izvrsno proigrava Sterlinga koji pokušava zaobići vratara, ali Olsen kratko odbija loptu, a potom u novom pokušaju engleskoga napadača Granqvist uklizavanjem blokira udarac i sprječava Southgateovu momčad da udvostruči prednost neposredno pred odlazak na poluvrijeme.

Šveđani su puno odlučnije ušli u nastavak dvoboja, te u 47. minuti kreirali veliku priliku kada je Augustinsson ubacio s lijeve strane, a Berg najviše skočio na drugoj vratnici, izvrsno šutirao glavom, ali i engleski vratar Pickford jednako lijepo reagirao i sačuvao Engleskoj minimalnu prednost.

Ipak, u 59. minuti nakon poduže opsade švedskoga gola Englezi zabijaju novi pogodak, a ovoga puta strijelac je Dele Alli, ponovno glavom, nakon ubačaja Jesse Lingarda s desne strane engleskoga napada.

Švedska je svoju najljepšu akciju na utakmici izvela u 62. minuti kada se u prilici našao Claesson, ali je Pickford još jednom briljantno obranio. Deset minuta nakon toga Guidetti s lijeve strane ubacuje za Berga koji se oslobađa svoga čuvara i sa 7-8 metara gađa pod gredu, ali Pickford i to izbacuje u udarac iz kuta.

Šveđani su imali još jedan pokušaj u 90. minuti iz slobodnjaka sa 17 metara, ali je Augustinsson loptu prebacio preko gola, pa je ostalo tih 2:0 za posve zaslužen trijumf Engleza u utakmici koja objektivno i nije nivo jednoga Svjetskoga prvenstva, poglavito za ovu fazu natjecanja, no bilo kako bilo Englezi su u polufinalu, pa vjeru

SAMARA – Stadion Arena Samara.Gledatelja: 40.000.Sudac: Bjorn Kuipers (Nizozemska). Utakmica četvrtzavršnice SP: Švedska – Engleska 0:2 (0:1). Strijelci: 0:1 Maguire (30), 0:2 Alli (59). Žuti kartoni: Guidetti i Larsson (Švedska), Maguire (Engleska).

ŠVEDSKA (4-4-2): Olsen – Krafth (od 85. Jansson), Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg (od 65. Olsson) – Berg, Toivonen (od 65. Guidetti). Izbornik: Janne Andersson.

ENGLESKA (3-5-2): Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Alli (od 77. Delph), Henderson (od 84. Dier), Lingard, Young – Sterling, Kane. Izbornik: Gareth Southgate.