Grad Široki Brijeg je u proračunu za 2024. godinu planirao stavku koja se odnosi na pomoć privatnim dječjim vrtićim.
Prema planu, za privatne vrtiće će se izdvojiti oko 100.000 KM. Detalji raspodjele još nisu definirani, izjavili su za portal Jabuka.tv iz Grada Širokoga Brijega.
U Širokom Brijegu radi deset privatnih vrtića, a ubrzo se otvara još jedan. Uz to, postoje dva javna odnosno gradska vrtića. Prema procjenama, privatne vrtiće pohađa oko 600 djece dok u gradske vrtiće ide 200 mališana.
U slučaju da će se ovih 100.000 KM ravnomjerno raspodijeliti na deset privatnih vrtića, svaki od njih dobit će subvenciju u iznosu od 10.000 KM za 2024. godinu.
Ova mjera i poticaj neće rješiti problem, ali vjerujemo kako će na neki način poboljšati uvjete u vrtićima i zaustaviti rast cijena, zaključili su izjavi za portal Jabuka.tv iz Grada Širokoga Brijega.
Podsjećamo, Grad Ljubuški je u utorak objavio rezultate javnog poziva za subvenciju privatnim vrtićima koja je odrađena formalno s obzirom da je otprije poznato da će sva četiri privatna vrtića u Ljubuškom od Grada dobiti po 20.000 KM kako u ovoj godini ne bi dizali cijene.
Inače, Grad Ljubuški je još od 2021. godine smanjio za 50% cijene u gradskim vrtićima čime roditelji u ovom gradu plaćaju najjeftiniji vrtić u Hercegovini.
Evo koji privatni vrtići su dobili subvencije Grada Ljubuškog
(www.jabuka.tv)
Imam malo dijete koje ide u privatni vrtić (u državnom nema mjesta) i plaćam oko 200KM.
Kao roditelju, to je prihvatljiva cijena, čak bi mogao reći i vrlo povoljna cijena, ali u potpunosti razumijem vlasnike vrtića.
Zaista, sa 30ak članova u vrtiću po 200KM, apsolutno nema neke računice.
Treba uzeti u obzir troškove, plaće, namete, nije mi jasno na osnovu čega su i do sada funkcionirali.
Smatram da je 10 000KM po vrtiću samo gašenje “požara” te da bi barem 15-20 000KM bilo prikladnije jer bi neki vrtići možda ponešto i uložili u infrastrukturu.
Sretno!
koji to vrtić plaćaš 200 km da pribacim i svoje
Di je taj vrtic sto ga placas 200km??
Vjerojatno neki koji nije prijavljen, pa može kako tako opstati s tom cijenom.
Trebao si napisati – Vlasnik vrtića
Ho ho, kakvi vrtići treba pečenje subvencionirat. Ho hoooo, brkove omrsit malo. Kakav ljubuški, bolje je u nas
u kojem to je 30 djece? prijave 30 drže 100. nisam primjetio da se ijedan zatvorio do sad. znači da zarađuju. ako će se mjera odnosit na roditelje da plate manje onda ok a inače…
Za šport i nekakvu kulturu 800.000 maraka a za vrtiće 100.000 golemo brate u kakvom gradu živimo!!!
Tetama u vrtiću beneficirani radni staž.
Gradski vrtic 170 djece i daju 400000KM a mazanje ociju sa privatnim vrticima gdje je preko 650 djece i pred izbore im dati 100000KM pa vise nego zalosno i sta ce oni s tim mogu samo plakati a vi se hvaliti i busati u prsa pomogli smo….
I mene baš zanima ako može ime vrtića u Širokom Brijegu gdje je cjena 200 KM. ? Inače je od 250 do 270 KM, za cjelodnevni boravak. Koliko sam ja upoznata…
100.000 KM će se raspodijeliti na 600 djece, tj. 166 KM godišnje po djetetu, tj. 13,88 KM po djetetu mjesečno. I onda ćete očekivati da će vrtići na račun toga smanjiti cijene na 200 KM mjesečno. Dok je realna ekonomska cijena vrtića 410 KM mjesečno!
Trebalo bi uvesti malo kontrole u vrtice i viditi sta se sve naziva vrticem..
I gdje se sve otvaraju vrtici, tko radi s djecom, ovo je sve izgubilo konzrolu..
Imam ruzna iskustva iz vrtica..
Mislim da na broj djece u vrticima je mali broj teta..
A cijene, jedino Ljubuski nesto radi za svoje vrtice, ostali samo pricaju bajke o poboljsanju i pomaganju vrticima
I malo vidit za koje pare rade tete i kakve uvjete imaju…
Za koje pare ti radiš i kakve uvjete imaš i gdje radiš, evo kad želiš vidjeti kako je nama tetama da i mi vidimo kako je tebi?
Bolje nego vama haha
Tete malo se borite za uvjete i pare
U Mostaru su cijene vrtića preko 400 KM, u gradu ni 25 km od nas. Pola od tog iznosa plaća grad Mostar, ostalo plaćaju roditelji. Jedina realna mjera koja se mogla napraviti je da grad izdvoji za svako dijete iznos i tako olakša direktno roditeljima i ispuni obećanje pronatalitetne politike.
Na taj način pomoći će se vrtićima, djelatnicima i roditeljima. Ova mjera nije jasna jer niti svi vrtići imaju iste cijene, niti imaju isti broj djece, a niti su im isti uvjeti rada. Isto tako djelatnicima ne mogu bitir iste plaće ako rade šest sati ili ako rade osam sati.
Ovo su klasične metode samo da se uputi javnosti a na kraju prave pomoći nikome tu nema. Ni vrtićima ni roditeljima, a nažalost ni djeci.
Ako ce sufinanciranje smanjiti cijenu vrtica to je ok.,ali ako ce vlasnik renovirati vrtic ili kupovati opremu to nije ok. Privatni vrtic je ko i svaka druga privatna firma.
Totalno promasena mjera ,treba ici u smjeru olaksanja placanja za roditelje a ne pausalno davanje novaca .Niti je izradjena racunica sa vlasnicima vrtica ,po broju djece i trenutnoj cijeni koju roditelji placaju u privatnim vrticima .Ako je to samo mi cemo dat novac a kasnije eto sta bude ,nema smisla .Svaki privatni vrtic je privatni obrt i po toj logici bi svaki privatnik imao pravo da trazi od grada sufinancirnje posla tj obrta .Ova mjera treba ici samo u smjeru djeteta tj roditelja i olaksanju placanja .
Vlasnici vrtića su se borili za subvencioniranje troškova boravka djece, tj nisu se postavili kao privatne firme, i rekli mi ćemo dizat cijene pa ko može može. Grad se uopće nije trudio razgovarati s vrtićima i pronaći mjere koje će odgovarati svima.
Ne treba svim vrticima davati novce
Poneki vrtici slice vise na garaze nego na vrtice.
Trebaju biti kriteriji i propisi gdje se vrtic moze otvoriti i tko ga moze otvoriti i koliko djece teta moze cuvati..
Treba dati roditeljima po ditetu neki iznos. Šta je sa onom djecom po selima koja ne idu u vrtić imali za njih nešto
Ovo je sve smiješno i komično.Vrtići su privatno vlasništvo.Daj te dječijenadoplatke svoj djeci.Ovo je diskriminacija za ostale privatnike..