Donosimo rezultate analize vode za piće u Širokom Brijegu

Portal Jabuka.tv došao je u posjed rezultata posljednje rađene analize vode za piće u Širokom Brijegu.

Kako nam je potvrđeno iz Javnog poduzeća ”Vodovod i kanalizacija”, analiza se radi jednom mjesečno, odnosno svakog prvog utorka u mjesecu uzimaju se uzorci na tri nasumično odabrane lokacije u gradu. Voda se analizira u Zavodu za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije.

Uzorci su 1. veljače uzeti na benzinskoj postaji Gazprom na Trnskoj cesti te u privatnoj kući u naselju Oklaji.

Prema laboratorijskom ispitivanju, boja, miris i okus su ocijenjeni ”prihvatljivo” dok su ostali ispitani parametri ispod maksimalno dozvoljene količine.

Mutnoća iznosi 0,47 NTU dok je maksimalno dozvoljena količina 1.

Količina rezidualnog klora (mgCl2/I) iznosi 0,20 dok je granica 0,50. pH vrijednost vode uzete s benzinske postaje Gazprom iznosi 6,85 dok se normalne vrijednosti kreću od 6,50 do 9,50.

Količina amonijaka iznosi 0,012 miligrama po litri dok je maksimalno dozvoljena količina 0,50 mg/l. U litri vode nalazi se 20 mikrograma željeza dok je maksimalno dozvoljena količina 200 μg/L.

Kada je u pitanju mikrobiološko ispitivanje uzorka vode iz Oklaja i Trna, rezultati su pokazali da u uzorku vode nema prisutnosti bakterija (Escherichia coli, Enterococcus spp.) kao ni ostalih koliforma.

Na osnovu provedene temeljene fizičko-kemijske analize zaključeno je da uzorak za piće odgovara uvjetima članka 5 Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, Službeni glasnik BiH br. 40/10, a u skladu s člankom 2, navodi se u zaključku Odjela za sanitarnu kemiju i kemijsku dijagnostiku Zavoda za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanske županije.

(www.jabuka.tv)

23 komentara

  • Zar ovako nebi trebalo objavljivati kontinuirano analize i za ostale Vodovode i po selima kao i za Gradski?
    Pa nisu ljudi ciplje pa da se tako odnosite prema njima bili oni iz grada, Kočerina ,Uzarića crnča.Taj trošak treba snositi ili Grad ili Županija ali moraju djeca znati šta piju.
    LP.

    • Bar tjedno treba dostupna javna analiza na portalima.
      Kao npr. Korona izvješće za županije.
      Kako drugačije možemo znati da voda nije za piće i da se možemo razboliti?

    • Ovo je samo prividno istinito. DSvi smo svjedoci da povremeno iz cijevi teče prljava voda smeđe boje. Ili, ljeti, često iz slavine ide voda boje mlijeka (valjda pretjerana količina klora). Itd. Pitam se vrši li se analiza vode kad se ovo dogodi i koliko je ta voda za ljudsku uporabu?

  • Ti gore! Ne budi naivan. Jesi li siguran da je voda dobra? Ja nisam.Koliko je samo tona smeća, lijekova i drugog otpada sasuto u Crnču u svaku moguću dragu. Otiđite i pogledajte. A nitko nikad gore nije vidio inspekciju. Možda su i bili,ali ima li kakvo izvješće što su poduzeli?

  • Ovo su na zalost samo 13 parametara…….od oko 800!!!!!!!!!!!!
    Sto je sa aluminijumom, barijumom, stroncijom………
    Napravite elektrolizu vode pa cete vidjeti da voda i nije bas pretjerano dobra. Isto tako nije ubitacna za zdrav organizam!
    Manje su u pitanju cijevi, bazen, kucne vodoinstalacije a vise sama voda iz vrela.
    Pravio sam elektrolizu, analizu vode direktno iz vrela Borak, iz kuce na Trnu i vode “Leda”. Sve isti rezultati!
    Jedina prava voda za pice je kisnica!!!!!!!!!!!! Ostalo su bajke.

    • A to ti vjeruješ onim prodavačima što rade elektrolizu vode, pa tvrde voda ovakva ili onakva da prodaju gluposti.
      Kupuj destiliranu vodu i pij.

    • Je, je kišnica baš, pusti otrovi u atmosferi, i sve se s kišom slije u čatrnje. Tako da nisi baš u pravu! Ova iz vodovoda je bar donekle pročišćena s klorom, tako da radije biram ovo drugo jer je sigurnije od kišnice i flaširane vode.

    • Sta bi sa vodom u knespolju? Zagadjena, eserihija u njoj, problem sa industrijskom zonom, svadbenim salonom, bit ce vodovod kroz godinu dana. Od toga prosle tri god nigdje nista. Neradi se vise analiza vode i rjesen problem

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.