Dok smo spavali: Irak: stampedo na hodočašću, 31 žrtva / Englezi 10 g bez poraza u kvalifikacijama / Litva – Portugal 1:5, Ronaldo zabio 4 gola i porušio rekorde

Irak: Od stampeda u Karbali nastradala najmanje 31 osoba

Nesreća se dogodila tijekom obilježavanja šiitskog rituala Ašura u iračkom gradu Karbala.

Glasnogovornik Ministarstva zdravlja rekao je da je još 100 ljudi povrijeđeno i upozorio da bi broj nastradalih mogao biti veći.

Prema izvještajima, do stampeda je došlo kada se jedan hodočasnik spotaknuo dok je tisuće njih izvršavalo obred.

Ašurom se obilježava mučeništvo u bitci za imama Huseina, unuka proroka Muhameda, 680. godine.

Ovakvi događaji koji nerijetko završavaju sa smrtnim ishodom, nisu rijetkost povodom ovog blagdana.

Najmanje 965 hodočasnika je 2005. poginulo u stampedu na mostu preko rijeke Tigris u iračkoj prijestolnici Bagdadu. Svjedoci su tada rekli kako se panika proširila među hodočasnicima zbog glasina o bombašima samoubojicama.

ENGLESKA – KOSOVO 5:3 Kosovo se došlo nadigravati s Englezima pa izgubilo

Engleska je tako nakon četiri odigrane utakmice ostala na vrhu svoje kvalifikacijske skupine s maksimalnim učinkom i nevjerojatnom gol-razlikom 19:4.

Večeras su osim nove velike pobjede ostvarili i jedno zanimljivo postignuće. Pobjedom nad Kosovom zaokružili su cijelu jednu dekadu bez poraza u kvalifikacijama.

Posljednji poraz u kvalifikacijama doživjeli su protiv Ukrajine s kojom su se borili za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2010. Tada je izbornik engleske bio Fabio Capello.

U tom periodu Engleska je odigrala 42 utakmice, uključujući i večerašnju, i pritom upisala 33 pobjede. Pobjegli su Kosovu na četiri, a Češkoj na čak šest bodova razlike te su praktički osigurali odlazak na Euro.

LITVA – PORTUGAL 1:5 Ronaldo zabio četiri gola i srušio nekoliko rekorda

Europski prvak Portugal razbio je Litvu u šestom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020., a Cristiano Ronaldo zabio je četiri gola.

Fantastični 34-godišnjak zabio je u petoj minuti iz penala, da bi Andriuskevicius izjednačio u 28. i s tim se rezultatom otišlo na poluvrijeme.

No u nastavku slijedi show Juventusove zvijezde. Od 62. do 76. zabija nova tri komada i potvrđuje važnu pobjedu za goste. Peti gol djelo je veznjaka Williama Carvalha u 92. minuti.

Ronaldu je ovo bio 32. gol u posljednjih 27 utakmica za reprezentaciju, ukupno 93. za Portugal. Ujedno, bio je to njegov 54. hat-trick u karijeri kojih ima najviše u povijesti nogometa.

Ronaldo je ušao u povijest kao prvi europski igrač s 90 ili više golova za reprezentaciju. Ispred njega u svijetu je sada samo Ali Daei koji ima 109 golova za Iran.

S 24 gola je rekorder kvalifikacija za Euro, srušio je Irca Robbiea Keanea koji je bio na 23 gola.

Iako je Litva bila 40. reprezentacija kojoj je zabio, domaćin ga je ispratio ovacijama u njegovom 160. nastupu za Portugal.