Dok smo spavali: Indija izgubila kontakt s letjelicom na Mjesecu / Zvijezda je rođena – Bruno Petković! / Nizozemska je opet nogometna velesila

Indija izgubila kontakt s letjelicom koja se trebala spustiti na Mjesec

Indijski premijer Narendra Modi bio je u centru za praćenje misije, a nakon što je došlo do gubitka komunikacije, tješio je utučene znanstvenike: “Vi ste ponos Indije. Dali ste sve od sebe.”

Druga indijska misija na Mjesec upala je u kriznu situaciju izgubivši komunikaciju s letjelicom Vikram nekoliko minuta prije nego što je ona trebala sletjeti u još neistraženo Mjesečevo područje.

Spuštanje je išlo prema planu i sve je bilo normalno do visine od 2,1 kilometar iznad Mjesečeve površine. Tada je izgubljena veza između kontrolne sobe na Zemlji i letjelice. Podaci se još uvijek analiziraju“, objavio je u subotu predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira Kailasavadivoo Sivan.

Njegova kratka izjava objavljena je 15 minuta nakon što je letjelica prema rasporedu trebala sletjeti u neistraženo područje u blizini Mjesečevog južnog pola. Dva sata poslije glasnogovornik je rekao da se podaci još obrađuju, a predviđena konferencija za medije je otkazana. Letjelica je potpuno automatizirana i nije bila kontrolirana sa Zemlje.

Misija vrijedna 142 milijuna dolara pod nazivom Chandrayaan-2 (u prijevodu Mjesečevo vozilo-2) lansirana je iz baze u južnoj Indiji 22. srpnja. Lansirane su dvije letjelice, a unutar one koja je trebala sletjeti na površinu mjeseca bilo je smješteno vozilo.

Znanstvenici su bili svjesni da će mekano slijetanje biti najosjetljiviji dio misije. Da je misija bila uspješna, Indija bi postala četvrta država kojoj je uspjelo meko spuštanje na Mjesec i pridružila se SAD, Rusiji i Kini.

Planirano je bilo mapiranje dosad neistraženog područja oko Južnog pola, istraživanje sastava tla i potraga za vodom. Od misije je ostala letjelica u Mjesečevoj orbiti, koja bi tamo trebala ostati i sljedećih godinu dana slati fotografije.

Zvijezda je rođena – Bruno Petković!

“Kad sam ga prvi put vidio nakon dolaska iz inozemstva, rekao sam da je to novi Mark Viduka!”, rekao je Cico Kranjčar, a Mate Bilić je naglasio: “Ako Škriniar vrijedi tih 60-70 milijuna eura, koliko onda vrijedi Bruno?!”

Primao je loptu, gradio se, ma čovjek nije izgubio valjda ni jednu loptu! Ili je bio faul ili korner ili udarac na gol. Bruno Petković izluđivao je Slovake!

A kako ih je samo porazbacao u par navrata! Pa povaljao cijelu obranu u završnici prvog poluvremena, prije nego što mu je Dubravka obranio. Da, obranu kojom dirigira igrač vrijedan 60 milijuna eura Milan Škriniar.

Ali ni najbolji Slovak večeras u Trnavi Dubravka (iako je primio četiri gola!) nije mogao zaustaviti novu Bruninu majstoriju u 72. minuti. U prošloj je utakmici zabio prvijenac Tunisu, sada i prvi gol u natjecateljskoj utakmici, prenosi 24sata.hr.

Ako je i bilo dvojbe tko treba biti špica nakon Kramarićeve ozljede, sad je samo pitanje: Hoće li Krama imati mjesto u momčadi kad se vrati?

Jedna lasta ne čini proljeće, nisam ja izdominirao igrača nakon jedne utakmice. Odigrao sam jako dobro, nadmudrio ih, nadam se da će biti još više ovakvih utakmica“, skromno je rekao Petković.

Dobio je 11 od 12 duela na tlu i pet od šest u zraku, a uspješno je odradio svih šest driblinga koje je pokušao. Imao je šest udaraca na gol, od čega tri u okvir te dva ključna dodavanja. Stranica SofaScore ocijenila ga je devetkom i potpuno zasluženo ga proglasila igračem utakmice.

Njemačka – Nizozemska 2:4, nevjerojatni Nizozemci podsjetili na najbolje dane

Nizozemska je u 5. kolu kvalifikacija za Euro pobijedila Njemačku u Hamburgu s 4:2 i postala prva reprezentacija nakon Argentine 2014. koja je toj momčadi zabila više od tri gola.

Njemačka je povela već u 9. minuti golom Gnabryja nakon gužve u gostujućem šesnaestercu. Bayernov napadač zakucao je odbijanac u gol, a Nizozemci su izjednačili u 59. minuti nakon krasne akcije. Babel je ubacio s lijeve strane, a De Jong je majstorski prevario Schulza i rutinski zabio svoj prvi gol za Nizozemsku u desetom nastupu.

Utakmica se potpuno okrenula sedam minuta kasnije kad je Jonathan Tah nespretno skrenuo loptu u vlastiti gol, da bi Nijemcima nadu u 66. minuti vratio Matthijs de Ligt koji je igrao rukom u kaznenom prostoru. Penal je rutinski realizirao Toni Kroos, a već u sljedećem napadu debitant Donyell Malen, koji je ušao u 58. minuti, imao je zicer za novo vodstvo Nizozemske, ali je u situaciji jedan na jedan pucao ravno u Neuera.

Iskupio se pet minuta kasnije kad mu je Wijnaldum između trojice njemačkih braniča odigrao sjajnu povratnu loptu, a 20-godišnji napadač PSV-a ovaj je put rutinski zabio za 2:3. Konačnih 2:4 postavio je u sudačkoj nadoknadi na asistenciju Memphisa Depaya.

Nizozemska je odigrala sjajnu utakmicu i po krilima je razvlačila i uništavala njemačku obranu te je prvi put u povijesti Nijemcima u gostima zabila četiri gola.