Dok smo spavali: Conte dobio povjerenje za drugi mandat / Škotska – Belgija 0:4, De Bruyne zabio i 3 asistencije / Slovenija – Izrael 3:2, Matjaž Kek sve bliže Euru

“Uvest ću nas u novu, reformatorsku eru!” Giuseppe Conte dobio povjerenje zastupnika za drugi mandat

U govoru koji je trajao sat i pol, premijer kojemu je produžen mandat na čelu nove većine koju čine Pokret 5 zvijezda (antisistemski) i Demokratska stranka (lijevi centar) izložio je “velik politički projekt” za novu vladu koja bi trebala upravljati zemljom do 2023.

Talijanski premijer Giuseppe Conte u ponedjeljak navečer je lako dobio povjerenje zastupnika kojima je obećao da će uvesti Italiju u “novu reformatorsku eru”, zatraživši pomoć Europe u vezi s proračunskim propisima i s imigracijom.

Od 606 zastupnika koliko ih je glasalo, 343 su dala povjerenje vladi, 263 su joj ga uskratili i troje se suzdržalo od glasanja, pokazuje službeni izračun.

Zatražio je od političke klase i od građana više umjerenosti i “više suzdržanosti na društvenim mrežama” a od svojih ministara “jedinstvo i odanost”. Mandat prethodne koalicije u kojoj su sudjelovali M5S i Liga (krajnja desnica) Mattea Salvinija, obilježile su svađe, nepristojno ponašanje i svakodnevne prepirke.

Program koji je Conte nazvao “političkim i društvenim ugovorom” preuzima glavne smjernice koalicijskog dogovora između M5S i PD-a i želi “obnoviti zemlju u znaku razvoja, inovacije i socijalne pravednosti”.

U tom smislu Conte je ocijenio da treba “poboljšati pakt o stabilnosti” Europske unije koji zahtijeva deficit ispod 3 posto BDP-a i zaduživanje manje od 60 posto. Italija je gotovo u granicama deficita na godišnjoj razini, ali je pritišće dug veći od 132 posto BDP-a.

Conte od Europe očekuje i “veću solidarnost” u vezi s imigracijom i “konkretne inicijative” o tom pitanju kojemu Italija ubuduće kani “pristupati sustavnije”. Contea su tijekom govora prekidali zastupnici Talijanske braće i Lige uz povike “izbori, izbori”.

Conte je u svom programu iznio dug popis obećanja za siromašni jug, za mlade (veća izobrazba), obitelj (više mjesta u vrtićima) i za radnike (manja socijalna davanja). Usto se obvezao da će podupirati mala i srednja poduzeća i inovacije te pomagati biološki uzgoj u poljodjelstvu i obnovljive izvore energije.

ŠKOTSKA – BELGIJA 0:4, utakmica za pamćenje Kevina De Bruynea

Brončani s posljednjeg svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, Belgijanci nastavljaju svoj siguran put prema plasmanu na Europsko prvenstvo 2020. godine.

U susretu šestog kola skupine i Belgija je rutinski odradila gostovanje u Glasgowu pobijedivši Škotsku s 4:0 ostvarivši šestu pobjedu.

Sve je bilo gotovo za pola sata, nakon što su gosti zabili tri gola, a strijelci su bili Lukaku (9), Vermalen (24) i Alderweireld (32), a za sva tri gola asistirao je Kevin de Bruyne. Najbolji igrač utakmice u 82. minuti se uspio i sam upisati među strijelce.

SLOVENIJA – IZRAEL 3:2, Kek sve bliže Euru, Verbič u 90. zabio gol za pobjedu

Slovenija je srušila Izrael 3:2 u 90. minuti i približila se Europskom prvenstvu. Momčad Matjaža Keka nakon šestog kola kvalifikacija za Euro drži drugo mjesto skupine G s 11 bodova, dva manje od vodeće Poljske koja je remizirala bez golova kod kuće protiv Austrije, od koje Slovenci sada imaju bod više.

Sjajna je utakmica viđena na stadionu Stožice u Ljubljani, gdje je domaćin poveo u 43. minuti golom Benjamina Verbiča nakon asistencije Josipa Iličića. Međutim, Izraelci se nisu predavali, naprotiv. Prvo je Bibras Natcho izjednačio u 50, a preokret gostima donio Eran Zahavi u 63. minuti.

Slovenija je odmah odgovorila minutu kasnije preko Romana Bezjaka, a u finišu stvorila takav pritisak pred golom gostiju da je pogodak za 3:2 na kraju bio neminovan. Jeste čudesni golman Ofir Marciano skidao sve živo u finišu, ali je ipak na kraju kapitulirao i to u 90. minuti. Tada je drugi gol na utakmici zabio Verbič poslije asistencije Jasmina Kurtića za zlatna tri boda i delirij na tribinama.

U sljedećem sedmom kolu Slovenija gostuje Sjevernoj Makedoniji 10. listopada, a tri dana kasnije dočekuje Austriju u vjerojatno ključnom dvoboju za Europsko prvenstvo, na koje čeka još od onog jedinog sudjelovanja 2000. godine u Belgiji i Nizozemskoj.