Cityjevi šeici žele Lea Messija za 200 milijuna eura!

Svijet je u znaku Arapskog proljeća. Ali, nisu to samo revolucije i barikade u Egiptu, Tunisu, Libiji ili Siriji, Arapi su potpalili fitilj još jedne, nogometne revolucije. Novčanik bez dna arapskih šeika mijenja nogometni poredak, a kupuju samo najbolje.

Tako je “Qatar Foundation” na mala vrata, sa 165,000.000 eura, ušao u Barcelonu, a šeik Mansour u Manchester City. Petrodolari su za samo dvije godine učinili City glavnim kandidatom za naslov prvaka u najjačoj svjetskoj ligi, milijarda dolara šeika iz Abu Dhabija ima trenutno pet bodova prednosti pred američkim kapitalom Malcolma Glazera i šest bodova više od sibirskih dolara Romana Abramoviča, piše Jutarnji list.

Arapski petrodolari

Šeik Mansour, u cilju promocije, želi na Etihad stadion dovesti najvrednije eksponate svjetskog nogometa. I dok je ruski oligarh Abramovič sklon cjenkanju (sjetite se ovoljetnog licitiranja oko Modrićeva transfera), šeik ne pita za cijenu. Zasad je najviše platio transfer Kuna Aguera iz Atletica Madrid (37,000.000 funti), ali da bi se popeo na vrh i zavladao svjetskim nogometom, treba izdvojiti nešto više novca.

Engleski nogometni krugovi pretpostavljaju da će šeik u jurišu na Ligu prvaka idućeg ljeta pokušati nemoguće, kupiti Lea Messija, jedinog igrača koji je prevaga u svakoj momčadi. S Messijem bi i Dinamo bio jedan od favorita Lige prvaka, bez njega na kontu ima nula bodova i nula golova.

Koliko će koštati Messi? Naravno, pod uvjetom da se Barcelona “umorila” od vlastite dominacije, da želi prodati Messija i, što je najvažnije – da Messi želi otići iz Barcelone. A velika je vjerojatnost da ne želi ni u Englesku ni u Italiju, da se u Barceloni i Primeri sasvim dobro osjeća i sasvim pristojno zarađuje. Tvrde da mu se godišnji prihodi vrte oko 20 milijuna eura.

Uopće ne sumnjam da bi “šeik bio hadžija” i platio bi dvostruko više nego što je Real Madrid potrošio na transfer Cristiana Ronalda (94,000.000 eura). Govori se o svoti koja bi mogla narasti i na 200,000.000 eura. Iako je to i za arapske bogataše već ozbiljan novac, medijska promocija koju bi Messijev kupac dobio njegovim dovođenjem vrijedi dvostruko više. Zapravo nema cijene.
Real gubi utrku

Ali, unatoč kasi bez dna, Arapi nisu jedini koji bi toliki novac izdvojili za Messija. Američki biznismeni, koji ne znaju pravila nogometne igre ali sve češće kupuju engleske klubove, one koji su svjetski privlačni brand, mogu također platiti. Ali njih, poput Glazera, vlasnika Manchester Uniteda, zanima profit, dok su Arapi vođeni isključivo težnjom za promocijom. Kao i ludi Kerimov iz Mahačkale…

Real Madrid, još uvijek najmoćniji svjetski klub, polako će gubiti utakmice s američkim i arapskim kapitalom. Iako su na Cristiana Ronalda i Kaku potrošili 150,000.000 eura, sumnjam da španjolski građevinari, poput Florentina Pereza, mogu parirati petrodolarima, javlja Jutarnji list.

Barcelona je to prva shvatila i ustupila je svoj dres katarskoj fundaciji, iako se nad nekim ideološkim porukama njezinih “svećenika” zapadni svijet ozbiljno zgraža i postavlja pitanja o etičnosti Barcelone. U sportske motive sumnjam, iako je baš arapski kapital od jednog kvartovskog kluba, kakav je Manchester City, učinio jednu od najmoćnijih svjetskih momčadi. Koja će pokušati dovesti i Lea Messija na Eastland.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.