Briljantan nastup Hrvatske u Los Angelesu i pobjeda nad Meksikancima

Sjajne vijesti stižu iz Los Angelesa. Svi koji su se plašili debakla u prijateljskoj utakmici rezervne reprezentacije Hrvatske i Meksika nisu morali strepiti. Čop, Santini, Tudor i društvo su u prvom poluvremenu ‘pojeli’ zbunjene Meksikance, napravili prednost od 2:0, i do kraja utakmice majstorski obranili prednost, primivši samo jedan pogodak na prepunom Memorial Coliseum stadionu.

HRVATSKA: Kalinić – Barišić, Filipović, Nižić, Jedvaj – Škorić, Šunjić – Čop (od 90. Majer), Vlašić (od 89. Miloš), Tudor (od 71. Kolinger) – Santini (od 83. Katić)

MEKSIKO: Ochoa – Layun, Moreno, D.Reyes (od 46. Araujo), L.Reyes (od 80. Gallardo) – Gutierrez (od 46. J.Dos Santos), Molina (od 46. Guardado), Herrera – Lozano, Peralta (od 66. J.Hernandez), E.Hernandez (od 54. Vela)

U prvom nastupu na tlu Sjeverne Amerike hrvatska nogometna reprezentacija je u kombiniranom sastavu u Los Angelesu pred 60.000 gledatelja pobijedila Meksiko 2:1.

Strahovali smo od katastrofe, a dočekali smo senzaciju. Momčad koja nikada nije igrala zajedno, sastavljena većinom od debitanata, odigrala je sjajnu utakmicu, posebice prvih 45 minuta tijekom kojih je s dva gola šokirala Meksikance.

Golove su zabili Duje Čop (36) i Fran Tudor (37). U nastavku susreta Meksiko je uspio smanjiti golom Javiera Hernandeza u 86. minuti. Hrvatska je obranila vodstvo, premda je od 76. minute igrala bez isključenoga Borne Barišića.

Kako se radi o terminu izvan službenoga kalendara FIFA-e, izbornik Ante Čačić nije mogao računati na većinu prvotimaca. Na Čačićevom popisu našla su se tek šestorica igrača koji imaju iskustvo igranja za reprezentaciju, a Duje Čop je bio jedini na popisu koji je postigao pogodak u hrvatskom dresu. Meksiko je pak u Los Angeles došao u najboljem sastavu i priprema se za odlučujući dio kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, ali i za nastupe na Kupu Konfederacija i Gold Cupu.

Meksiko se nametnuo od prve minute, međutim usprkos pritisku u prvom poluvremenu nije stvorio niti jednu pravu priliku. Hrvatski igrači odlično su stajali na terenu i prvih 45 minuta je prošlo bez opasnosti pred Kalinićevim vratima.

Hrvatska je prvu priliku imala u 22. minuti kada je nakon ubačaja iz kornera stoper Intera Jakov Filipović pucao glavom pored gola. U 36. minuti hrvatska vrsta je stigla do vodstva. Ivan Šunjić je prebacio meksičku obranu gurnuvši loptu na krilo do Frana Tudora koji je povratnom loptom uposlio Duju Čopa, a ovaj zabija u praznu mrežu. Samo minutu kasnije bilo je 2-0. Tudor je presjekao loptu nakon katastrofalne povratne lopte meksičkog braniča Diega Reyesa, zaobišao golmana i zabio za 2-0.

U nastavku susreta Meksiko je podigao ritam igre i počeo ozbiljnije prijetiti. Meksički izbornik Juan Carlos Osorio je načinio četiri izmjene gurnuvši u vatru i svoje ponajboljega igrače Javiera Hernandeza i Carlosa Velu. U 51. minuti je pucao Elias Hernandez, no Kalinić je bio spreman. Hrvatska ‘jedinica’ je odlično reagirala i u 59. minuti kada je Guardado opalio iz slobodnog udarca, te u 62. minuti kada je glavom pucao Peralta.

U 76. minuti Hrvatska je ostala s igračem manje nakon što je Škorić zaradio crveni karton. Meksiko je nastavio nizati prilike u 81. minuti kada je Guardado već svladao Kalinića, no Tin Jedvaj je s crte glavom ‘počistio’ loptu. Ipak, u 86. minuti je Javier Hernandez smanjio. Kalinić je ‘zaplivao’ u prazno, a napadač Bayer Leverkusena glavom zabio za 2-1.

Dvije minute kasnije Kalinić se iskupio obranivši udarac Hectora Morena s pet-šest metara, a u 90. minuti sjajni hrvatski vratar je zaustavio i Gallardov udarac za veliku pobjedu.

Čačićevih 16 za Meksikance…

Lovre Kalinić

Drugi vratar reprezentacije, imao je vrlo dobru sezonu, u Belgiji je proglašen najboljim golmanom tamošnje lige u dresu Genta. Branio je i u kvalifikacijama s Turskom kad nije bilo Subašića.

Tin Jedvaj

Sa sedam nastupa jedan od iskusnijih, već gotovo tri godine član je A vrste, povremeno u prvih 11 i u utakmicama za bodove, kao što je bilo u posljednjem izlučnom susretu s Turskom.

Denis Kolinger

U Zagrebu je imao oscilacije u odnosima s Draženom Medićem, u Lokomotivi je napravio dodatan iskorak u karijeri. A jednom je govorio da ne želi Hrvatsku jer bi igrao za Njemačku. Na njegovu sreću predomislio se.

Jakov Filipović

Inter ga doveo iz Cibalije, dobio je brojne komplimente tijekom jeseni, no nešto lošije je igrao proljetos, kao i cijela ekipa. On je taj koji drži obranu Zaprešićana.

Zoran Nižić

Uspon u karijeri doživio je u 28. godini. Postao je kapetan Hajduka, a eto, pozvan je prvi put i u reprezentaciju. Možda uskoro napravi i kakav transfer u inozemstvo?

Borna Barišić

Kapetan Osijeka, ima 24 godine, negda se okušao u Dinamu i Lokomotivi, sada već neko vrijeme standardan u klubu koji ga je i lansirao u profesionalni nogomet. Ima dva nastupa u Kini.

Mato Miloš

Desni branič Istre 1961 jedan je od debitanata, dobio je naknadno priliku nakon što je otkazao Karačić iz Lokomotive. U lipnju će napuniti 24 godine, ovo mu može biti odskočna daska.

Nikola Katić

Zadnji vezni Slavena Belupa koji se pokazao u ovoj sezoni, igra za mladu reprezentaciju, ima tek 20 godina, nova snaga koprivničkog kluba koja mu je itekako trebala.

Fran Tudor

Igrač Hajduka koji je bio zapažen već u Kini gdje je igrao dvije utakmice. On će u rujnu napuniti 22 godine, napravio je zapažen uzlet s obzirom na to da je u splitski klub stigao na mala vrata.

Lovro Majer

U Kini je Ivanušec bio strijelac, u međuvremenu dosta su ga sputale ozljede pa je u prvi plan iskočio Lovro Majer, koji pa zbog ozljeda nije igrao na SP-u za kadete u Čileu. Veznjak Lokomotive.

Mile Škorić

Jedan od iskusnijih, uskoro će napuniti 26 godina, dugo u Osijeku, i veznjak i stoper, štogod zatreba treneru. Ovo mu je nagrada za najbolju sezonu otkako je profesionalac.

Ivan Šunjić

Zadnji vezni koji pobire komplimente kao igrač budućnosti, u listopadu će imati 21. rođendan, a igra pametno, taktički dobro, odgovorno. Među ključnima u Lokomotivi.

Nikola Vlašić

Ofenzivnom veznjaku Hajduka nije još ni 20 godina, a dugo je na sceni. Hvaljen i osporavan, ovo će mu biti debi za A reprezentaciju, u Kinu nije išao zbog ozljede.

Duje Čop

Jedini u ovoj ekipi koji je dao gol za A reprezentaciju, sa 9 utakmica rekorder u kadru, a još mnogo puta bio na klupi. Nakon ispadanja Sportinga iz Gijona na tržištu za klubove kojima treba napadač.

Ivan Santini

Sa 15 golova istaknuo se u francuskoj ligi u dresu Caena i dobio prvi poziv. On je upravo napunio 28 godina, no nije prvi koji se najbolje zaigrao kad je stekao iskustva i samopouzdanja.

Antun Marković

Drugi vratar Slavena Belupa za kojeg mnogi kažu da je najveće iznenađenje popisa. Uskoro će napuniti 25 godina, a na kontu ima samo 13 nastupa u Prvoj HNL.