Brazil na kultnom Anfield Roadu sa 2:0 pobijedio Hrvatsku

Brazil je na kultnom Anfield Roadu u prijateljskoj utakmici s 2:0 pobijedio Hrvatsku, a utakmicu je odlučio trenutak inspiracije ponajboljeg igrača današnjice Neymara, koji je zaigrao u drugih 45 minuta, a sredinom nastavka izveo akciju u svom stilu i zabio taj vodeći gol. U trećoj minuti sudačkoga dodatka Firmino je zabio i drugi gol, te time potvrdio pobjedu peterostrukih svjetskih prvaka.

Zlatko Dalić je u utakmicu krenuo bez nedovoljno spremnoga Mandžukića, ali i sa Vidom na lijevom boku, te Perišićem i Rebićem na krilnim pozicijama. S druge pak strane, brazilski izbornik Tite ostavio je isto tako lakše ozljeđenog Neymara na klupi za pričuve, dok Renato Augusto i Douglas Costa uopće nisu bili u kombinaciji za utakmicu.

Uvodnih desetak minuta proteklo je u početnom ispitivanju snaga, možda čak pomalo i preoprezno, ali što opet i ne čudi s obzirom da su se i jedni i drugi prvenstveno nastojali sačuvati ozljeda.

Prvu priliku imala je Hrvatska u 13. minuti kada je Modrić ubacio iz kuta, a Lovren glavom šutirao malo pored gola i zapravo na svome stadionu propustio zabiti gol najtrofejnijoj reprezentaciji svijeta.

Minutu kasnije neoprezan start Kramarića na Thiaga Silvu i prva javna opomena na utakmici, ali što je najvažnije branič PSG-a je nakon ukazivanja liječničke pomoći nastavio utakmicu.

U 15. minuti Hrvatska je na nekih 35 metara od suparničkoga gola presjekla loptu, potom je uslijedio udarac Kramarića s nekih 20-tak metara, ali Alisson uz manje poteškoće ipak zaustavlja njegov udarac.

Coutinho je u 23. minuti pokušao iz okreta s nekih 20 metara, no njegov udarac je završio poprilično iznad Subašićevog gola.

Rebić je u 29. minuti s lijeve strane lijepo proigrao Perišića, međutim ovaj je u punom naletu na nekih deset metara daleko od gola promašio loptu pa je i ta prilika otišla u nepovrat. Willian je na drugoj strani u 31. minuti ubacio neugodnu loptu u peterac Hrvatske, ali je Badelj to očistio, a u nastavku akcije udarci Paulinha sa 18 metara bivaju u dva navrata blokirani.

Modrić je u 38. minuti izgubio loptu, uslijedila je kontra Gabriela Jesusa, pa je Perišić bio primoran rušiti brazilskoga kapetana, te je opravdano dobio žuti karton. U 40. minuti Fernandinho je postao prvi Brazilac u bilježnici suca Olivera nakon što je neoprezno nogom u glavu “pogodio” Vrsaljka, kojem se potom, kao nešto kasnije i Vidi, ukazivala pomoć, ali ipak je prvo poluvrijeme okončano bez nekih ozbiljnijih povreda.

Na otvaranju drugog poluvremena odmah je u “vatru” gurnut Neymar što je logično izazvalo oduševljenje prisutne publike. Krenuo je i lagani brazilski pritisak, pa je u 51. minuti Willian imao dobro ubacivanje pred gol, ali je Lovren očistio izbacivanjem u korner da bi nakon toga Marcelo pokušao s dobrih 30-tak metara, ali je to “fijuknulo” uz vratnicu hrvatskoga gola.

Prvu veliku priliku i u nastavku je ipak imala Hrvatska, Rebić je u 58. minuti efektno pokušao glavom, ali je Alisson još ljepše obranio i spasio svoju momčad. Potom su zaredale izmjene s obje strane, pa je i Modrić u 58. minuti otišao na klupu, a zaigrao Kovačić.

U 69. minuti na sceni je Neymar, koji nakon krasne akcije Brazila kroz središnji dio terena ulazi u šesnaesterac s lijeve strane, vara trojicu hrvatskih igrača, a potom neobranjivo od gredu pogađa Subašićev gol za vodstvo Titeove momčadi od 1:0. Sjajno je obilježio svoj povratak u reprezentaciju i zbilja na prelijep način postigao svoj 54. reprezentativni gol.

Nakon vodećeg gola Brazilci su igrali nešto lakše, kao da su skinuli određeni “teret”, no nije ni Hrvatska bila u nekom podređenom položaju. U 79. minuti Rakitić je po drugi put na utakmici faulirao Neymara i zaradio javnu opomenu, no Neymarovo podizanje s travnjaka u oba navrata je završilo zagrljajem s bivšim klupskim suigračem.

Neymar je imao još jedan pokušaj iz slobodnog udarca u 86. minuti kada je gađao malo pored vratnice, iako je Subašić bio na toj lopti. I kada su svi očekivali posljednji sučev zvižduk u trećoj od tri minute produžetka Roberto Firmino je prekrasno utrčao iz drugoga plana prevarivši Tina Jedvaja, a potom efektno prebacio i Subašića za konačnih 2:0.

LIVERPOOL – Stadion Anfield Road. Gledatelja: 54.000. Sudac: Michael Oliver (Engleska). Prijateljska utakmica: Hrvatska – Brazil 0:2 (0:0). Strijelci: 0:1 Neymar (69), 0:2 Firmino (90+3). Žuti kartoni: Kramarić, Perišić i Rakitić (Hrvatska), Fernandinho (Brazil).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko (od 87. Jedvaj), Lovren, Ćorluka (od 52. Ćaleta-Car), Vida, Badelj (od 61. Brozović), Rakitić (od 83. Bradarić)- Rebić (od 64. Pjaca), Modrić (od 58. Kovačić), Perišić – Kramarić. Izbornik: Zlatko Dalić.

BRAZIL (4-3-3): Alisson Becker – Danilo, Thiago Silva, Miranda (od 65. Marquinhos), Marcelo (od 60. Filipe Luis) – Paulinho, Casemiro, Fernandinho (od 46. Neymar) – Willian (od 82. Taison), Gabriel Jesus (od 60. Firmino), Coutinho (od 81. Fred). Izbornik: Tite.