Bomba Vincenta Kompanyja protiv Leicestera vjerojatno donosi naslov Cityju

Manchester City vratio se na prvo mjesto u Premiershipu nakon što je na svom Etihadu u ponedjeljak navečer s 1:0 svladao Leicester City.

Pogodak odluke zabio je 33-godišnji Vincent Kompany, a o njegovom projektilu iz 70. minute još će se dugo pričati. Bio je to spektakularan gol s 20-ak metara u same rašlje i potez koji bi vrlo lako “Građanima” mogao donijeti naslov prvaka, pišu Sportske novosti.

City ima bod više od Liverpoola i u posljednjem kolu ide u goste kod Brightona, dok Redsi igraju doma s Wolverhamptonom.

U ponedjeljak je nastavljena iznimno uzbudljiva i tijesna utrka za naslov u engleskoj Premier ligi. Manchester City ugostio je Leicester s imperativom pobjede kako bi na ljestvici opet preskočio također odlični Liverpool. Navijači Redsa vjerovali su da bi im njihov bivši menadžer Brendan Rodgers mogao pomoći na Etihadu, ali to malo čudo ipak se nije dogodilo.

Građani su opravdali status izrazitog favorita, slavili su s minimalnih 1:0, a morali su uložiti puno truda kako bi slomili neugodne Lisice i upisali 13. uzastopnu pobjedu. Neizvjesnost je potrajala 70 minuta, a onda je stvar u svoje ruke uzeo Cityjev kapetan Vincent Kompany, 33-godišnji belgijski stoper koji je prvim golom sezone svojoj momčadi donio veliku prednost. Sad ovise sami o sebi, a zadatak im u posljednjem kolu ne bi trebao biti previše težak.

Pep Guardiola u prilici je postati prvi menadžer u posljednjih 10 godina koji je obranio naslov u Premier ligi. Na kontu ima 95 bodova, Liverpool je na 94. Konačna odluka dramatičnog i do kraja neizvjesnog prvenstva pada u nedjelju, kad Manchester City gostuje kod Brightona, a Liverpool dočekuje Wolverhampton.

Guardiola je u vezni red uz Gündogana i D. Silvu postavio mladog Fodena, naprijed su krenuli B. Silva, Agüero i Sterling, koji je uoči početka dobio nagradu za igrača godine u izboru engleske udruge novinara koji u tisku prate nogomet. Napad Lisica ispred petorice veznjaka predvodio je kao i obično Vardy, no njega se malo vidjelo.

Leicester je u prvih 28 minuta pružao solidan otpor i držao Građane podalje od svojih vratiju, ali tada je uslijedio pritisak domaćih koji su najbolju priliku imali preko Agüera. Argentinac je glavom pogodio vratnicu, potom je Schmeichel počistio s crte. Stiskao je City do kraja prvog poluvremena, ali promjene rezultata nije bilo.

Osjetila se kod domaćih nervoza zbog važnosti dvoboja, nisu u prvom dijelu pokazali sve što znaju. U nastavku su dodatno pojačali gas. U 56. minuti ušao je Sane umjesto Fodena, a Sterling je s krila prešao u vrh napada uz Agüera. Igralo se skoro stalno na polovici gostiju, tek je Maddison nakon sat vremena igre zaprijetio na drugoj strani, ali neprecizno.

Agüero je u 69. minuti imao dobru priliku, tukao je iz teške pozicije, ali vratar Leicestera je obranio. A kad je bilo jasno da brojni Guardiolini ofenzivci ne mogu probiti gostujući zid, ukazao se Kompany. Opalio je fantastično s 25 metara (na asistenciju drugog stopera Laportea) i pogodio gredu od koje je lopta završila u mreži na ogromno oduševljenje Cityjevih navijača.

Četiri minute prije kraja Iheanacho im je skoro upropastio večer i cijelu sezonu, no bivši igrač Građana nakon kontre je poslao loptu pokraj gola. Fešta je u plavom dijelu Manchestera uskoro mogla početi…