BiH pobjedom u Estoniji okončala kvalifikacije

Reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom protiv Estonije završila je neuspješan ciklus kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo.

“Zmajevi” su u Tallinnu teškom mukom svladali Estoniju sa 2:1. Nova tri boda Bosni i Hercegovini donio je Izet Hajrović, koji je bio dvostruki strijelac.

U prvom dijelu nije bilo golova. Mreže su mirovale, a zabilježene su dvije dobre prilike.

“Zmajeve” je u vodstvo mogao dovesti Ibišević u 37. minuti, koji se našao u odličnoj šansi nakon proigravanja Medunjanina, ali je njegov udarac zaustavio vratar domaće selekcije.

Estonci su uzvratili samo minut kasnije. Brz kontranapad je nevjerojatnim promašajem upropastio Zenjov.

Prvi dio obilježio je i petominutni prekid, koji su bakljadom prouzročili navijači Bosne i Hercegovine.

Početkom drugog poluvremena, odnosno u 48. minuti “Zmajevi” dolaze do prednosti. Strijelac je bio Izet Hajrović. On je iskoristio poklon estonske obrane nakon ispucavanja Begovića i topovskim udarcem nije ostavio mnogo šanse vrataru Aksali.

BiH je mogla udvostručiti prednost u 71. minuti. Odlično su surađivali Kodro i rezervista Džeko, ovaj prvi šutirao, ali se istakao vratar domaćeg tima.

Četiri minute kasnije Estonija dolazi do poravnanja. Mrežu BiH zatresao je Antonov udarcem s distance.

U 85. minuti “Zmajevi” su postigli drugi gol na susretu. Strijelac je ponovo bio Hajrović, a veliki dio posla obavio je Džeko, koji je upisao asistenciju.

Bosna i Hercegovina je kvalifikacija okončala na trećem mjestu Skupine H sa 17 osvojenih bodova, dva manje od drugoplasirane Grčke i 11 manje od prvoplasirane Belgije. Tim Mehmeda Baždarevića je u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo upisao pet pobjeda, dva remija i tri poraza.

Nakon kvalifikacijskog ciklusa BiH je ostala i bez izbornika. Mehmedu Baždareviću je nakon posljednjeg sudačkog zvižduka u Tallinnu istekao ugovor s Nogometnim savezom BiH. Od reprezentacije se, vjerojatno, oprostio i golgeter Vedad Ibišević, koji je u susretu sa Estoncima nosio kapetansku traku, a igrao je do 60. minute.