BiH: Nudimo plaće više od onih u državnoj službi, ali nitko ne želi raditi

Oglasi u kojima se traže konobarica ili konobar, s iskustvom ili bez njega, sve su češća pojava u ugostiteljskim objektima u BiH.

Takvo stanje traje već mjesecima, tvrde poslodavci, koji kažu da gotovo ne postoji ugostitelj koji nije ostao bez radnika, ali da problem predstavlja i činjenica da radno sposobni u BiH ne žele raditi ove poslove, za što je, kažu, kriva i država.

U ovom trenutku, nitko od nadležnih u BiH ne može sa sigurnošću odgovoriti na pitanje koliko radnika nedostaje u ugostiteljstvu.

Doslovno od početka ožujka ljudi odlaze na Hrvatsko primorje. Nema nekog efikasnog rješenja, jedino da zapošljavamo djecu koja sada završavaju srednju školu. Nema nijednog lokala da ne traži konobara, priča za Nezavisne novine Zlatan Tatić, predsjednik Udruge poslodavaca ugostiteljstva i turizma “Horeca RS”.

S istim problemom suočeni su i sarajevski ugostitelji, iako nude solidne uvjete.

Nedostaje radne snage, meni su tri konobara i jedan kuhar otišli sezonski. Mi nudimo plaću 1.200 KM, pa i 1.500 KM, što je često više od plaće u državnoj službi, kaže za Nezavisne novine Amar Trbović, potpredsjednik Udruge ugostitelja Sarajevo.

S obzirom na to da je ljetna sezona, egzodus radne snage u sektoru ugostiteljstva je na vrhuncu, a najčešće destinacije su Crna Gora, Hrvatska, Slovenija pa zemlje Europe. Radnici odlaze zbog bolje zarade, a plaća koju konobari imaju, npr. u Hrvatskoj je i do 1.000 eura, što je dvostruko više od prosjeka u BiH, u kojoj se zarade kreću u prosjeku između 600 i 1.000 KM.

Bez obzira na to što je došlo do jednog ozbiljnijeg povećanja plaća kod nas u ovom sektoru, ne možemo kazati da je to ono što je dovoljno čovjeku da živi. Jer oni koji odu, imaju mogućnost da za dva-tri mjeseca zarade praktički toliko da mogu od toga živjeti godinu dana, pojašnjava za Nezavisne novine Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva i turizma Republike Srpske.

Međutim, osim manjka radnika u ugostiteljstvu, poslodavci tvrde da dodatan problem predstavlja i to što oni koji ostaju u BiH ne žele raditi ove poslove.

Dosta njih i država štiti. Mi, kad se javimo na biro, tražimo konobare i kuhare, a biro ih neće poslati. Ili oni nam daju popis, mi ih zovemo, a oni neće raditi ili hoće raditi na crno, zato što su na birou i imaju neke benefite, kategoričan je Trbović. Po njegovom mišljenju, postoji jedno rješenje za ovakve stvari.

Mi bismo riješili taj problem kada bi na federalnoj razini bio izglasan zakon koji bi predvidio sljedeće: kad tri puta biro pošalje nekog, ako ne želi raditi, sljeduje mu skidanje s biroa. I onda, kada ode liječniku, mora platiti. Vjerujte da bi onda svi radili, poručio je Trbović.

Mersiha Ferhatović Beširović, predsjednica Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti BiH, u razgovoru za Nezavisne novine ističe da nedostatak radnika nije samo karakterističan za BiH.

Mislim da čak i susjedna Hrvatska i Crnogorsko primorje vape za radnicima, kaže Ferhatović Beširovićeva.

Njene tvrdnje potkrjepljuju se i nedavnom objavom da je dio vlasnika ugostiteljskih objekata u Dubrovniku stavio svoje usluge na čekanje.

Također, iz sindikata su mišljenja da, osim visine primanja, postoje i drugi razlozi sve većeg odljeva radne snage iz BiH.

Rekla bih da i nedostatak perspektive i politička nestabilnost tjeraju radnike izvan granica ove zemlje, pa čak i ove regije, kazala je Ferhatović Beširovićeva.

(www.jabuka.tv)

19 komentara

  • Radis mjesecno 200 sati, znaci 6 maraka satnica. I molis se da ti gost ostavi pola marke kusura da mozes platit struju kod kuce.
    I onda gledas gazdu kako dodje do kafica u autu od 50 000 eura i kako ode na more 3 tjedna, a ti ne mozes otic na par sati do Makarske jer nemas para.
    I ovo se ne odnosi samo na kafice, ovakvih je 95% poslodavaca u BiH.

  • Iskreno meni moj poslodavac i ne dopušta godišnji odmor. Što me zapada po zakonu, ako želim prvo moram odraditi kolegama smjene koje mi se ne plate i onda tek idem. A da tužim mogao bi se pozdraviti s poslom u BiH jer zatvorili bi mi vrata svugdje. Jer svi su oni u dosluhu te gazde, biznismeni ili ti poslodavci. Jadno.

    • Za anonimno 21:21
      Je ali njemac ti je platio onoliko kolio si zaradio. Zato ako si radio kao prosječan konobar u Hercegovini onda si sigurno zaradio za stan, hranu, godišnji odmor i ratu za luksuzni auto, te i za kredit koji otplaćuješ u Hercegovini. Zato kad on plati ono što sam ja zaradio onda mene stvarno ne interesira koliko on zaradi te koliko ima. Naši robovlasnici nam stalno kukaju kako su u minusu zbog lošeg rada a iscidiše Boga iz nas običnih radnika, a kurče se s novim autima.

  • Smješna je usporedba da plaćate više nego što su plaćeni ovi u državnim službama koji u velikoj većini ništa nerade

    • U državnoj službi su loše plaćeni ali imaju topli obrok, putarinu, maksimalne godišnje odmor i rade 40 sati tjedno a za efektivno ne znam. U mirovinu odlaze sa zajamčenom mirovinom jer se i njima uplaćuje staž na minimalno. Tako kad bi platili konobara kao SSS bila bi mu još i manja plaća nego ima kao konobar.

  • Problem je u poslodavcu ne u radniku jer 80% radnika želi raditi i zaraditi al mu daj kvalitetne uvjete.Daj mu plaću slobodan dan u tjednu ili dva i godišnji odmor što mu pripada po zakonu.A oni 20% moreš mu zvjezde s neba skinit on neće radit i uvjek će žugat.

  • Pa u tekstu piše 600-1000 marki čuj oni bi robove čak ih brisati sa zavoda koji lopovi tj svi vlasnici kafića obavještajnih špijuni stara Titina škola

  • Samo ti Jojane provociraj, dovest će mo Muslimane, oni oće radit a ne žugaju. Nisi htio u školu, nećeš konobarit, onda ti sve neispravno. Zaradi sebi i kupi šta te volja. Joj koji zlobni komentari samo zato što smo mi sposobni te se snašli i zaradili sebi. Trebamo mi dovoditi lagano muslimane onda će se hercegovački neradnici probudit!

    • Dali su se ti isti što kažu da su im male plaće ikada upitali koliko su sami tome doprinijeli svojim neznanjem i neradom ,sračunaj koliko bi ti kao konobar danas trebao pića poslužiti da bi samo sebi plaću zaradio i obaveze prema državi

  • ..”gazde” u nas vozaju automobile u visini cjeloživotne zarade “običnih” radnika.. sigurno da radnicima isplaćuju plaće dovoljne za normalan život da i oni mogu do posla pješke pa polako….

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.