Belgija odigrala sportski i “Zmajeve” ostavila bez baraža

U utakmici punoj preokreta Belgija je večeras na Grbavici s 4:3 porazila Bosnu i Hercegovinu i po svemu sudeći ostavila ju je bez izgleda za plasman na Svjetsko prvenstvo, odnosno u dodatne kvalifikacije pošto je “Zmajevima” sada preostala samo teorija i ništa više od toga.

Belgija je jako rano povela, već u četvrtoj minuti kada Thomas Meunier reznatnim udarcem na ubačaj Edena Hazarda pogađa za 1:0, treba dodati na katastrofalnom travnjaku Grbavice.

U osmoj minuti prvi put prijeti domaćin preko Medunjanina, koji je iskosa s desne strane ciljao bliži kut, ali je Courtois bio siguran. Medunjanin je pokušao i u 23. minuti sjajnim udarcem sa oko 20 metara, no malo pored gola.

U 30. minuti Džeko je uspio asistirati Medunjaninu, koji iz neposredne blizine loptu gura u praznu mrežu za izjednačenje i veliku radost domaćih navijača. Na novo slavlje čekalo se do 39. minute. Begović je ispucao loptu, Vermaelen je bio očajan u skoku, lopta dolazi do Višće koji izlazi jedan na jedan s Courtoisom i na kraju zabija za rezultat prvog dijela. Bosna i Hercegovina je vodila 2:1.

Očekivano je Belgija krenula ofanzivno u nastavku i nije željela izgubiti. Redali su se opasni napadi Belgije na Grbavici, a domaći su odolijevali do 60. minute, kada Batshuayi koristi neopreznost Begovića, pa loptu iz blizine zakucava u mrežu za 2:2.

Novi preokret u 69. minuti, kada je, nakon ubačaja iz kornera, lopta došla do Jana Vertonghena, koji je matirao Begovića i gotovo ugasio naše “Zmajeva” o mogućem baražu, pa i odlasku na Svjetsko prvenstvo u Rusiji naredne godine.

Nada se ipak vratila kada je Đumić nakon ubačaja iz kornera Hajrovića glavom pogodio za 3:3, ali ubrzo je na drugoj strani Carrasco završio posao i pogodio za pobjedu “Crvenih vragova”.

Belgija je potvrdila prvo mjesto u skupini i plasman u Rusiji, dok je BiH i dalje druga, ali po svemu sudeći samo privremeno, jer Grci večeras gostuju na Cipru, a potom su domaćini Gibraltaru, pa je teško povjerovati kako će prokockati svoju šansu, odnosno da neće ostvariti pobjede u oba nastupa.