Belgija nadigrala Englesku u susretu za svjetsku broncu

Susretom Belgije i Engleske za 3. mjesto ušli smo u samu završnicu Svjetskoga prvenstva u Rusiji. Utakmica nije mogla ljepše započeti za Belgiju, ali i neutralne ljubitelje najvažnije sporedne stvari na svijetu, jer se već u 4. minuti dogodio pogodak.

Iz prve prave akcije Belgija je povela 1:0. Chadli je prošao po lijevoj strani i ubacio loptu pred suparnički gol gdje utrčava Thomas Meunier i s vrha peterca nogom zabija za početnu prednost Martinezove momčadi. Isti je to onaj igrač koji je zbog žutih kartona morao propustiti polufinalni sraz s Francuzima.

Veliku priliku Belgija je imala i u 12. minuti kada Lukaku u šesnaestercu pronalazi De Bruynea, ali njegov pokušaj sa 7-8 metara zaustavlja Pickford. Dvije minute nakon toga i prvi ozbiljniji pokušaj Engleza, no Delph je s nekih 25 metara samo dobacio loptu do suparničkoga vratara.

U 17. minuti odlična lopta u prostor za Lukakua, ali belgijski napadač si daje malo predug for, pa ta prilika odlazi u nepovrat. Maguire je u 20. minuti pokušao glavom za Englesku nakon ubačaja iz kuta, ali je gađao pravo u Curtoisa.

Najbolju akciju u prvih 45 minuta Englezi su izveli u 23. minuti kada Sterling lijepo prima loptu, još ljepše ostavlja za Kanea, ali slijedi loš udarac s 15 metara od strane prvoga strijelca Mundijala u Rusiji. Belgija u 34. minuti izvodi dobru akciju kroz središnji dio terena, ali Hazardov udarac s 13 metara biva izblokiran.

Minutu potom pokušava i Alderweireld poluškaricama nakon ubačaja iz kuta, alopta odlazi zamalo iznad gola. Naser Chadli je zbog ozljede zadnje lože u 39. minuti bio primoran napustiti igru, a zamijenio ga je Vermaelen. Lukaku je na isteku prvih 45 metara išao hrabro ka suparničkom golu, no i on je izblokiran.

Na početku drugoga poluvremena i Englezi su napravili prvu i to dvostruku zamjenu, pa je Rashford zaigrao umjesto Sterlinga, a Lingard umjesto Rosea. Englezi su prvi prijetili u nastavku nakon šest minuta igre kada je Trippier ubacio loptu iz prekida s desne strane, a belgijski obrambeni igrači u zadnji tren izbacili ispred Stonesa u korner.

Upravo Stones minutu kasnije postaje prvi igrač s javnom opomenom nakon što je nepropisno u kontri zaustavio Hazarda. Lingard je u 55. minuti ubacio s desne strane loptu, a Kane ostao malo prekratak. Zatim u 56. minuti De Bruyne podvaljuje sjajnu loptu za Lukakua, ali se ovaj ne snalazi sam ispred Pickforda, pa ga par minuta kasnije belgijski izbornik povlači iz igre, a priliku pruža Mertensu.

Engleska je kolosalnu šansu imala u 70. minuti kada je Dier s desne strane ušao sam pred gol Curtoisa, potkopavši loptu efektno ga prebacio, ali je Alderweireld uklizavanjem izbacio loptu s gol crte i spasio sigurno izjednačenje.

Desetak minuta prije kraja kontra Belgije, Mertens s lijeve strane skroz desno pronalazi Meuniera koji upućuje krasan volej udarac, ali se i Pickford ističe sjajnom obranom i ostavlja Engleze u životu. Ipak, samo dvije minute nakon toga nova kontra, sada De Bruyne proigrava Hazarda koji se lijepo ubacuje ispred Jonesa i pogađa bliži Pickfordov kut za već velikih 2:0.

Do kraja utakmice Belgija je rutinski čuvala stečenu prednost, mirno susret privela kraju, te s obzirom na ono što su oni prikazivali tijekom čitavoga Mundijala može se reći potpuno zasluženo osvojili treće mjesto.

SANKT PETERSBURG – Gradski stadion. Gledatelja: 64.000. Sudac: Alireza Faghani (Iran). Utakmica za 3. mjesto na SP: Belgija – Engleska 2:0 (1:0). Strijelci: 1:0 Meunier (4), 2:0 Hazard (82). Žuti kartoni: Stones, Maguire (Engleska).

BELGIJA (3-4-3): Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, Witsel, De Bruyne, Chadli (od 39. Vermaelen) – Tielemans (od 78. Dembele), Lukaku (od 60. Mertens), Hazard. Izbornik: Roberto Martinez.

ENGLESKA (3-5-2): Pickford – Jones, Stones, Maguire – Trippier, Loftus-Cheek (od 84. Alli), Dier, Delph, Rose (od 46. Lingard) – Sterling (od 45. Rashford), Kane. Izbornik: Gareth Southgate.