Babić i Metličić debitirali porazom: Norveška minimalno slavila protiv Hrvatske

Hrvatska muška seniorska rukometna reprezentacija ove je srijede gostovala u Stavangeru kako bi snage odmjerila s momčadi Norveške u sklopu trećeg kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se od 15. do 31. siječnja 2016. održati u Poljskoj.

Nakon sigurnih slavlja nad Nizozemskom (35:24) te Turskom (32:22) pred hrvatskom reprezentacijom nije pokleknula Norveška. Pod vodstvom novog izbornika Željka Babića hrvatski rukometaši minimalno su poraženi od Norvežana te se sada okreću novom srazu s istim protivnikom koji je na rasporedu za četiri dana u Varaždinu s početkom u 17. 15 sati.

Norveška reprezentacija pred domaćim navijačima nešto bolje ulazi u susret i postavlja 2:0, no ubrzo su se probudili hrvatski reprezentativci koji su u petoj minuti preko Ivana Čupića stigli na pogodak zaostatka (2:3). No, norveški napad lako je pronalazio rješenja za hrvatsku obranu te je u osmoj minuti dvoboja zgoditkom Joendala pobjegao na +3 (7:4). Krenuli su tada Hrvati u lov na protivnika te su se uspjeli približiti u 19 minuti nakon što put do norveške mreže pronalaze Marko Kopljar, Ivan Čupić i Igor Karačić za 10:10. Narednih nekoliko minuta igralo se u poravnatom tonu, ali tada ponovno pojačava Norveška koja se tri minute prije kraja prvog dijela odvojila na +2 (15:13) da bi do odlaska na odmor tu prednost povećala na 17:13.

Uvodne minute nastavka donijele su nešto bolju igru domaćina koji je stečenu prednost iz prvog dijela susreta držao sve do 37. minute dvoboja kada se bude hrvatski redovi koji počinju smanjivati norveško vodstvo. Za 17:19 s linije sedam metara biva siguran Zlatko Horvat, a potom na 19:20 smanjuje Domagoj Duvnjak da bi Manuel Štrlek poravnao rezultat na 20:20 u 43. minuti utakmice. Na hrvatskim vratima razbranio se Mirko Alilović koji je omogućio da se igra nastavi u egalu, a napeto je bilo do samog kraja kada Norveška preko Hykkeruda odlazi na +2 (27:25). Stepančić smanjuje na 26:27, ali i promašuje zadnji napad stoga je po isteku 60. minute na semaforu stajalo 27:26 za Norvešku.

Najbolji je kod Hrvatske bio Ivan Čupić s pet pogodaka, njih četiri dodao je Manuel Štrlek, dok su po njih tri imali Domagoj Duvnjak, Luka Stepančić, Zlatko Horvat i Igor Karačić. U redovima Norveške istaknuli su se Sander Sagosen i Espen Lie Hansen svaki s po pet zgoditaka, a Magnus Joendal i Kristian Björnsen svaki njih četiri.