Arsenal slavio protiv Tottenhama u odličnom derbiju sjevernog Londona

Golovi, preokreti, uzbuđenje, žestina, borbenost obilježili su derbi sjevernog Londona, u kojem je Arsenal vodio 1:0, pa Tottenham preokrenuo na 2:1, da bi u drugom poluvremenu Arsenal izvršio još veći preokret za pobjedu 4:2 kojom je rivalu uzeo četvrto mjesto i odigrao 19. utakmicu bez poraza.

U 14. kolu prvenstva Engleskemogla se vidjeti najbolju utakmicu dosadašnjeg dijela sezone.

Najbolja utakmica sezone u Premier League

Bilo je tu i neželjenih repova koji su česti kada igraju veliki rivali i to zahvaljujući sucu Mikeu Deanu. Od dva penala koja je dosudio, onaj za Tottenham, iz kojeg su gosti u 34. minuti poveli 2:1, definitivno je bio prestrogo dosuđen, piše Index.hr.

Kao i crveni karton Janu Vertonghenu pet minuta prije kraja. Stoper Spursa vidljivo nije namjerno zakačio Lacazettea, ali je ipak dobio drugi žuti. Ali sučeve greške nisu utjecale na ishod. Jer Spursi kojima je pomogao penalom na kraju su izgubili. Kao što je njihovog braniča isključio u samoj završnici utakmice, pri rezultatu kojim će utakmica biti zaključena.

Arsenal pregazio Tottenham njegovim oružjima

Domaćin je poveo u 10. minuti golom Pierre-Emericka Aubameyanga iz penala. Vertonghen je u svom kaznenom prostoru rukom odbio loptu na koju je išao suparnik Mustafi. Čisti penal, što je i pokazao sudac Dean. Aubameyang nije pucao osobito dobro iz kaznenog udarca, ali to je bilo dovoljno da savlada Llorisa.

U prvih pola sata Arsenal je samljeo Tottenham oružjima kojima se inače ponose Spursi – visokim presingom i totalnom ofenzivom. Trebao je voditi s par golova razlike protiv rivala kojem nije dao prijeći centar. Ali u samo pet minuta Spursi potpuno neočekivano izvode preokret.

Spursi potpuno nezasluženo preokrenuli u prvom dijelu

Gosti su izjednačili u 30. minuti. Christian Eriksen centrirao je iz slobodnjaka s lijeve strane, Eric Dier puca trzajem glave, a Arsenalov golman Bernd Leno loše reagira i tako omogućava Tottenhamu da se vrati u meč.

Tottenham u 34. minuti prelazi u vodstvo nakon penala koji je zaradio Son Heung-min. Dojam je kako je to napravio glumom i pao nakon što ga je Rob Holding “samo pogledao”. Ali Dean pokazuje na penal, iz kojeg Harry Kane lako savladava Lena za vodstvo Tottenhama 2:1.

Arsenal je do preokreta za pobjedu došao novom superofenzivom

Drugo poluvrijeme počelo je s dvije zamjene kod Arsenala. Lacazette i Ramsey ušli su umjesto Iwobija i Mkhitaryana.

I opet se Topnicima isplatio superofenzivni pristup. Za to najveću zaslugu ima trener Unai Emery.

Arsenal u 56. minuti izjednačava drugim golom Aubameyanga na utakmici. Bellerin je sjajnom paralelom s pozicije desnog beka, na desnom krilu pronašao Ramseya, a on se u teškoj poziciji jako dobro snalazi – bacanjem uspijeva dotaknuti loptu i poslati je na lijevo za Aubameyanga.

Najbolji strijelac Premier League dobiva loptu na rubu kaznenog prostora i iz prve desnicom precizno pogađa donji lijevi kut nepomičnog Llorisa, koji nije očekivao ekspresan udarac.

Dva igrača s klupe donijela su veliki trijumf

Upravo će igraći s klupe Arsenalu donijeti novo vodstvo u 75. minuti. Ramsey je dodao Lacazetteu, koji je od ulaska u igru izluđivao suparnike pokretljivošću. Primio je loptu na rubu kaznenog prostora, okružen trojicom igrača Spursa, ali uspio je pucati, a lopta se od Diera odbija u gol.

Dvije minute kasnije, Lucasa Torreiru je na desnoj strani kaznenog prostora savršeno poslužio Aubameyang, a veznjak Topnika u najboljem trenutku zabija svoj prvi gol za Arsenal, koji vodi 4:2.

Tottenhamov trener Mauricio Pochettino čekao je do zadnjih deset minuta i onda napravio sve tri zamjene: Moura, Winks i Rose ušli su umjesto Sona, Allija i Daviesa. Ali ne samo da nisu donijeli ništa, nego je ovako ispremiješani Tottenham još i završio meč s igračem manje.

Tragičar Vertonghen, heroj Emery

Vertonghen je imao žuti karton otkako je skrivio penal u prvom dijelu, a u pet minuta prije kraja dobio je drugi žuti nakon što je zakačio Lacazettea. Jasno je tko je tragičar derbija. Ali kako smo naglasili, Dean je ovo prestrogo dosudio, kao uostalom i penal za Tottenham.

S druge strane, junaci su Emery i njegovi raspucani Topnici.