AO: Hrvati četiri od pet, veliki preokret Damira Džumhura

Australian Open počeo je dobro za hrvatske tenisače, prvi u akciji bili su Marin Čilić i Ivo Karlović, a obojica su upisali startne pobjede.

Marin Čilić prošao je u drugo kolo Australian Opena. U prvom kolu trebao je igrati protiv Yen-Hsuna Lua, no on je u posljednji trenutak odustao pa je u posljednji trenutak uskočio kvalifikant Vasek Pospisil, igrač koji je i neugodniji od Lua. Međutim Čilić je ipak slavio u četiri seta.

Za pobjedu je trebao tri sata i 20 minuta, izgubio je treći set nakon uvjerljivo osvojena prva dva, ali u četvrtom je uz manje probleme dovršio posao i izborio prolaz.

U prva dva seta potpuno je dominirao, dobro servirao i izgubio samo po dva gema. Međutim u trećem setu izgubio je servis kod 3:3 i nakon toga set sa 6:4.

U četvrtom setu Marin je poveo s 5:2 pa propustio prvu meč loptu na servisu za meč, zatim još tri kod 5:4 i onda iskoristio treću u tie-breaku za 7:5.

Nije bilo jednostavno, ali pobjeda se piše i Čilić je u drugom kolu. Protivnik u 2. kolu bit će mu Joao Sousa, koji je u pet setova izbacio Dustina Browna.

Meč protiv Kanađanina okončao je s 20 as servisa i 62 winnera te pet od 18 realiziranih break lopti.

Ivo Karlović odigrao je prvi meč nakon listopada prošle godine i svladao je Lasla Đerea sa 7:6, 6:3, 7:6. Karlović je slavio za dva i pol sata igre u meču u kojem je samo jednom izgubio svoj početni udarac i to u prvom setu čime se Đere vratio u igru.

Međutim, u tie-breaku Karlović je brzo otišao na 6:1 i mirno priveo set kraju. U drugom setu napravio je break kod 3:2 i zatim bez izgubljenog poena na servisu dovršio set da bi u trećem setu ponovno odlučivao tie-break gdje je Karlović još jednom bio uvjerljiv i sa 7:2 prošao u drugo kolo.

Pogodio je ukupno 21 as servis, imao 63 posto ubačaja prvog servisa i zasluženo prošao dalje gdje će igrati protiv Japanca Yuichija Sugite koji je iznenadio Jacka Socka.

Jedini hrvatski predstavnik koji nije uspio proći u drugo kolo Australian Opena je Borna Ćorić. Ćorić je igrao protiv Australca Johna Millmana, inače 122. igrača svijeta, te upisao poraz u tri seta.

Millman je odigrao vrlo dobar meč, bio je agresivniji i precizniji te je na kraju zasluženo slavio. Ćorić je dosta griješio, nije bio pravi te se vrlo rano oprostio.

Prvi set odlučen je u samoj završnici, Ćorić je tu propustio break loptu za 6:5 i odmah nakon toga izgubio servis i prvi set sa 7:5.

U drugi set ušao je breakom, ali odmah nakon toga izgubio je tri gema u nizu pa se vraćao u set i uspio poravnati na 3:3. Do kraja seta nije imao šanse na servis Australca i ponovno je pao u završnici kada Millman kod 5:4 dolazi do 15:40 i uzima i drugi set.

Nakon što je izgubio i drugi set, Ćorić je potpuno pao, odmah izgubio servis u trećem te do kraja meča Millman je potpuno dominirao.

Australac je tako izborio mjesto u drugom kolu gdje će igrati protiv Damira Džumhura.

Džumhur je u svom meču protiv Paola Lorenzija gubio sa 2:0 u setovima, ali potom se dogodio veliki preokret i Džumhur je prošao dalje svladavši Talijana u pet odigranih setova.

Uspješne su bile i hrvatske tenisačice, pa je tako Jana Fett u dva lagana seta porazila Japanku Misa Eguchi (sljedeća suparnica joj je druga nositeljica Caroline Wozniacki), dok je Petra Martić također u dva seta, za nekih sat i pol vremena igre, pobijedila Alison Van Uytvanck. Naredna protivnica bit će joj Rumunjka Irina Camila Begu.