Adnan Januzaj zabio za trijumf Belgije nad Engleskom

Odlučujući dvoboj za pobjednika skupine G (i Japance za protivnika u osmini završnice Svjetskoga prvenstva) odigrale su Engleska i Belgija. Utakmicu je odlučio gol Adnana Januzaja, pa je Belgija na kraju zahvaljujući toj minimalnoj pobjedi prva i u osmini finala će igrati s Japanom, dok Engleze čeka dvoboj s Kolumbijom.

U prvih 45 minuta dvije momčadi, koje su nastupile sa svojim pričuvnim sastavima, i nisu ponudile previše toga, premda je Belgija ipak bila ponešto bliže vodstvu.

Ponajprije zbog lijepog pokušaja Tielemansa s 20-ak metara u 6. minuti kada Pickford ispod grede svoga gola vadi loptu. Januzaj u 10. minuti ubacuje s desne strane, Pickford radi grešku, jer mu lopta ispada, na nju nailazi Batshuayi, ali Cahill izbacuje s gol crte.

Nakon toga prava uspavanka, pa bilježimo tek jedan lukav pokušaj mladoga Arnolda iz slobodnjaka sasvim iskosa kada su svi očekivali centaršut, a on pokušao izravnim udarcem, ali je belgijska obrana uspjela izbaciti loptu u udarac iz kuta.

Nakon ubačaja iz kuta najviši u skoku je Loftus-Cheek, ali njegov pokušaj završava pored vratnice. Torgen Hazard je u 38. minuti zaprijetio za Belgiju, ali je sa 17 metara uputio udarac poslije kojega je lopta otišla daleko iznad gola.

Englezi su prvi zaprijetili u nastavku susreta nakon što je Vardy uzeo loptu i uposlio Rashforda, ali ovaj iz dobre pozicije puca daleko od gola. Dvije minute nakon toga Belgija je povela zgoditkom Adnana Januzaja. On je “povaljao” Rosea i zatim pogodio suprotne rašlje udarcem s nekih 20 metara.

Englezi su u 66. minuti imali stopostotnu priliku za izjednačenje nakon što je Rashford izišao sam pred belgijski gol, ali je Curtois sjajno obranio. Rashford je i u 81. minuti pokušao iz slobodnjaka s 20-tak metara iskosa, no gađao je preko gola. Ostalo je na kraju 1:0.

U drugoj utakmici ove skupine Tunižani su pobijedili Panamu 2:1, pa su oni na kraju treći, a Panama posljednja četvrta. Panama je prva povela autogolom Yassine Meriaha u 33. minuti, međutim Tunižani su u nastavku ipak kreirali preokret, pa je najprije nakon prekrasne akcije Ben Youssef u 51. minuti izjednačio, a zatim u 66. minuti Wahbi Khazri zabio i taj pobjednički gol.

KALINJINGRAD – Gradski stadion. Gledatelja: 34.000. Sudac: Damir Skomina (Slovenija). Utakmica 3. kola skupine G SP-a: Engleska – Belgija 0:1 (0:0). Strijelac: 0:1 Januzaj (51).  Žuti kartoni: Tielemans, Dendocker (Belgija).

ENGLESKA (3-5-2): Pickford – Jones, Stones (od 46. Maguire), Cahill – Alexander-Arnold (od 79. Welbeck), Loftus-Cheek, Dier, Delph, Rose – Rasford, Vardy. Izbornik: Gareth Southgate.

BELGIJA (3-4-2-1): Courtois – Dendocker, Boyata, Vermaelen (od 74. Kompany) – T. Hazard, Fellaini, Dembele, Chadli – Januzaj (od 86. Mertens), Tielemans – Batshuayi. Izbornik: Roberto Martinez.