Glavni tajnik Domovinskog pokreta Mladen Barać poručio je kako Rezolucija o osnaživanju političkog položaja Hrvata u BiH predstavlja konkretniji iskorak Hrvatske prema hrvatskom pitanju u BiH.
Glavni tajnik Domovinskog pokreta Mladen Barać rekao je u četvrtak kako će ta stranka nastaviti razgovore s HDZ-om o tekstu Rezolucije o osnaživanju političkog položaja Hrvata u BiH, uz najavu organiziranja okrugloga stola na tu temu.
Na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru Barać je pojasnio kako DP predlaže Rezoluciju, a ne Deklaraciju, jer ranije deklaracije iz 2011. i 2018. godine, prema njegovim riječima, nisu donijele očekivani rezultat.
Deklaracija iz 2018. nastala je u kontekstu ustavne presude u slučaju Ljubić i pozivala je na hitnu izmjenu izbornog zakona u BiH. No, od tada je prošlo osam godina i ništa se po tom pitanju nije promijenilo.
Dodao je kako su se u međuvremenu dogodili brojni politički procesi te da se promijenila geopolitička klima u svijetu i regiji, zbog čega DP smatra kako je potreban snažniji iskorak hrvatske države.
Razgovori s HDZ-om
Barać je naveo kako je u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova održan prvi radni sastanak s HDZ-om o predloženoj Rezoluciji, koja ima osam točaka.
Prema njegovim riječima, dogovorena je daljnja dinamika susreta kako bi se pokušalo doći do zajedničkog stajališta.
Kazao je kako očekuje da bi u sljedećih 10 do 12 dana trebalo biti jasnije kakav je stav HDZ-a prema tom dokumentu.
Na novinarski upit ponovio je kako će se DP o Rezoluciji najprije obratiti koalicijskim partnerima, posebno HDZ-u, a potom će dokument uputiti svim saborskim klubovima, kao i Uredu predsjednika Republike.
Treći entitet kao legitimna tema
Upitan je li tekst Rezolucije završen, Barać je odgovorio kako je, što se tiče DP-a, gotov, ali da su spremni razgovarati s političkim partnerima, prenosi Hina.
Smatramo da je vrijeme deklarativnih izjava, u smislu da se treba prestati s tom praksom, prošlo svršeno vrijeme i nije polučilo rezultat kojem smo se nadali.
Na pitanje je li DP ublažio ranije najavljene stavove, Barać je rekao kako ideja trećeg entiteta ili Herceg-Bosne postoji u komunikaciji i u samom bosanskohercegovačkom prostoru.
Pritom je naveo kako je Dragan Čović prije tri tjedna spomenuo da je treći entitet legitiman zahtjev hrvatskog naroda u BiH već više od 35 godina.
DP ni u čemu nije odustao. Ovo je prvi korak koji vodi prema rješavanju pitanja preglasavanja, koje se zrcali najprije kroz izbornu jedinicu.
Najavljen okrugli stol
Barać se osvrnuo i na kritike da u predloženoj Rezoluciji nema ničega jasnog, konkretnog i obvezujućeg što već ne postoji u Ustavu Republike Hrvatske ili ranijim saborskim dokumentima.
Odgovorio je kako Rezolucija, prema stajalištu DP-a, u svih osam točaka predstavlja korak naprijed.
Na pitanje tko je sudjelovao u izradi dokumenta, nije iznio konkretna imena, nego je rekao da je riječ o ustavno-pravnim stručnjacima koji su duboko involvirani u temu i dobro poznaju ustavnu arhitekturu BiH te dosadašnje političke procese.
Najavio je kako će DP organizirati okrugli stol na kojem će se dio stručnjaka imati priliku predstaviti javnosti.
(www.jabuka.tv | Foto: Patrik Macek/PIXSELL)


To je tema trebala Boze prethodne 3.5 god i prije 15 god a ne sada pred izbore. Sada vi gospodo samo štetite hrvatima sa tom pričom i budite glasače Kovačevića. Toliko ste glupi da je to tesko opisati. Sramite se. Sad ce svi ekstremni bosnjaci izaci i dati glas Kovačeviću. Bojom se da to sve sa vama upravlja udba i Koš. Koji su danas jaki i jaci nego prije 1990 god. I tim i takvim nije stalo do bilo kakvog napretka u BiH i pomirenja, dogovora. A veliki u oba naroda i u srba se lako dogovore oko svega gdje je njima u interesu. Hvala DP- tu koji ce nam ponovo pomoci da Kovačević koji i nije popularan kod bosnjaka kao Komsic dode kao takav za hrv. clana presjednistva. I sto kad ga budu izabrali, kojo su mehanizmi pravni da to hrvati ospore.?? Nikakvi kao i prethodnih 16 god sa Komsicem. Reci ce nam propust u Dejtonu, nedorečeno i nitko to nije predvidio. Na zalost ovaj puta to netko hoce i da predvidi.!Sad čačkati mecku 4 mjes. pred izbore a imali 16 god svaki puta kad su nametnuli Komsica i nista. Ovi na zalost ne pomazu hrvatima nego naprotiv odmažu..!
Šta ti pričaš komentatore u 16 i 25?
Posve je jasno kako Kovačević pobjeđuje za člana Predsjedništva BiH kao hrvatski član a ne član iz reda hrvatskog naroda što nezakonito, protuustavno pokušavaju svijetu prikazati Muslimani a ne Bošnjaci.A znaš li zašto?On pobjeđuje jer niti HDZ BiH a ni HDZ 1990 nisu sve svoje političke i druge kapacitete usmjerili ka tome da se njemu zabrani kandidatura jer ni po čemu nije pripadnik hrvatskog naroda.Umjesto toga oni se međusobno prepucavaju čiji je kandidat bolji Darijana Filipović ili Zdenko Lučić.A Kovačević pobjeđuje i stoga jer je sveopći muslimanski interes u BiH imati omjer u Predsjedništvu BiH 2:1jer pri tome nije bitno sviđa li se njima ili ne sviđa Kovačević jer im je opći interes važniji od njega.Da su na tu poziciju kandidirali tele iz štale ono bi pobjedilo hrvatskog kandidata jer imaju dovoljno slobodnih glasova da ga izaberu.Stoga je potpuno nebitno to što govoriš kako će Rezolucija DP mobilizirati i ujediniti Muslimane u izboru člana Predsjedništva BiH.
Što se pak tiče Rezolucije DP za nju nikad nije kasno ali shvati i ti i oni koji napadate DP kako nikad nije kasno za takvu inicijativu a DP je vodio računa o timingu podnošenja takve inicijative i sad je idealno vrijeme za nju.Ovim je DP pokazao i dokazao kako je jedina Hrvatska politička stranka u RH koja zna što radi uz HSP.A vi mrzitelji svega hrvatskog okanite se iluzija i budalaštine već svi podržite ovu Rezoluciju jer je ona jedino i isključivo rješenje za opstanak Hrvata u BiH.Ta sami ste videjli kakos e HDZ na čijem je čelu Plenković kukavički prenemagao i pokušavao na sve načine zaustaviti objavu ove Rezolucije ali stiješnjen u kut jer će DP podržati Most i još neke oporbene stranke te HDZ nema druge već je podržati i gdje će pokušati ublažiti njeno djelovanje ali im je sve uzalud.Rezolucija prolazi kao i stvaranje treće teritorijalne jedinice Hrvata u BiH a kako će se ona zvati u ovom je trenutku nebitno.A ti dolje ljigavče jedan koji nazivaš DP ljigavcima okani se hrvatskih portala i idi na vaše muslimanske muslimanski agitatoru, fundamentalistu i jadniče.Amen.
Bog i Hrvati!
ZDS!
Svaki ljigavci bi pricali o trecem entitetu,eto vas iz ljigavog DP ce neko nesto pitati i citati rezolucijske besmislice.
E jeste našli vrijeme kad će te da ložite narod ali eto narod je skužio nije više glup da vam vjeruje.Na kraju krajeva koji ste vi faktor da o tome vi debatu vodite.Ako vođa stožerne nam stranke u BiH kaže da sam htio treći imali bi ga onda nema šta ko sa strane tražiti kad vladajuća naša stranka nije za to.Nije ni čudo što nam većinski narod bira predstavnika.Okanite se toga i stvarajte red u sebe.