Hrvatska je jedna od zemalja europodručja u kojima je inflacija u svibnju pala, nasuprot 13 zemalja u kojima je porasla, rekao je u srijedu hrvatski premijer Andrej Plenković.
Podsjetio je na podatke hrvatskoga Državnoga zavoda za statistiku objavljene u utorak, prema kojima je u svibnju stopa inflacije iznosila 5,2 posto u odnosu na svibanj 2025. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec, odnosno travanj ove godine, pala za 0,2 posto.
Tako je prekinut višemjesečni trend ubrzavanja rasta inflacije na godišnjoj razini, koji je, dominantno pod utjecajem cijena energije, kulminirao travanjskih 5,8 posto, što je bila najviša stopa inflacije u toj zemlji od listopada 2023. godine.
U 13 država europodručja stopa inflacije ubrzala se u svibnju u odnosu na travanj, a mi smo jedna od zemalja u kojoj je vidljiv pad, rekao je Plenković.
Tome, prema njegovim riječima, pridonosi ograničavanje cijena naftnih derivata.
Vlada je i u ponedjeljak, rekao je, donijela odluke o ograničenju cijena eurosupera, eurodizela, plavog dizela te plina za boce i spremnike, čime, kako je rekao, pridonosi smanjenju inflacijskih pritisaka.
Podsjetio je da od 1. lipnja hrvatski građani imaju mogućnost pristupiti središnjem registru stanovništva. Ocijenio je da je to važan iskorak u funkcioniranju tijela javne uprave, koji će omogućiti kvalitetnije usmjeravanje i prilagodbu raznih mjera i potpora u kriznim situacijama.
Od 1. siječnja 2027. taj će registar postati službena osnova za ostvarivanje socijalnih i drugih prava, a zbog njegova ažuriranja nepotreban će postati klasični popis stanovništva.
(Hina)

