Fra Marin Mikulić upozorava: Ne nasjedajte na “amen ucjene”, Bog nije digitalni tiranin

Fra Marin Mikulić, župni vikar u Međugorju, rodom s Kočerina,upozorio je na sve učestaliju pojavu lažnih pobožnih objava na društvenim mrežama koje kroz strah i manipulaciju iskorištavaju vjernike.

Istaknuo je kako takve “amen ucjene” nemaju uporište u kršćanskoj vjeri.

Povod za reakciju bile su brojne poruke tipa “Ako ignoriraš, snaći će te nesreća” ili “Podijeli za sedam godina sreće”. Mikulić naglašava kako mu se javio velik broj preplašenih ljudi koji strahuju od kazne ako ne sudjeluju u digitalnim lancima sreće.

Vidio sam strah i naivnost kod ljudi koji se pitaju hoće li im se nešto loše dogoditi ako ne kliknu. Želim jasno poručiti da je sve to prevara i da tu ne smije biti straha, naveo je fra Marin.

Smatra kako osobe koje upravljaju takvim stranicama svjesno manipuliraju narodom radi vlastite koristi te bi ih trebalo prijaviti. Bog, prema njegovim riječima, ne dijeli milost preko algoritama niti je “digitalni tiranin” koji vreba na pogreške korisnika.

Bog ne kažnjava čovjeka ako nije napisao ‘amen’. To nije katolička vjera niti evanđelje koje je Isus ostavio. Isus nikada nije ljude privlačio strahom. Bog ne traži prisilne klikove, on traži naše srce, istaknuo je Mikulić.

Fenomen je nazvao modernim praznovjerjem, citirajući Katekizam Katoličke Crkve koji takve prakse naziva izopačenjem religioznog osjećaja. Posebno je kritizirao svođenje svetaca na razinu amajlija ili talismana.

Kada netko napiše da stavite cvijet sv. Anti za sedam godina sreće, on svetca svodi na magijski predmet. Svetci nisu duhovni automati. Katolička Crkva nikada nije učila da se blagoslov dobiva preko emotikona, poručio je fra Marin.

Vjernicima je savjetovao da takav sadržaj ignoriraju ili blokiraju, naglasivši kako se kvaliteta vjere ne mjeri lajkovima, nego ljubavlju i poštenjem u stvarnom životu, piše Međugorje.info.

Tvoja vjera ne mjeri se dijeljenjima. Bog vidi tvoje srce. Možda čovjek koji nikada nije napisao ‘amen’ na Facebooku ima više vjere od onoga tko to radi svaki dan radi pokazivanja, zaključio je.

Fra Marin Mikulić: “Preporučujem svim političarima i moćnicima koji su ukrali da vrate ukradeno”

(www.jabuka.tv | Foto: Ilustracija)





11 komentara

  • Poštenje, opraštanje, poniznost, pomoć drugima, milosrđe, nenasilje, iskrenost, briga za slabe, borba protiv vlastitog egoizma, nastojanje da čovjek postaje bolji su osnova vjere, ono zbog čega je Isus došao, a ne farizejsko nabrajanje molitava i isprazna vjera bez djela. Takvih su crkve pune.

  • Ruku na srce, kad ponestane teološkog znanja i propovjedničke domišljatosti, nemali broj svećenika pribjegava moraliziranju i zastrašivanju vječnom kaznom. Pakao se pritom nudi kao najbolji alat.

  • Ne idem često u crkvu. Molim se kod kuće. često razgovaram s Isusom ovako kad sam sam. ne želim odustati jer sam vidio da tu nešto postoji. iako znam da je dobro doci u crkvu.

  • Samo biti DOBAR Čovjek i sve rješavamo stim, a pusto pravdanje svojih grijeha a tuđe nabrajat licemjerje teže.

  • Sve točno i slažem se, ali fra Marin uporno proziva druge za ono što i sam radi. Sve su mu propovijedi usmjerene na plašenje ljudi, konstantna negativa i kritiziranje svega i svačega. Ne vidim da od njega dolazi neka radost i polet ili neki poriv zbog kojega bi, primjerice, neki nevjernik odlučio postati katolik. Njegove propovijedi mogu zvučati dobro i direktno, ali ako mene pitate – nemam osjećaj da je naročito teološki potkovan. To su uglavnom “propovijedi za mase” koje nikada nisu radile na sebi, čitale i radile na vlastitoj promjeni, već cijeli život upiru prste u društvo, politiku, imućne ljude i slično, kriveći ih za vlastito nezadovoljstvo i osjećaj neispunjenosti , umjesto da se zagledaju u sebe i svoje neispunjene potrebe i nezadovoljstva koje onda projiciraju na cijeli svijet. Rekoh, ovaj gore tekst sam po sebi stoji, ali put kritiziranja i moraliziranja kojim je krenuo s vec 30-ak godina – nije dobar i cilj je sticanje ugleda i reputacije “fratra bez dlake na jeziku” jer to danas najbolje prolazi, a sve na račun neprosvijećene hercegovačke mase.

  • Je li i doktoru odeš sam kod kuće? Zamisliš da si bio i dobio lijek i sve ok. Nisam za nikakvo plašenje, ali postoje neka pravila. I slažem se sa 10 27. Trebao bi fratar malo poraditi na sebi.

Komentiraj: