Ministar gospodarstva Slovenije Matjaž Han i izvršni direktor Perutnine Ptuj Enver Šišić potpisali su ugovor vrijedan 21 milijun eura o sufinanciranju investicije u robotizaciju i digitalizaciju proizvodnog procesa ove tvrtke.
Ukupna vrijednost investicije iznosi 99,6 milijuna eura, a njezin cilj je povećanje dodane vrijednosti, jačanje konkurentnosti i otvaranje novih radnih mjesta.
Tvrtka, koja posluje u okviru ukrajinskog holdinga MHP, sredstva će iskoristiti za uspostavljanje napredne tehnološke infrastrukture i povećanje proizvodnih kapaciteta tvornice u Ptuju.
Planirano je proširenje proizvodnje u segmentu prerade mesa i proizvodnje kobasica, dok će gotovo 55 milijuna eura biti uloženo u novu opremu i strojeve.
Značajna uloga države
Ministar Han je poručio da je potpisivanje ugovora važan signal da slovensko gospodarstvo nastavlja ulagati u razvoj i nove tehnologije.
Ključno je da Perutnina Ptuj i svi njezini razvojni odjeli ostanu u Sloveniji, naglasio je Han.
Izvršni direktor tvrtke Enver Šišić istaknuo je da je državna potpora imala značajan utjecaj na odluku o realizaciji investicije u Sloveniji.
Investicija vrijedna gotovo 100 milijuna eura nije samo odgovor na rastuće potrebe tržišta, već i jasan dokaz naše posvećenosti digitalnoj transformaciji i održivom razvoju. U Ptuju ćemo uspostaviti jedan od najmodernijih centara mesne industrije u ovom dijelu Europe, kazao je Šišić.
Projekt će trajati tri godine
Dodao je da će robotizacija, automatizacija logistike i ekološki prihvatljivo pakiranje postaviti nove standarde u industriji.
Realizacija projekta trebala bi početi u svibnju 2026. godine, a završetak se očekuje u travnju 2029. godine. Nakon implementacije, tvrtka planira gotovo udvostručiti kapacitete proizvodnje, s trenutnih oko 8.000 pilića po satu.
Projekt uključuje i mjere za smanjenje utjecaja na okoliš kroz manju potrošnju energije i vode, kao i korištenje ekološki prihvatljivijih materijala za pakiranje. Također, očekuje se otvaranje najmanje 100 novih radnih mjesta u roku od tri godine nakon završetka investicije.
Isplata u nekoliko obroka
Tvrtka će imati pravo na isplatu sredstava iz državnog proračuna u nekoliko obroka – više od 14 milijuna eura u 2027., preko 4 milijuna eura u 2028. te oko 3 milijuna eura u 2029. godini, što ukupno iznosi oko 21 milijun eura.
Grupa Perutnina Ptuj, koja posluje u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, prošlu godinu završila je s približno 560 milijuna eura prihoda od prodaje. Tvrtka je dodatno ojačala svoju poziciju preuzimanjem španjolske grupe Uvesa.
Šišić je naveo da su zadovoljni poslovanjem u 2025. godini, ali je upozorio na izazove u izvozu zbog situacije na Bliskom istoku, piše Biznisinfo.ba.
Izvoz u Ujedinjene Arapske Emirate trenutno je otežan, ali očekujemo stabilizaciju u narednom razdoblju, rekao je Šišić.
(www.jabuka.tv | Foto: Perutnina Ptuj)

