Pokrenuti postupci protiv šest sudaca u BiH jer su odbili predati imovinske kartone

Ured disciplinskog tužitelja (UDT) pokrenuo šest postupaka protiv sudaca zbog imovinskih kartona.

Ured disciplinskog tužitelja (UDT) pokrenuo je šest disciplinskih postupaka protiv nositelja pravosudnih institucija zbog nedostavljanja izvješća o imovini i interesima, potvrđeno je iz ove institucije za Detektor.

Kako su naveli iz UDT-a, pokrenuto je šest disciplinskih postupaka zbog disciplinskog prekršaja “kršenje odredbi ovog zakona o dostavljanju izvješća o imovini i interesima” Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV).

Postupci su pokrenuti protiv sudaca: Sandra Nalića (Osnovni sud u Višegradu), Munevere Huseinbašić i Dubravke Vidović (Osnovni sud u Banja Luci), Velibora Milićevića (Osnovni sud Brčko distrikta BiH) te Amire Merdić (Općinski sud u Visokom).

Postupak je pokrenut i protiv bivšeg tužitelja Okružnog javnog tužiteljstva u Bijeljini Murisa Šabića, koji je po prestanku mandata obustavljen odlukom Prvostupanjskog disciplinskog povjerenstva VSTV-a BiH, rečeno je iz UDT-a.

Damjan Ožegović iz Transparency Internationala kazao je kako najveći otpor provjeri imovine dolazi upravo iz pravosuđa. Istaknuo je da je reakcija UDT-a pohvalna, ali da postupci traju predugo (godinu do godinu i pol dana), dok je javni interes da se završe što prije kako bi se povratilo povjerenje u pravosuđe.

Iz VSTV-a su pojasnili da je 1.534 sudaca i tužitelja imalo obvezu podnijeti izvješće o imovini. Zakon predviđa novčane kazne od 2.000 do 10.000 KM za službene osobe koje ne surađuju s Odjelom za provjeru imovine.

Odjel za provjeru počeo je s radom s više od godinu i pol dana zakašnjenja, a zadužen je za provjeru točnosti podataka te utvrđivanje potencijalnog sukoba interesa. Izvješća o imovini bit će objavljena na internetskoj stranici Vijeća radi jačanja integriteta i transparentnosti rada pravosuđa.

(www.jabuka.tv | Foto: BIRN)





3 komentara

  • Tko je se od place obogatio ,nitkooo
    Samo trac, ogovaranje drugih i drugačijih,samo etikete lijepimo,pometite prvo svoje dvorište!!!!! A pune crkve i treći redovi, narocito partijasi HDZ dno dna …ne pada jabuka daleko od stabala kakvi roditelji takva i djeca..zna se koliko posten čovjek može imati u današnje vrijeme ne moze imati stanove, apartmane,vile …
    Narod je grozan!!
    Niti je rodbina rodbina, niti su susjedi susjedi, prijatelji, kumovi..sami uhljebi HDZ….
    Zasta se borise nasi branitelji……??
    Sve unisteno i svatko ima svoj neki kriz
    A mi znamo samo etiktirati ljude,tracati bez ikakvog karaktera !! Tuga gdje zivimo a nije ni Hrvatska nešto bolja puno…same interesđije,samo interes,trac pa dokleee i muski i zenske… korupcija, nepotizam i nigdje pravde, zatvora??..tuga psrtsiasi HDZ mladi i stari dno dna ..dzaba ista pricati kad ne pije vode…bez karaktera…sami uhljebi koji samo se znaju rugati ,tuga ,sve polazi od kuce ..i malograđani koji pate sta Ce ko reci … zalosno!;!! Samo trac, interes tugaaaaaa

  • ova dva prva komentara su od iste mentalno poremecene osobe kojoj se treba oduzeti pravo da ovdje objevljuje svoje bolesne komentare i time se prekine konstantni teror koji vrsi ova osoba sumnjivog psihickog stanja objavljujuci stalno jedan te isti bolesni komentar.

Komentiraj: