Mostarski župnik predstavit će papinu poruku mira, kao dječak bio je u ratnom logoru

Don Pero Miličević, župnik Cima i upravitelj župe Ilići u Mostaru, sudjelovat će u četvrtak, 18. prosinca na predstavljanju papine poruke povodom 59. Svjetskog dana mira u Vatikanu, objavio je Tiskovni ured Svete Stolice.

Poruku će uoči Svjetskog dana mira koji se obilježava 1. siječnja pod naslovom “Mir sa svima vama: prema ‘razoružanom i razoružavajućem’ miru”, pored don Pere, predstaviti kardinal Czerny, prefekt Dikasterija za službu cjelovitog ljudskog razvoja, Tommaso Greco, profesor filozofije na Sveučilištu u Pisi, te dr. Maria Agnese Moro, novinarka i kći nekadašnjeg talijanskog premijera Alda Mora.

Don Pero Miličević, koji je za svećenika zaređen 2012., prošle je godine na „Susretu u Riminiju“ svjedočio o vlastitom ratnom iskustvu i oprostu. Kao sedmogodišnjak je izgubio osmero članova obitelji te je proveo sedam mjeseci zatočeništva u logoru, piše Bitno.net.

Godine 1993., 28. srpnja, muslimani su napali moje rodno selo Doljane. Toga je dana ubijeno 39 Hrvata, a među njima je stradalo osmero bližih članova moje obitelji: moj otac Andrija, Pero, Ivica i Jure Soldo, trojica sinova moje tete Kate, tetka Pava Stipanović, mamina ujna Ruža Čolić te Slavko, sin mojega strica Jure, rekao je mostarski župnik u prošlogodišnjem razgovoru za Glas Koncila.

On je toga dana nakon gubitka najbližih zajedno s majkom i petero braće i sestara odveden u logor Muzej Jablanica. Tamo su bili zatvoreni i druga djeca, starci, žene, muškarci i vojnici. Najmlađi logoraš bilo je beba od 28 dana, a kroz njega je prošlo i sedamdesetak djece mlađe od 14 godina

Mnogi se sjećaju da smo u muzeju svaku večer molili krunicu, vjera nas je držala kroz tih sedam mjeseci. Vodili smo se mišlju: ‘Ne samo da trebam preživjeti dan, nego trebam živjeti u vjeri taj dan.’ To nas je malo-pomalo izgrađivalo, a u mojem slučaju vjerojatno i utjecalo na rađanje klice mojega svećeničkoga poziva, rekao je.

S obzirom na to da sam svećenik i da se susrećem s velikim brojem ljudi, doznao sam tko je ubio mojega oca, ali ne mogu živjeti od osvete. Kao svećenik pozvan sam naviještati mir, oproštenje, ljubav. Svjestan sam da čovjek ne može pobijediti zlo bez Boga i zato sam kao svećenik uvijek upućen na to da Boga stavljam na prvo mjesto. Bog mi je dao snagu, bez njegove pomoći i snage ne bih mogao ništa, ne bih mogao ni oprostiti ni nastaviti dalje, rekao je don Pero u razgovoru.

(www.jabuka.tv | Foto: Glas Koncila)





5 komentara

  • E moj vrličasni sve znam o tebi i znamo se muslimanski kasapini nisu imali logore izjava vođe mudžahedina džaferovića stoci balinskoj da se to oprosti djete od sedam godina i bebu od 28 dana sedam mjeseci u ciganske katakombe to su radile komšije nitko nije odgovarao u ratu najveća su zvjerstva radila turska kopilad i oni se borili za BiH šta kažu na ovo žene Srebrenice gatarka Fata i od Jablaničkog logora smrti napravili muzej a bune se islamisti što Hrvati prave muzej HVO na heliodromu jebli majku kasapinsku vi da se za nešto brinite prokleto vam bilo sto koljeno ima pravde za sve zločine podvale laži platit će te kad tad pravda mora pobijediti zlikovci ciganski

    • Balije tvrde da to bio sabirni centar iako svi znamo šta je bilo al problem je u nama jer niko neće da svjedoči niko neće ni da da izjavu za medije da se čuje o tome, 1. Ožujka se obilježava raspuštanje logora malo tko dođe na obilježavanje…samim tim i mi smo krivi što nas se tlači

  • Problem je što se niko ama baš niko iz redova Hrvatskog naroda nije istupio otvoreno sa argumentima i istinom, vikali bi malo dok se nebi dočepali neke pozicije do sarajeva. Tako da mi stalno ispadamo naivni.

Komentiraj: