Trebaju li novi automobili imati instaliran najobičniji radio ili je taj uređaj prošlost?

Talijani se bune što neki modeli automobila nemaju instaliran najobičniji auto-radio. Nedostatak radija uskraćuje važne informacije o sigurnosti na cestama i izvanrednim situacijama, ističe zabrinuto talijansko regulatorno tijelo za komunikacije.

Slažete li se s ovom tvrdnjom? Nekad su automobili stizali tek s pripremom za radio, bez ikakvog instaliranog uređaja. Danas je vrijeme došlo da neki od njih stižu s pripremom za pametni telefon.

Uočljivo je da neki novi automobili u cilju postizanja što niže cijene nemaju ugrađen ni najobičniji radio uređaj. Ako nema multimedije, određeni proizvođači u cilju uštede štede na ugradnji auto-radija u baznom paketu opreme.

U dokumentu koji zabrinuto objavljuje talijansko regulatorno tijelo za komunikacije stoji da neki noviji modeli automobila, ne uključuju auto-radio sustav kao standard, već samo infotainment sustav integriran u vozilo, povezan putem Bluetootha s pametnim telefonom, koji zauzvrat koristi širokopojasnu vezu za radio prijem putem IP protokola.

Oni ističu da radio uređaj u automobila pored zabave između ostalog pruža i informacije o sigurnosti na cestama i izvanrednim situacijama. Ima smisla, zar ne? Međutim, u digitalnoj eri postoje valjane alternative, prenosi Klix.

Znate li zašto stišavamo radio kada parkiramo automobil?

Ovaj trend nije novost, a koji su to modeli koje je moguće kupiti bez radija? Fiat Grande Panda u Pop paketu opreme ima držač za pametni telefon pričvršćen za središnji dio instrument ploče. Nema ekrana, a nema čak ni obični radio. Drugi modeli koji ih potpuno nemaju su skoro svi Dacia modeli, novi Citroen C3 i obična Fiat Panda.

Razlika između modela bez multimedijalnog sustava i onih s višim paketima opreme koji ga imaju može iznositi minimalno 2.000 KM. Toliko u BiH iznosi razlika, recimo, kod Dacije Sandero Essential i Expression, mada u višim paketima pored instaliranog 8-inčnog multimedijalnog ekrana stiže obično i hrpa dodatne opreme, navodi Klix. Kod Citroena C3 ta razlika između osnovnog paketa You (bez radija i ekrana) i srednjeg paketa Plus (sa 10-inčnom multimedijom i DAB+ digitalnim radiom) iznosi 2.813 KM.

Paketi opreme bez središnjih ekrana su najjeftiniji, namijenjeni onima kojima je potrebna mobilnost bez suvišne tehnologije. Tijekom godina lista obvezne tehnološke opreme automobila se drastično povećala s posljedičnim povećanjem cijena. Zato se onim vozačima koji žele uštediti, a istovremeno iskoristiti pametni telefon kao ekran koji služi za slušanje glazbe, korištenje navigacije ili niza parametara vozila, ostavlja ta mogućnost kao punopravna.

Američka radiopostaja zaposlila prvu AI voditeljicu u povijesti

Mogućnost prijema radio signala, prije svega DAB+, nije obavezna. Postaje obavezna samo ako je u automobilu ugrađen auto radio. U tom trenutku, prema europskom zakonu koji je na snazi od 2020. godine, vozači i putnici moraju biti u mogućnosti da se uključe u frekvencije Digital Audio Broadcasting plus, radija koji se prenosi digitalnim signalom.

Gore spomenuti modeli stoga ne krše nijedan zakon. Međutim, tu Agcom traži promjenu, prisiljavajući proizvođače da ugrade auto-radio u svaki model koji je u prodaji ne osvrćući se na vozače koji žele uštedjeti čak par stotina eura odricanjem od moderne multimedije uz istovremeno mogućnost slušanja radija zahvaljujući aplikacijama dostupnim na raznim online trgovinama.

Naime, u eri u kojoj je pametni telefon nezamjenjiv dodatak skoro za svakog čovjeka ili u ovom slučaju vozača, postaje suvišno kritizirati njegovu alternativnu ulogu koliko god je nekima od nas i dalje neprocjenjivo imati radijske tipke pod prstima. Sve dok poštujemo prometne propise, nema razloga da ne koristimo njegov potencijal u druge svrhe, pogotovo što se lako transformira u multifunkcionalni uređaj automobila.

(www.jabuka.tv)



2 komentara

  • radio je uz klima uredjaj jedina stvar koja se redovno koristi i treba da bude uvijek u vozilu ugradjen. Bolje izbaciti hrpu sustava kuje skoro niko neupotrebljava , ja naprimjer imam sustav koji samostalno moze parkirati vozilo. Nikad ga nisam koristio niti oprobao dali uopce radi ali sustav je ugradjen i ako se pokvari moracu ga opravljati jer je sigurno vezan s nekim drugim funkcijama koje onda osporavaju voznju. Na kraju najdraze bi mi bilo da pri kupnji novog vozila mogu birati ama bas sve , od sigurnosnih sustava pa nadalje. Uzeo bi ono sto stvarno koristim i sto u mojim ocima ima stvarno smisla pa tako i samo vozilo nebi bilo skupo jer bi bilo i lakse a pritom nebi moralo imati jak motor itd.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.