Radovi na velikom infrastrukturnom projektu, koji Mostar čeka već godinama, odvijaju se prema planu, a uskoro bi se trebalo pristupiti radovima probijanja tunela dugog 1.760 metara iznad ovog grada.
Riječ je o radovima na južnoj obilaznici Mostara, gdje se privode kraju radovi na izgradnji vijadukta “Marijanovićeva Draga” te se priprema natječaj za treću dionicu ove prometnice koja će prometno rasteretiti gradsko središte, a putnicima olakšati prolazak ovim dijelom Hercegovine te u konačnici Mostar povezati s Dalmacijom jer će se naslanjati na brzu cestu Mostar sjever – Široki Brijeg – granica s Hrvatskom.
Kada je riječ o samom vijaduktu koji će po svom završetku predstavljati uistinu impresivan prizor, jer će se nadvijati iznad Rodoča te prostirati između dvaju brda, stupovi su gotovi te se krenulo s postavljanjem rasponske konstrukcije. Riječ je o radovima na drugoj dionici projekta mostarske južne obilaznice koja uključuje izgradnju prometnice na potezu od kružnog toka Varda prema ulazu u tunel Novi dužine 1.760 metara, uključujući vijadukt “Marijanovića Draga” koji je dug 200 metara, a visina stupova iznosi čak 30 metara, piše Večernji list.
Vijadukt se sastoji od dva upornjaka U1 i U2 i stupova S1 visine 31,5 metara i S2 visine 30,5 metara. Spojni segment rasponske konstrukcije dužine 4 metra povezuje segmente vijadukta koji se izvode tehnologijom slobodne konzolne gradnje, pojasnili su nedavno izvođači radova.
Inače, ovaj strateški projekt izgradnje južne obilaznice obuhvaća dionicu trase Međine – Miljkovići (rotor Varda) – Rodoč – veza na M-17, ukupne dužine 14.100 metara, a u prvoj fazi radova završen je potez trase od rotora Međine do rotora Varda dužine 6.700 metara koji je još prije dvije i pol godine stavljen u funkciju. Druga dionica se nastavlja od rotora Varda do tunela Novi.
Radovi na drugom dijelu trase se izvode u vrlo otežanim okolnostima jer je teren od vijadukta do ulaza u tunel Novi dužine 460 metara izuzetno zahtjevan. Riječ je strmom i nepristupačnom terenu, ispod kojeg se nalaze stambeni objekti, zbog čega izvođači radova rade s velikim oprezom. Radove na ovoj dionici južne obilaznice Mostara izvodi JV Hering d.d. Široki Brijeg i KTM-Brina d.o.o. Posušje, a nadzor nad istim provodi IGH d.o.o. Mostar.
Predviđeni rok završetka radova na LOT-u 1 je sredina srpnja 2022. godine. Za treću dionicu tunela Novi dužine 996 metara radovi bi trebali krenuti po završetku natječajne procedure.
Obilaznica podrazumijeva gradnju ukupno dvaju tunela, triju podvožnjaka te jednog mosta, a njezinim završetkom premješta se magistralna cesta M-6.1 (Široki Brijeg – Mostar), a samim tim i tranzitni promet iz užega gradskog područja. Trenutačno se sav promet iz zapadne Hercegovine prema M-17 odvija kroz uže gradsko središte Mostara ulicama koje nisu uvjetne za preuzimanje tranzitnoga prometa.
Kako su nedavno naveli iz Federalnog ministarstva prometa i veza, završetak radova na izgradnji južne obilaznice se očekuje do kraja 2023., kada bi i autocesta iz smjera juga, odnosno od Bijače, trebala stići do petlje Mostar jug.
(www.jabuka.tv)
200 metara spajaju već pola godine i tek pola završili
Svaki dan prolazim ovom dionicom ovom dinamikom će ta dionica biti završena za nekih 10-tak godina.Portalčići objavljuju kao da će do božića biti puštena u promet.
Meni samo ne ide u glavu, zasto projektom nisu napravili odvajanje na Humu ljevo za Mostar.
Mislim da to ne bi puno poskupilo ovu dionicu, a zaobisla bi se skoro citava “stara kobilovaca”.
Zasto nisu napravili na Humu , skretanje lijevo,odnosno odvajanje za Mostar.
To ne bi puno poskupilo projekat, a s tim bi se puno dobilo, tj. zaobisla bi se skoro citava “stara kobilovaca” ako bi se islo prema Mostaru.
Velika greska ako se nesto slicno ne odradi.
Može se naknadno napraviti nije od glavu i skretanje lijevo i skretanje desno, odnosno petlja da iz oba smjera sa nove dionice se može odvojiti Mostar. Nema nekakve uštede u duljini, oko 500m, gledajuci od kruzno toka MIljkovici do ulaza na Hum za oba prava i stari i buduci.
E da bi ubili dvije muhe jednim udarcem i riješili se truskanja i okuka na Kobilovaci idealno bi bilo izvesti petlju plus od petlje spustiti ceste od 500m dole do ulaska u grad gdje je dječje igralište točnije malo prije 50-60m. Dalo bi se to riješiti nasipima i ukopavanjem kako bi se visinska razlika dovela na optimalnu odnosno rasterećenu.
Tada bi od tih novih 500m skratili tocno 1km ceste. A ukupno nesto više od 1.5km kad bi se vozili novom dioniciom od Miljkovica kruznog toka do ulaska u grad.
“a uskoro bi se trebalo pristupiti radovima probijanja tunela dugog 1.760 metara iznad ovog grada.”
Ispravite ovaj netočan navod u podnaslovu.
Tunel nije dug 1760m, nego onoliko koliko ste naveli dole u tekstu.