Zašto su plaće u FBiH najviše oporezovane u regiji? Hrvatska i Crna Gora nude znatno povoljnije uvjete

Porezi i doprinosi na plaće značajno utječu na neto primanja zaposlenih, ali i na troškove koje snose poslodavci.

Pored direktnih poreza i doprinosa, određene dodatne naknade, poput toplog obroka, imaju drugačiji tretman u Bosni i Hercegovini (Federacija i Republika Srpska), Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji.

Zbirne stope doprinosa i poreza na dohodak
  • Federacija BiH: Zbirna stopa doprinosa 41,5%. Porez na dohodak iznosi 10%. Doprinosi uključuju PIO/MIO (23%), zdravstvo (16,5%) i nezaposlenost (2%).
  • Republika Srpska: Zbirna stopa doprinosa 31%, uz porez na dohodak od 10%. Doprinosi obuhvaćaju PIO/MIO (18,5%), zdravstvo (10,5%), nezaposlenost (0,6%) i dječju zaštitu (1,7%).
  • Crna Gora: Najniža zbirna stopa doprinosa u regiji, 32,5%. Porez na dohodak iznosi 9%.
  • Hrvatska: Zbirna stopa doprinosa 37,2%. Porez na dohodak progresivan: 24% na godišnje iznose do 4.000 eura, 36% za iznose iznad toga.
  • Srbija: Zbirna stopa doprinosa 37,8%. Porez na dohodak 10%.
Tretman toplog obroka

Topli obrok ima različit porezni tretman:

  • U Federaciji BiH i Hrvatskoj topli obrok nije oporezovan, što omogućuje zaposlenima zadržavanje cijelog iznosa.
  • U Republici Srpskoj, Srbiji i Crnoj Gori topli obrok podliježe oporezivanju, što smanjuje neto primanja radnika.
Primjer za plaću od 700 eura (neto)

Pretpostavljamo da poslodavac želi isplatiti neto plaću od 700 eura. Evo bruto iznosa potrebnog za isplatu u svakoj zemlji ili entitetu:

  • Federacija BiH: Bruto plaća iznosi 1.197,44 eura. Topli obrok nije oporezovan.
  • Republika Srpska: Bruto plaća iznosi 1.044,78 eura. Topli obrok podliježe oporezivanju.
  • Crna Gora: Bruto plaća iznosi 1.037,04 eura. Topli obrok podliježe oporezivanju.
  • Hrvatska: Bruto plaća približno 1.115,73 eura. Topli obrok nije oporezovan.
  • Srbija: Bruto plaća iznosi 1.124,78 eura. Topli obrok podliježe oporezivanju.

Analiza pokazuje da Federacija BiH ima najveće zbirne stope doprinosa, dok Crna Gora nudi najmanje opterećenje na plaće. Hrvatska i Federacija BiH ističu se kao povoljne za poslodavce zbog neoporezivanja toplog obroka, dok Srbija i Republika Srpska imaju dodatna opterećenja zbog oporezivanja ove naknade.

(www.jabuka.tv)



25 komentara

    • 21.55,
      Vidite ćeš kako je isplativije na crno,pa dobiješ 573 KM mirovinu .
      Ne idu pare u Sarajevo ,kako su poslodavci dogovorili se i govorili na štetu radnika nego na tvoje ime i za tvoju mirovinu.Zato 80 umirovljenika ima minimalnu mirovinu pa i oni koji su radili i plaćali 40 godina.

  • Sve zemlje u regiji imaju previsoke namete na plaću, doprinose, pdv, ostale poreze, trošarine, akcize, koncesije i sve ostalo do slivnih voda i cesta što država uzima , a jako malo vraća. U RH su prije petnaestak godina kukali kako postaju zemlja konobara , kuhara i sobarica, prije desetak godina povećali pdv pa stalno doprinose ( minimalnu plaću ) dok nisu i to malo ostalih konobara i sobarica otjerali vani, a od prije pet godina zamijenili ih nepalcima i filipincima. BiH sada radi isti scenarij. Sve će potjerati vani.

    • 1.06,
      Neće ni tebi ništa ostati za mirovinu ako ti poslodavac daje na crno ali samo pola,jer su doprinosi 750 KM a ne daju ti ni pola na ruku.

    • Radiš ti za bruto samo ti poslodavac isplaćuje pola na nešto i pola na crno a ostalo sebi,a ne državi kako govore 30 godina.

  • Nepotpuna i netočna analiza. U Hrvatskoj je dodatno neoporezivo 100 eura nagrade radnicima pa je opterećenje još niže. Porez od 36% nije na godišnju plaću od 4000 nego 40.000 eura s tim da je osnovni odbitak na 600 eura a kod nas na 150. I Hrvatska nipošto nije primjer niskog poreza nego visokog. Dakle vi u federaciji ste najgori od najgorih i poslodavci su prilično u pravu

  • Ono što ti gazda dadne u koverti gazda je ukrao oko 70% tog iznosa od države i tvoje buduće mirovine. Sad ti sa 600 na 1000 mora uplatiti oko 300 više doprinosa. Zamisli ovi 300 da je dijelio s radnikom to bi bilo 150 radniku, godišnje 1800, za deset godina 18000 ili za 40 godina staža 72000. Strašno koliko je to velika cifra a pričam samo o minimalcu da ne kažem veće iznose jer rijetko ko radi za minimalac.

  • Sam vi radite na crno i neka vas država ko fol pljačka. Kad se razbolite neka vas poslodavac izliječi ili na ulicu noga u dupe kao u Americi. Kada pođete u mirovinu onda plačite, prosvjedujte jer vas država pljačka. Vi se niste makli sa praga. Imamo najbolji zdravstveni sustav koliko uplaćujemo za njega, imamo najbolje mirovine koliko uplaćuje o za njih. Za taj minimalac što se godinama uplaćivao,da živite slučajno u Njemačkoj, vaša bi mirovina trebala biti ispod 200 KM a svi imaju 570 KM koje država nadoplati. Zato baljuzgate ili ste tolike neznalice. Njemci sa najnižim plaćama koje su nekad bile 1500 KM mogu u Njemačkoj biti prosjaci pa idu živjeti u Rumunjsku kako bi mogli platiti stan i grijanje da bar imaju krov nad glavom. O čemu vi ovdje bacate šupljake. Možete onome tko ništa ne zna i nigdje nije bio. Zato krunicu u ruke i budite Bogu zahvalni što imamo i ovoliko koliko su poslodavci potkradali državu i radnike pa mnogi i sebe zbog neznanja su i sebi uplaćivali minimalac i sad im opet kriva država.

    • Baš zato svi Nijemci i Amerikanci dolaze raditi i živiti u BiH.??
      Nije ni kod njih više bajno, ali samo gledati jedan segment je pogrešno, mućenje bitnoga.

  • Zanimljivo bi bilo prikazati kako je to postavljeno u razvijenim zemljama. Koliki su porezi, doprinosi … Za koliko se otvori / zatvori pravni subjekt, što je sve potrebno za to …

  • Tako je Anonimno i još pod hitno šta uraditi: PLAĆE obvezno u svakodnevim razgovorima, medijima, portalima, dnevniku, statistici i sve mogućemu prikazivati u BRUTTO iznosu i neka i ručak bude u tome iznosu.

    Zatim neoženjenima povećati porez a oženjenima sa djecom smanjiti porez.
    Kazne za vožnju pod alkoholom i nasilje povećati na min. 1000 KM kao i za pojas i brzninu minimum 300 KM ali svima a ne znam te prođi.

    Zemlju, imovinu nepodjeljenju između bolesne rodbine rješavati brzinom munje i to sudski ekspresno kao i građevinske dozvole te smanjiti namete za njih.

    Pdv na cigare i alkohol na dublo a na svakodnevne namirnice smanji duplo.
    Cijene u kafićima povećati za još bar 30%, nije ti ćaćevina da cuclaš kavu 2 sata za 2 KM.
    Ugledajte se na Njemačku pa možda i bude povratnika! Ovako teško!

  • Vjeruj mi, slično kao i u nas s tim da ti vani neće dati nikakve pretrage dok kod nas mnogi iz pretjeranog straha za zdravlje koriste stalno neke pretrage uništavajući zdravstveni sustav. Vani možeš dobiti neke pretrage tek kad te dotjeraju u ležećem položaju. Vjerujte mi,obišla sam pola svijeta, trebamo čuvati ovo što imamo. Nitko nije ostao na ulici kad je bolestan. Ne daj nam Bože Amerike. Zato se trebamo boriti da ostane ovako mješoviti sustav. Ako ti se ne čeka a možeš platiti odeš u privatnika. Nedavno sam radila neke pretrage radi malog problemčića. Da sam išla privatno platila bi oko 900 KM. Zamislite koliko koštaju pretrage za neku težu bolest. Eto to se sve plaća iz naših doprinosa i ne može se platititi koliko je zdravstvo skupo. Zato kažem, molite se Nogu što ovo imamo, neće nitko ostati ležeći na ulici polumrtav a da nikoga nije briga.

  • Ljudi moji pa nijednog pametnog komentara, imamo toliko birokracije u Federaciji da je ni Austrija ne bi mogla izdržavati i zato su toliki neljudski nameti na plaću.U tom je poanta.
    Federacija ima najviše poreza u cjeloj Europi na plaću.Čak ni hrvatski pljačkaški model nije toliko gladan.ZATO BI DA MOGU KRUV NAPALAĆIVALI PET MARAKA ZA 500.GRAMA a cigarete bi bile ko u njemačkoj šest eura-samo kad bi mogli još narod pljačkat.
    PS, CJENA OTKUPNA PŠENICE KILO-60 FENIGA. A KRUV DVI MARKE -POLA KILA.TUGA.

  • Jedna od mjera koju bi bilo dobro da država napravi jest i suočavanje sa radom na crno. Radi se velikoj svoti novca koju bi dobila da se dekriminalizira takav rad. Sa ovakvim mjerama oni koji rade legalno još teže mogu biti konkurentni onima koji rade na crno.

  • Pa razlog je jednostavan, ovoliki državni aparat na 2 milijuna stanovnika ne bi izdržala ni Svicarska. Pa pogledajte samo koliko imamo ministarstava u našoj županiji od 70.000 stanovnika. Koliko je tu onda savjetnika, pomoćnog kadra, uhljeba svake vrste. Koliko je po općinama zaposleno ljudi, pa onda pustih odbora, nadzornih, upravljačkih… Eto vam razloga sto je odnos doprinosa u odnosu na neto placu vise od 70%. Znaci da bi zaradio sebi plaću od 1500 Km neto, paralelno moraš i državi zaraditi i uplatiti oko 1100 Km.
    Treba namirit gore spomenutu kastu političara.

    • I od tih 1500 KM neto kroz potrošnju odnosno kupovinu daš državi 700 KM, pdv-a, trošarina , akciza i masu ostalih nameta na proizvode. Tako da s proizvedene nove vrijednosti 2600 KM , državi ode 1800 KM, a ostaje tebi 800 KM za kupovinu vrijednosti drugog proizvođača.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.