Vukojević: Od kad pohađa vrtić dječak je bio prihvaćen

Cijela regija bruji o događaju koji dolazi iz Širokog Brijega.

Mama Dragana na svojim društvenim mrežama objavila je videozapis svog petogodišnjeg dječaka s Downovim sindromom koji je, prema videozapisima, uklonjen s pozornice za vrijeme božićne priredbe u gradskom Dječjem vrtiću Trnoružica u Širokom Brijegu.

Objavljene su također dva videozapisa, a u drugom je prikazano kako dječak Jakov sjedi na klupi u hodniku dok priredba još traje.

Što se sve dogodilo, mama Dragana ispričala je za portal Jabuka.tv

Široki Brijeg: Dječak s Downovim sindromom sklonjen s pozornice za vrijeme vrtićke priredbe

Povodom ovog događaja za Jabuka.tv govorila je i defektologinja doc. dr. sc. Mladenka Vukojević, vanjski suradnik vrtića Trnoružica.

Vukojević je bila prisutna kad je bila opservacija djeteta, a dječak Jakov koji pohađa vrtić Trnoružica ima svog osobnog asistenta.

Jakov je uključen u vrtić Trnoružica na poludnevni boravak uz osobnog asistenta. Kada smo donosili stručnu odluku o tome koliko dijete može sudjelovati u aktivnostima uradili smo opservaciju djeteta. Koliko ja znam, od kad pohađa vrtić dječak je prihvaćen u skupini od druge djece, kao i odgajatelja, asistenta i Uprave navedenog vrtića, kazala je Vukojević.

Vrtić Trnoružica, o kojemu posljednjih dana bruji cijela regija, zapravo je jedan od prvih inkluzivnih vrtića na području cijele Hercegovine.

Dječji vrtić ”Trnoružica” se očitovao o slučaju dječaka s Downovim sindromom

Vrtić je prije osam ili devet godina krenuo s uključivanjem djece različitim razvojnim teškoćama u proces inkluzije, tako i djece sa sindromom Downovim u redovite odgojne skupine uz pratnju osobnih asistenata. U vrtić su uključena djeca s različitim neurorazvojnim teškoćama npr. s autističnim poremećajem, intelektualnim teškoćama, teškoćama glasovno – jezične komunikacije, djeca iz obitelji s nižim socioekonomskim statusom, djeca s Down sindromom ili drugim kromosomskim poremećajima. Djeca su uključena u aktivnosti u skupini te odgajatelji ili osobni asistent svakodnevno komuniciraju s roditeljima. 

Ovakve situacije naglašavaju važnost psiho-socijalne podrške cijeloj obitelji.

U ovom vrtiću ima i ostale djece koja imaju Down sindrom i koja su jednako uključena u redovitu skupinu, a naravno i ta djeca imaju asistenta. Ja sam s roditeljima u stalnoj suradnji i komunikaciji. Jasno znaju što se radi s njima, što ćemo raditi, ali i što bi oni trebali raditi. Naravno da nije isti rad s djetetom individualno i rad u vrtiću kad se radi u skupini i kad se radi grupno. Ja bih htjela za kraj naglasiti da ovakve situacije naglašavaju važnost psiho-socijalne podrške cijeloj obitelji, zaključila je Mladenka Vukojević.

(www.jabuka.tv)