“Vodovod” tvrdi: Voda u Širokom Brijegu ispravna je za piće!

Radio Široki Brijeg u subotu je objavio priopćenje iz JP Vodovod i kanalizacija d.o.o. Široki Brijeg.

Ovo priopćenje reakcija je na članak koji je portal Jabuka.tv objavio u petak, nakon što smo došli u posjed dokumenata koji potvrđuju prekomjerne količine aluminija u izvorskoj vodi rijeke Lištice. U priopćenju iz “Vodovoda”, pak, navodi se da je voda za piće u Širokom Brijegu ispravna za piće.

Kako su naveli iz “Vodovoda”, posljednja analiza vode za piće izvršena je 6. ožujka 2018. godine na više različitih mjesta iz vodoopskrbnoga cjevovoda, a pokazala je da je voda ispravna za piće.

Međutim,  iz “Vodovoda” su istaknuli da se ispitivanja prisutnosti aluminija u vodi za piće provode samo u posebnim okolnostima, a upravo je prekomjerna prisutnost aluminija u izvorskoj vodi i uzbunila Širokobriježane.

Priopćenje iz “Vodovoda” prenosimo u cijelosti:

“Analiza pitke vode iz vodoopskrbnog cjevovoda u Širokom Brijegu obavlja se redovno na više različitih mjesta, a sve prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (Sl. glasnik BiH 4/10, 43/10, 30/12) i prema Pravilniku o izmjenama Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (Sl. glasnik BiH 62/17).

Sve te analize, kojih se na godišnjoj razini obavi više od 60, što je čak i znatno više od propisanoga, obavlja mjerodavni Zavod za javno zdravstvo HNŽ-a sa sjedištem u Mostaru (izabran putem javnoga natječaja), pokazale su za krajnje korisnike ispravnost vode za piće. Konkretnije, Zavod radi dvije propisane vrste analiza – mikrobiološku i fizičko-kemijsku. Svi parametri uzetih mikrobioloških uzoraka odgovaraju vrijednostima predviđenim Pravilnikom, što potvrđuje ispravnost vode za piće.

Kada je, pak, riječ o fizičko-kemijskim ispitivanjima, od svih parametara, povremeno se jedino javljaju odstupanja po pitanju zamućenosti vode, na što se korisnici uvijek pravodobno obavijeste putem sredstava javnoga priopćavanja, dok su svi ostali parametri u skladu s propisanim vrijednostima.

U svezi ispitivanja eventualne prisutnosti aluminija, želimo istaknuti da se ispituje u vodoopskrbnoj mreži jedino u posebnim okolnostima u slučaju kada se koristi kao flokulant za bistrenje vode, ovisno o vrsti soli koja se koristi u procesu pročišćavanja vode prilikom bistrenja vode, sve sukladno odrednicama spomenutih pravilnika. Teški metali, pak, ne otklanjaju se, filtriranjem, nego kemijskim procesima.

Zaključno, Zavod za javno zdravstvo koji, kako smo već naglasili, redovno obavlja analize, zadnju analizu iz vodoopskrbne mreže na području Širokog Brijega obavio je 6. ožujka ove godine na nekoliko različitih mjesta iz vodoopskrbnoga cjevovoda. I ta analiza pokazala je da su sve vrijednosti u skladu s Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, odnosno voda je ispravna za piće i za krajnje korisnike/potrošače nema opasnosti po zdravlje”, priopćeno je iz JP Vodovod i kanalizacija Široki Brijeg.

Više o cijeloj priči trebalo bi se doznati početkom sljedećega tjedna.

Analiza zabrinutih Širokobriježana: U vodi za piće previše aluminija!?

(www.jabuka.tv)



22 komentara

  • Tehnički gledano ona je ispravna i može se piti, jedino pitanje je do kada. Uostalom kako mogu tvrditi da je ispravna ako su izjavili da ne rade analize na metale..ko je tu manit

  • Lud zbunjen normalan struka neradi svoj posa ovako je nam sve znamo da higijensko tehnicki uvjet nisu dobri moramo probudit moral i svjest , kad prizvodimo salamu u garazi a pogon opremljen lezi

  • Samo par podataka prije nego što se pokrene rasprava oko štetnosti aluminija i boksita…

    Dakle, boksit je niskotoksičan dok je vlažan (a takav je u vodi), prašina je opasna, ali opet takva je prašina bilo kojeg sastojka. S obzirom da je Hercegovina bogata boksitom i na krški teren, vjerojatno je tako završio u vodi. Ali, to onda nije aluminij, već aluminijevi oksidi.

    Druga stvar, elementarni aluminij je također niskotoksičan, ali on sigurno nije u vodi, jer je to nemoguće. Osim ako netko u Borku ne vrši elektrolizu i izlijeva čisti aluminij u vodu.

    Ono što je opasno je nusprodukt proizvodnje aluminija, crveno blato/mulj, koje je ekološka bomba, takav primjer imate u Dalmaciji blizu Cetine, gdje još i danas posotji bazen crvenog mulja iznad samog kanjona… S obzirom da se nigdje u Širokom ne vrši elektroliza aluminija, ovo je također nemoguće.

    Eto, samo par informacija prije rasprave o štetnosti aluminija, a prije rasprave pričekajte da mi ispucaju kokice. 🙂

  • ko je dozvolio da se kopa boksit iznad izvora ko je toliko moćan da može ugrožavt cjelo područje daj toga čovjeka imenujte to je zločinac koji ne bira srestva da dobije koju pinku

  • Vodovod Kočerin redovito svaki tjedan kontroliše vodu nije dokazano da je za pit može se koristit za druge svrhe.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.