Primjena kaznenih odredbi Zakona o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH počela je 28. svibnja 2024. godine, za sve odredbe koje ne zahtijevaju dodatne podzakonske akte. Za one koje ipak jesu povezane s pravilnicima, kazne će se primjenjivati od 13. lipnja 2025. godine, godinu dana nakon stupanja na snagu tih akata, stoji na službenoj stranici Vlade Federacije BiH.
Kako stoji u objavi, pušenje u zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i javnom prijevozu je zabranjeno, osim ako se ne radi o posebno uređenim prostorima za pušenje, koji moraju biti fizički odvojeni od nepušačkih zona, imati zaseban ventilacijski sustav, a u njima nije dozvoljeno posluživanje ni konzumacija hrane, dok je konzumacija pića dopuštena.
Ugostiteljski objekti do 50 m2, u kojima se isključivo poslužuju pića, mogu se u cijelosti odrediti kao pušački prostori, uz ispunjavanje tehničkih uvjeta i jasno označavanje prostora.
U svakom objektu koji želi omogućiti pušenje, vlasnici su dužni donijeti i istaknuti Odluku o dozvoli pušenja i Odluku o zabrani pušenja, uz propisane oznake, uključujući upozorenja o štetnosti pušenja i zabranu ulaska maloljetnicima.
Visoke novčane kazne
Novčane kazne za nepoštivanje zakona su visoke:
- Pravna osoba koja ne zabrani pušenje sukladno zakonu može biti kažnjena od 2 000 do 5 000 KM.
- Odgovorna osoba u pravnoj osobi može biti kažnjena od 300 do 1 000 KM.
- Vlasnik/korisnik prostora koji ne osigura provođenje zabrane (ne postavi znakove, ne ukloni pepeljare) može biti kažnjen od 500 KM do 2 500KM.
Nadzor nad provođenjem Zakona vrše sanitarni i zdravstveni inspektori, ovisno o vrsti objekta i prirodi prekršaja.
Zakon također predviđa posebne iznimke za ustanove poput službi za zaštitu mentalnog zdravlja, palijativne njege, domove za starije i zatvore, gdje se može dopustiti pušenje u posebnim prostorijama, ako su uvjeti za to zadovoljeni, prenosi Bljesak.info.
U zračnim lukama odluku o dozvoli pušenja donosi ravnatelj, a prostor za pušenje mora biti veličine između 10 i 50 m2, i ne smije zauzimati više od 20% ukupne površine.
Zakon predstavlja značajan korak u zaštiti javnog zdravlja i usklađuje se s europskim normama o kontroli uporabe duhana.
(www.jabuka.tv)
Hvala Bogu da se i to dogodilo u Hercegovini samo jos da se to ispostuje bit ce to dobro Sirokobrijezanka
Po svim kaficima i restoranima se vec vidi manjak gostiju, ova djelatnost koja je kod nas bila medu najprofitabilnijim postat ce kao na zapadu osrednja grana isplativosti.
Oce kao i u RH, evo svi propali otkad je zabranjeno pusenje.
Ne budi blesav, veliki kafici lako naprave dio odredjen za pusenje i dio za nepusace. Mali kafici ce svakako pojacati ventilaciju i dozvoliti pusenje.
Nitko radi ovoga nece propasti kao sto ni u RH nitko nije propao.
Ljudi ce se napokon nauciti u restoranima da moraju izaci ispred restorana dok zapale a ne da dime ljudima u tanjur.
Znači li to da će se prestati pušiti i u Domu zdravlja u Širokom Brijegu?
Dođem na šalter na 1.kat – smrdi po dimu iz one njihove prostorije kraj pulta. Tko je tu lud?