Zastupnica Demokratske fronte u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine Marijana Hrvić-Šikuljak podnijela je inicijativu za omogućavanje pratnje tijekom cijelog poroda uključujući prirodni i carski rez, u svim porodilištima na području FBiH.
Ova zastupnica podsjeća da Europska komisija u Izvještaju za BiH za 2022. navela da naša zemlja mora poboljšati uvjete u bolnicama i porodilištima, i zabraniti porodiljno nasilje, u skladu sa svojim obavezama prema Istanbulskoj konvenciji, izvještava Akta.
Prema informacijama koje je od porodilišta dobilo Udruženje Baby Steps u zdravstvenim ustanovama / porodilištima u Federaciji BiH, pratnja po želji porodilje tijekom cijelog prirodnog poroda je dozvoljena u JZU UKC Tuzla i Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar.
Pratnja tijekom cijelog poroda i carskog reza dozvoljena je samo u Plavoj klinici u Tuzli. U nekim porodilištima je dozvoljeno da budu prisutni samo muževi i to samo na kraju poroda, u nekim nije uopće dozvoljena pratnja ili se ne poštuju pravila.
Porodiljno nasilje (fizičko i psihičko zlostavljanje tijekom trudnoće, poroda i nakon poroda) i dalje je prisutno u porodilištima u FBiH, što predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i prava pacijentica i koje može dovesti do zdravstvenih komplikacija, postporođajne depresije, psiholoških poremećaja, te u najgorem slučaju smrt majke i / ili bebe zbog zanemarivanja, navodi Marijana Hrvić–Šikuljak u inicijativi.
U bolnici u Mostaru od ponedjeljka dostupan bezbolan porođaj uz anesteziju
Napominje da je Udruženje Baby Steps provelo istraživanje u maju ove godine: “Zašto ne prijavljujemo kršenja prava na porodu?”, a u kojem je sudjelovalo 416 porodilja. Skoro 80 posto anektiranih žena u BiH smatra da su im tijekom porođaja bila ugrožena neka od prava, ali to nisu nikome prijavile “jer ne vjeruju da bi se time išta promijenilo”.
Porodiljno nasilje podrazumijeva i emocionalne prijetnje, ucjene i uvjetovanje pružanja usluga praćeno koruptivnim radnjama u porodilištima (iznuđivanje novca i poklona) koje je u BiH veoma prisutno. Prijavljivanje korupcije u ovim slučajevima se ne događa.
Pravosudne institucije nisu u mogućnosti djelovati jer nedostaju prijave i dokazi dok, s druge strane, pacijentice / porodilje nemaju povjerenje u mehanizme prijavljivanja korupcije i pravosudni sistem.
Pratnja tijekom cijelog poroda u svim porodilištima FBiH može imati mnogo obostranih prednosti koje će zdravstveni sistem učiniti kvalitetnijim, spriječiti korupciju, porodiljno nasilje, a žene ohrabriti da rađaju što može direktno utjecati na povećanje nataliteta i poboljšati demografsku sliku u Bosni i Hercegovini koja je znatno ugrožena, zaključuje Hrvić-Šikuljak.
(www.jabuka.tv)
Žensko sam.U predrađaoni sam provela tri dana i nagledala se i naslušala svega.Žene su danas razmažene,često bezobrazne,stalno kritiziraju bez objektivnog razloga….svaka čast doktorima i babicama kako to izdrže.
Nisi ti žena, sram te bilo!
Ano 10,08
Mora da te pogodio prvi kom entar jer si sigurno i ti prenemaguša😂
Jos i to..idjes radjati i to podd rotacijom i pratnjom..totalno nepotrebno
Što više prisutnih pri porođaju, više je mogućnosti da se unese neki virus ili bakterija i da male, tek rođene bebe obole od teških bolesti, a onda se pitamo otkud je virus stigao u porodilište. Svjedoci smo toga zadnjih dana u Hrvatskoj.
Sto ce im samo da smetaju po radaonici ja da se pitam nebi dala ni posjete poslje poroda zena samo sto rodi eto posjeta sve bi to zabranila dok nedode doma.