Knjiga ”Kulturno-povijesna baština sela Knešpolja kraj Širokoga Brijega s posebnim osvrtom na natpis kneza Mirka Radivojevića”, autorica dr.sc. Marinke Šimić i mag. arheologije Maje Soldo predstavljena je u utorak navečer u dvorani Franjevačkog samostana u Širokom Brijegu.
Knjiga je izišla u nakladi Franjevačkog muzeja i galerije u Širokom Brijegu.
U predstavljanju su sudjelovali predstavljači autorica Maja Soldo, dr. sc. Anto Ivić, fra Ante Marić, fra Valentin Vukoja, Kristijan Zovko ispred MZ Knešpolje i fra Dane Karačić.
Večer je uljepšao crkveni zbor svetog Ivana Krstitelja iz Knešpolja uz voditelja profesora Marka Salavardu te članovi KUD-a Crnašnica iz Knešpolja. Svi prihodi od prodanih primjeraka knjige idu u humanitarne svrhe potrebitim obiteljima povodom nadolazećih blagdana.
Crkva svetog Ivana Krstitelja u Knešpolju (Foto: Maja Soldo)
Knjiga je pisana iz ljubavi prema baštini kao dar društvenoj zajednici kako bi se probudila svijest o važnosti zaštite baštine, kao što su navele autorice. Znanje i prepoznatljivost baštine koja se nekad doslovno nalazi u našem dvorištu, nema značaj i važnost koji bi trebala imati.
Društvena zajednica ne shvaća kolika je vrijednost baštine, koja je priča o kulturnom identitetu naroda koji živi na ovim prostorima već stoljećima, te je od iznimnog značaja buđenje svijesti kako bi se dugoročno zajedničkim snagama zaštitile znamenitosti koje predstavljaju ovaj prostor.
Foto: Privatna arhiva
U suradnji Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne baštine, Mjesne zajednice Knešpolje, Franjevačkog muzeja i galerije u Širokom Brijegu, te financijsku podršku Vlade Županije Zapadnohercegovačke knjiga je ugledala svjetlo dana na radost kako mještana tako i šire publike.
Predstavljanju knjige je nazočila i ministricao brazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke Daniela Perić te ostali važni predstavnici institucija iz područja kulturno-povijesne baštine tako i svih drugih štovatelja baštine i ljubavi prema svemu što su nam ostavile starije generacije, ističu organizatori.
Autorice su se zahvalile svima koji su na bilo koji način dali svoj doprinos u pisanju ove knjige.
Autorica Maja Soldo s članicama KUD-a Crnašnica (Foto: Privatna arhiva)
(www.jabuka.tv)
Samo polaganje vijenaca i kulturne baštine a mladost ode vani
Ne rise tupane.
isčekujemoj kad će drugi dio o kulrunoj baštini provo dobrič grabova draga…
Čestitke autoricama, bilo je lijepo.
Što je je, dosadilo ovo više…
Cestitke!
Sve pohvale,
Maja Soldo, Knezepoljka?
Čestitke autoricama, svaka humanitarna gesta se treba poštovati.
Čestike autoricama,knjiga je super 😊
Bravo,podrska mladim autoricama