U organizaciji Vicepostulature postupka mučeništva “Fra Leo Petrović i 65 subraće”, na čelu s fra Miljenkom Stojićem, u Širokom Brijegu je u nedjelju, 23. listopada, održan XIV. simpozij “Stopama pobijenih”.
Kao i prethodnih godina, i ove godine sve je započelo misnim slavljem kojega je predvodio don Davor Klečina, župnik župe u Drvaru kojoj pripada i filijala u Bosanskom Petrovcu, te upravitelj župa u Bosanskom Grahovu, Ključu i “ubijenoj” župi Krnjeuša, priopćeno je iz Vicepostulature.
Don Davor Klečina je istaknuo kako je ovaj skup za svaku pohvalu, ali i sve što čini Hercegovačka franjevačka provincija, tj. Vicepostulatura postupka mučeništva “Fra Leo Petrović i 65 subraće”.
Ovo je ujedno poticaj i poziv svim drugim biskupijama i redovničkim zajednicama u BiH i Hrvatskoj da se trgnu oda sna, mole i zasuču rukave, kako bi otrgnuli od zaborava svjedočanstvo tolikih mučenika u svojim vlastitim redovima i među vjernicima. Barem ih mi katolici u BiH imamo na desetine, ako ne i stotine, od turskog razdoblja do naših današnjih dana, kazao je don Davor.
Drugi dio simpozija nastavljen je u izložbenom prostoru Franjevačkog muzeja i galerije gdje su održana tri predavanja.
Prvo predavanje održao je povjesničar Hrvoje Mandić na temu “Doprinos hercegovačkih franjevaca razvoju odgoja i obrazovanja – konviktu za vanjske učenike na Brigu”.
Profesor na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru Ivo Čolak govorio je na temu “Sustavno uništavanje kulturnog identiteta na Širokom Brijegu za vrijeme Drugoga svjetskog rata i poraća”.
Don Davor Klečina za temu je imao “Procvat, propast i obnova Katoličke Crkve na području današnje jugozapadne Bosne”.
Simpozij je završio zahvalom svim posjetiteljima i predavačima te pozivom da se svi koji imaju bilo kakvu informaciju o ubojstvu fratara jave u Vicepostulaturu te na taj način doprinesu njezinu uspješnom radu, stoji u priopćenju.
(www.jabuka.tv | Foto: Vicepostulatura Široki Brijeg)
Udbaši u prvim rdovima
Ti bi ukinuo ovo obilježavanje?
Mislio sam općenito ne konkretnoi na sliku
Ne znam zašto se umjesto “širokobrijeških mučenika” što je pojam koji se desetljećima koristio pojavio naziv “pobijeni fratri”.
Svi dobro znamo što je i kako bilo, ne treba i jezikom srozavati i banalizirati dodatno.
Lijepo.