U ovoj bh. općini nemaju banku, mesnicu, čak ni pekarnicu

Najstariji stanovnici kažu da je ova općina posljednjih godina na ivici opstanka. Stanovništvo odlazi, ne otvaraju se nova radna mjesta, a tvrtke koje su postojale, davno su ugašene.

Imali smo pilanu, ćilimaru, Tvrtku motornih vozila „Famos“. Trnovo je imalo oko 7 ili 8 tisuća stanovnika, kaže jedan od stanovnika Trnova (u RS-u).

Prema popisu stanovništva iz 2013.godina na području općine Trnovo živjelo je 2.050. stanovnika. Građani kažu da je taj broj danas znatno manji, izvještava BN TV.

U prošloj godini na području ove lokalne zajednice rođeno je svega 9 beba, a u novu školsku godinu do sada upisano svega šest prvašića.

Prošle godine je bilo trinaest prvašića, pretprošle godine je bilo šest. Nikada ne možemo biti načisto je li u pitanju povećanje ili smanjenje, kazali su.

Na području ove male i izrazito nerazvijene lokalne zajednice nikada nije postojala srednja škola, benzinska crpka je zatvorena, mesnica ne postoji, pekarnica je također zatvorena, a ne postoji ni frizerski salon.

Popis onoga što ne postoji u ovoj lokalnoj zajednici ovdje se ne završava. Građani kažu da im je potreban i veći broj liječnika.

Dobretići više nisu najsiromašnija općina u FBiH, evo tko ih je “prestigao”

Ja kad dođem tu u Dom zdravlja, znam što me čeka, odmah je daj uputnicu i idi u bolnicu. Ja bih htjela malo više od liječnika, mene ne zadovoljava liječnik koji je tu na dežuri, a u biti u Sarajevu, navode sugovornici.

Ovo su neki od razloga zbog kojeg stanovništvo napušta ovu općinu. Prvi čovjek općine Miroslav Bjelica kaže da pronatalitetnom politikom pokušavaju zadržati stanovništvo. Dodaje da su u prethodnom razdoblju dvije višečlane obitelji doselile u ovu općinu.

Za sklapanje braka dajemo 500 maraka, za upis u prvi razred osnovne škole dajemo 500 maraka. Imamo besplatnu igraonicu za svu djecu Trnova. Imam besplatan prijevoz za sve srednjoškolce u srednju školu.

U tijeku zime organiziramo školu skijanja za osnovce, gdje im osiguramo komplet opremu, instruktora i prijevoz. Dajemo stipendije za sve srednjoškolce u visini od 150 maraka. Od ove godine za rođenje prvog djeteta dajemo 2.000 maraka, za rođenje drugog djeteta, 4.000 maraka, za rođenje trećeg djeteta 6.000 maraka, kazao je.

Unatoč najvećim izdvajanjima za pronatalitetnu politiku u Republici Srpskoj, stanovništvo napušta ovu. O razlozima odlaska za BN TV su govorili i stanovnici.

Vjerojatno zbog posla, zaposlenja, školovanja. Ne bi bilo loše da ima neka tvornica da se ova omladina može zaposliti, kazao je jedan od njih.

Radna mjesta u Trnovu vezana su za javni sektor, dok realni sektor gotovo da ne postoji.

Ovdje u Trnovu nitko ništa ne radi, a svi su zaposleni. Ja to ne mogu shvatiti u ovome vremenu da se tako živi i svi dobro žive, zaključuje građanin.

Da će se u narednom razdoblju raditi na razvoju gospodarstva obećava prvi čovjek ove lokalne zajednice. Najavljuje da će uskoro biti formirana industijska zona, a već postoji nekoliko investitora koji će graditi pogone.

Hoće li Trnovo vratiti stari sjaj ili će i dalje biti na rubu opstanka, pokazat će vrijeme.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj: