U Mostaru nezdrav zrak

Prema podacima FHMZ-a indeks kvalitete zraka u utorak u 7:00 sati iznosio je u Mostaru 154, što pokazuje da je zrak nezdrav, a na Ivan Sedlu 32, što pokazuje da je zrak dobre kvalitete.

Zrak je i u ponedjeljak označen kao nezdrav, a kao glavni zagađivač navodile su se lebdeće čestice manje od 2,5 mikrometara.

Bljesak.info podsjeća da zrak bio označen nezdravim i krajem prosinca 2023. godine. Uzrok su bile iste lebdeće čestice. One nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi iz automobila, grijanje na drva ili ugljen i sl.), a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma.

Njihov je promjer otprilike 3 posto promjera dlake kose, a kad njihova koncentracija poraste više od dopuštenih 25 μg/m3 u kalendarskoj godini i kad prodru duboko u pluća, mogu uzrokovati niz problema, od otežanog disanja do peckanja očiju.

S toga, savjetuje se da svi, a posebno oboljeli od bolesti organa za disanje i srca, zatim stari, trudnice i djeca, ograniče boravak vani.

(www.jabuka.tv | Foto: Facebook/Mostarske novosti)



2 komentara

  • Jel’ clanak platio “Kill Bill”, zvani Gates?, Klaus Schwab?, Ursula von Pfizer, Franjo Nesveti ili americka ambasada?. Svi rade skupa.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.