U Hrvatskoj 80 posto mladih od 18 do 34 godine živi u roditeljskom domu

Hrvatski državni zavod za statistiku objavio je podatke s popisa stanovništva iz 2021. godine prema kojima u toj zemlji 28 posto osoba starijih od 25 godina, ili njih više od 350 tisuća, još uvijek živi s roditeljima.

Ako se ta dobna granica spusti još niže, stvari se dodatno pogoršavaju. Naime, prema najnovijim podacima Eurostata za 2022. godinu o udjelu mladih u dobi od 18 do 34 godine koji žive s roditeljima, mladi Hrvati rekorderi su u europskim razmjerima.

Čak 78,2 posto Hrvata unutar te dobne skupine obitava u roditeljskom gnijezdu, što je gori rezultat nego godinu ranije kada ih je bilo 76,5 posto, uopće najlošiji u zadnjih desetak godina, piše Slobodna Dalmacija.

Iza Hrvata su mladi Grci – njih 71,9 posto u dobi od 18 do 34 godine živi s roditeljima, a slijede Slovačka (71,2 posto), Portugal (70,7 posto), Italija (69,4 posto) i Španjolska (65,9 posto).

S druge strane, u Švedskoj samo 12,5 posto mladih te dobne skupine dijeli stambeni prostor s roditeljima, u Danskoj tek njih 15,5 posto a u Finskoj 16,7 posto.

Prosjek 27 EU zemalja inače iznosi 49,4 posto, a Eurozone (20 zemalja) 49,2 posto.

U 2021. godini prosječna dob u kojoj su mladi napustili roditeljski dom u EU-u iznosila 26,5 godina. Kasnije se na to odlučuju muškarci (u prosjeku s 27,4 godine) nego žene (s 25,5 godina u prosjeku).

Ukupno gledano, najstarija prosječna dob napuštanja roditeljskog doma zabilježena je u Portugalu (33,6 godina), ali u stopu ih prati Hrvatska čiji se mladi na to odlučuju u prosjeku s 33,3 godine. Među tim su zemljama još i Slovačka, Grčka i Bugarska.

(www.jabuka.tv / Foto: Ilustracija)



19 komentara

  • Najvise volim kad ustanem u 11, pa malo na kavu, pa mater napravi rucak, onda malo prilegnem i navecer negdje potrosit stogod para. Ako Bog da do 50. cu tako

  • Gluposti, mi imamo svoje običaje, većina živi s roditeljima sve dok ne zasnuju obitelj ili ako se nije eventualno nekud odselila. Pa kod nas je ruglo da samac iznajmi stan, odseli se od roditelja i samostalno živi u istom mjestu, kad to i može financijski sebi priuštiti. Za našu sredinu “odmah to nisu čista posla, ta sigurno se ne slažu itd…..”. Onda je bolje nastavi po običaju i budi dio tamo neke statistike koja ne uključuje kriterij “običaj’. Švedi i ostali sjevernjaci neka i dalje žive po svome i neka budu dio te kao neke “bolje” statistike.

  • da sa kim bi trebali živijeti,nismo stvoreni da bi smo bili sami,a tko hoće učiti mnogo toga se može naučiti,

  • Samo budite kod svoji roditelja, ako nemozete nekoga naci za brak. Ali, ne boj te se uci u brak. Dotle, samo vlastita obitelj, nikakav postanar ili stanovanje vise tudi karaktera zajedno. Ovo su podmukli clanci, placeni iz zapada, tkoji se nasoj obiteljskoj tradiciji rugaju. Neka na zapadu slobodno zive sami “obiteljski” sa svojom mackom ili cukom, mogu i kanaricem. Ili sa istospolnim, ili sa pepelom pokojnika. A sto mi radimo, sta ih ima da briga.

  • Što ne kažu koliko tamo u naprednom svijetu mladi vide svoje roditelje upće ili kada se razbole. Mogu godine proć bez kontakta i to je ok od toga se ne radi anketa?

  • Pa taj zapad unistava sve ljudske vrijednosti i dostojanstva!

    Trebamo svi zajedno živjeti, to i je pravo, manji troškovi a nije dosadno.
    Jebem ti zapad

  • Eto najbolje ispada roditelje u starački dom koji su sve stvorili a u kuću dovesti barem jednog kućnog “ljubimca” !

  • Malo ih poslat u vojsku na obuku barem 5 mjeseci da se nauče pameti i postenju
    i onda mogu samostalno kroz zivot bez mame i tate

  • Sve ima svoju cijenu.Tako to treba dobro odvagat šta je bolje.Sve ima prednosti i mane.Tako teško biti pametan što je bolje.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.