Nekad dom najopasnijim kriminalcima Amerike, a danas turistička atrakcija – Alcatraz bi mogao ponovno postati aktivan zatvor. Donald Trump želi ovu “stijenu” pretvoriti u simbol stroge kontrole i zakona.
Tko će završiti iza rešetaka i može li ovaj povijesni zatvor doista ponovno zaživjeti?
Alcatraz zatvor mogao bi ponovno postati dom najopasnijim zatvorenicima u Americi. Donald Trump naredio je njegovo ponovno otvaranje, navodeći kao razlog borbu protiv nasilnog kriminala i ilegalne imigracije.
Dosta je bilo kaosa. Vrijeme je za red i zakon, izjavio je Trump putem svoje mreže Truth Social, naglašavajući da u obnovljenom Alcatrazu vidi idealno mjesto za one koje naziva “najokrutnijim prijestupnicima“.
Zatvoren još 1963. godine zbog visokih troškova održavanja, Alcatraz je posljednjih desetljeća funkcionirao kao popularna turistička destinacija pod zaštitom Nacionalne službe za parkove. Ipak, Trumpova naredba uključuje suradnju s FBI-jem, Ministarstvom pravosuđa i Uredom za zatvore u cilju revitalizacije ove ikoničke ustanove.
Stručnjaci međutim ističu da bi samo obnova infrastrukture koštala više od 300 milijuna dolara – objekt nema grijanje, tekuću vodu, niti je prilagođen modernim sigurnosnim standardima. No, Trumpu očito nije prioritet praktičnost, već – poruka.
Najpoznatiji kriminalci u Alcatrazu
Ime “Alcatraz” dolazi od španjolske riječi za pelikana – “Isla de los Alcatraces”.
Bio je najstroži zatvor u SAD-u – bijeg je bio gotovo nemoguć. Od 14 pokušaja, samo je jedan (poznati bijeg Franka Morrisa i braće Anglin 1962.) ostao misterij – jesu li preživjeli bijeg ili nestali u hladnim vodama Pacifika?
U zatvoru su boravili najpoznatiji kriminalci svog vremena: Al Capone, George “Machine Gun” Kelly i Robert Stroud, poznat kao “Birdman iz Alcatraza”.
8 razloga zašto je Alcatraz poseban
- Nitko nikad službeno nije pobjegao – Tijekom 29 godina rada kao federalni zatvor, 36 zatvorenika je pokušalo pobjeći, ali nijedan bijeg nije službeno potvrđen kao uspješan. Trojica su nestala 1962., a njihove sudbine i danas su predmet teorija zavjere.
- Najpoznatiji zatvorenik bio je Al Capone – Zloglasni mafijaš služio je kaznu na Alcatrazu jer su ga tamo mogli bolje izolirati od vanjskog svijeta i njegovih veza.
- Otok ima vlastiti svjetionik – To je bio prvi svjetionik ikad izgrađen na američkoj zapadnoj obali, još 1854. godine.
- Zatvor bez kontakta sa svijetom – Zatvorenici su imali minimalan kontakt s vanjskim svijetom. Neki su rekli da su tijekom mirnih noći mogli čuti glazbu i smijeh iz restorana u San Franciscu, što je dodatno pojačavalo osjećaj izolacije.
- Voda oko otoka bila je prirodna prepreka – Hladnoća i jake morske struje činile su bijeg gotovo nemogućim – ne samo zbog čuvara i rešetki, nego zbog same prirode.
- Zatvor je zatvoren zbog visoke cijene održavanja – Iako je bio najsigurniji, bio je i najskuplji – troškovi su bili trostruko veći po zatvoreniku nego u drugim zatvorima.
- Danas je turistička atrakcija – Od 1973. godine Alcatraz je otvoren za javnost i godišnje ga posjeti više od 1.5 milijuna ljudi.
- Poznata “Bitka za Alcatraz” – Godine 1946., dogodio se krvavi pokušaj bijega koji je trajao tri dana i završio smrću trojice zatvorenika i dvojice čuvara.
Može li Trump uistinu oživjeti Alcatraz kao funkcionalan zatvor ili je riječ samo o simboličnom potezu u svrhu jačanja vlastite političke poruke? Povijest je pokazala da “Stijena” teško prašta, a još teže zaboravlja.
(www.jabuka.tv | Foto: AI ilustracija)