Sveobuhvatan vodič za nogometna pravila i bitne informacije

Nogomet nosi titulu najpopularnijeg sporta na svijetu.

Za igranje neformalne utakmice potrebna je samo otvorena površina, dva igrača i lopta. Međutim, strukturirana verzija koja se igra u službenim ligama poput španjolske La Lige i engleske Premier lige, kao i na velikim međunarodnim turnirima poput FIFA Svjetskog prvenstva ili Olimpijskih igara, pridržava se univerzalnog skupa nogometnih pravila.

Ova pravila su uspostavljena i usavršavanja tijekom godina od strane FIFA-e, službenog globalnog upravljačkog tijela za nogomet.

Razumijevanje igre: Dimenzije i raspored nogometnog terena

Kao što se upoznajemo s osnovama bilo koje igre ili sporta prije igranja, bilo da se radi o besplatni tipovi za danas na onlinekladionice.com ili vanjskom sportu, razumijevanje rasporeda nogometnog terena je ključno prije nego što naučimo kako igrati nogomet. Nogometni teren može biti prekriven prirodnom travom ili umjetnom travom, a njegove dimenzije se kreću između 90 do 120m u dužinu i 45 do 90m u širinu.

Izvor: Football

Granice koje se protežu dužinom terena nazivaju se bočne linije, dok se one koje idu dužinom širine terena nazivaju gol linije. Svaki od četiri ugla igrališta obilježen je kutnom zastavicom. Igralište, ograničeno bočnim i gol linijama, prepolovljeno je sredinom linijom koja je povučena paralelno s gol linijama. Krug nazvan središnji krug nacrtan je sa središnjom točkom srednje linije kao središtem.

Na središnjim točkama svake gol linije na oba kraja terena postavljene su vratnice. To su obično pravokutni okviri izrađeni od metala ili drva, duljine 7,32m i visine 2,44m, obično opremljeni mrežama. Oko svake vratnice je određeno kazneno područje, također poznato kao 16-terac.

Nogometna pravila

Nogometne utakmice uključuju dvije ekipe i obično traju 90 minuta, podijeljene u dva poluvremena po 45 minuta, s pauzom od 15 minuta poznatom kao poluvrijeme. Utakmica započinje iz središnjeg kruga, pri čemu jedna ekipa započinje s posjedom lopte. Nakon poluvremena, ekipe zamjenjuju strane, a protivnička ekipa započinje igru s posjedom lopte.

Osnovni cilj svake ekipe je ubaciti loptu, bilo udarcem nogom ili glavom, u gol protivničke ekipe kako bi postigli pogodak. Da bi pogodak bio priznat u korist napadačke ekipe, cijela lopta mora prijeći gol liniju. Ekipa koja postigne više golova na kraju 90 minuta proglašava se pobjednikom. Svaka ekipa na terenu ima 11 igrača, uključujući jednog golmana.

Golmani se razlikuju kao jedini igrači koji smiju rukovati loptom, ali samo unutar kaznenog prostora. Ostalih deset igrača, nazvanih igrači u polju, imaju različite uloge, od obrane u blizini svog gola do napadačkih manevra više na terenu. Svaka ekipa ima pravo na tri zamjene tijekom utakmice.

Prekršaji, kartoni, slobodni udarci i kazneni udarci

Prekršaji rukovanjem, izuzev goalkeepers unutar njihovog kaznenog prostora, također čine prekršaje. Suci mogu izdati upozorenja ili kartone na temelju težine prekršaja, ali ne mora svaki prekršaj rezultirati kartonom. Žuti karton označava značajan prekršaj, a akumulacija dva žuta rezultira crvenim kartonom, što zahtijeva trenutnu isključenje igrača i suspenziju za sljedeću utakmicu.

Izravan crveni karton može biti izdan za prekršaje koji se smatraju izrazito ozbiljnim. Radnje ili ponašanja koja krše duh sporta i utvrđena pravila igre također mogu privući žute ili crvene kartone. Nakon što igrač napravi prekršaj, protivnička ekipa dobiva slobodan udarac.

Alternativno, ako ekipa u obrani prekrši pravila unutar svog kaznenog prostora, napadačka ekipa dobiva kazneni udarac. U tom slučaju, lopta se postavlja na kazneni bod unutar 16-terca, a napadač ima izravan udarac na gol, suočavajući se samo s golmanom kao preprekom.

*Sponzorirani članak