Sudeći prema demografskoj slici, BiH iz godine u godinu upada u sve dublju krizu.
Statistike bilježe sve manji broj novorođenčadi, a sve više umrlih u FBiH, što se može okarakterizirati kao jedna u nizu posljedica uvijek aktualne političke i ekonomske krize u Bosni i Hercegovini, piše Večernji list.
Prema podacima Federalnoga zavoda za statistiku, tijekom godine dana, točnije, od listopada prošle do rujna ove godine, ni u jednoj županiji nije zabilježen veći broj novorođene (živorođene) djece u odnosu na broj umrlih. Najviše djece u promatranom razdoblju rođeno je prošle godine u listopadu – 1.606, dok je travanj ove godine zabilježio rekordan broj umrlih – 3.891.
Kako je ljeto omiljeno razdoblje mladima za stupanje u bračnu zajednicu, potvrdili su podaci Federalnoga zavoda za statistiku u kojima stoji kako je naviše sklopljenih brakova bilo u upravo u srpnju i kolovozu. Promatrajući posljednju objavljenu statistiku koja oslikava stanje u većem bh. entitetu, vidljivo je kako je u FBiH rođeno 1.554 djece, među kojima je bilo 813 dječaka, a 741 djevojčica.
Najveći rast broja stanovnika, odnosno najviše djece rođeno je u SŽ-u – 380, zatim TŽ-u – 303 te ZDŽ-u, u kojem je u rujnu rođeno 300 djece. Po broju živorođene djece slijedi SBŽ, u kojem je rođeno 167 djece, HNŽ sa 140, dok je u ŽZH rođeno 76 djece u rujnu.
Dr. Vajdana Tomić, predstojnica Klinike za ginekologiju i porodništvo SKB-a Mostar, nedavno je za Večernji list kazala kako se u ovoj godini očekuje veći broj poroda u odnosu na prošlu godinu te da je u porastu broj blizanačkih trudnoća.
No, iako broj novorođenčadi ulijeva nadu u svjetliju budućnost, ta slika vrlo brzo pada u drugi plan kada se pogleda statistika koja prikazuje broj umrlih u jednom mjesecu. Kako je prikazano u podacima, broj umrlih znatno je veći od broja novorođenih.
U rujnu je umrlo 2.187 osoba, među kojima 1.110 muškaraca te 1.077 žena. Čak 36 osoba životnu bitku izgubilo je nasilnom smrću.
Najviše osoba umrlo je u SŽ-u – 472, TŽ-u – 406, ZDŽ-u – 353, a u USŽ-u je preminulo 247 osoba. U Hercegovačko-neretvanskoj županiji preminule su 224 osobe, a u Županiji Zapadnohercegovačkoj 79, gdje je ujedno zabilježen najmanji prirodni prirast (3), piše Večernji list.
Podatak koji je malo pozitivniji je broj sklopljenih brakova, koja su u promatranom mjesecu bila 1.194, dok je 118 brakova razvrgnuto. U Sarajevskoj i Tuzlanskoj županiji sklopljeno je po 288 brakova, Hercegovačko-neretvanskoj 127, dok je u Posavskoj županiji sklopljeno najmanje brakova – samo 10.
(www.jabuka.tv)
Kako nestručnost novinara Večernjeg može potpuno promijeniti suštinu podatka. Tu piše da je u “Županiji Zapadnohercegovačkoj preminulih 79, gdje je ujedno zabilježen najmanji prirodni prirast (3)”. Zapravo se radi o najmanjem negativnom prirodnom prirastu jer je sa 76 rođenih ŽZH skoro došla do plusa i zapravo je najvitalnija od svih županija a iz njegove rečenice bi se dalo zaključiti potpuno suprotno. Isto tako valja napomenuti da u odnosu na prvih 9 mjeseci prošle godine povećanje broja rođenih bilježe ŽZH ( čak 14%),HBŽ i Posavska dok ostalih 7 imaju padove broja rođenih u odnosu na 2020. godinu koja je do tada svakako bila rekordno niska po natalitetu. Ako se spustimo do općina vidljivo je da su sva hrvatska područja stabilizirala natalitet koji je u laganom porastu dok bošnjačka područja (uključujući i Sarajevo) godinama bilježe snažan pad. Najgora situacija je u USK gdje je u zadnje 4 godine pad broja rođenih čak 30%
šta pročitah…ništa mi nije jasno
E da još ima kakve pomoći za roditelje.. Ne triba nama puno..
Slažem se s komentarom iznad, jako nestručno i, što je najgore, netočno napisan članak novinara V. lista. Ne barata osnovnim demografskim pojmovima.
Suma svih demografskih podataka u BiH je takva da većinski hrvatske općine imaju najvišu stopu fertiliteta (broj rođene djece po ženi) i to je najbitniji podatak!
Kad bismo broju rođenih pripojili i onu djecu rođenu u RH, onda bi ZHŽ, unatoč povećanoj stopi smrtnosti, imala izrazito pozitivan prirodni prirast stanovništva!
Pa zna se tko rada djecu, ono sto je sada na sceni, pozaposljavano a cast izuzetcima imaju jedno ili nijedno dijete, imaju kucnoga ljubimca i kupuju stanove po Mostaru, Jadranu…