U posljednje vrijeme tema ”pristupa” geopolitičkom bloku BRICS sve više i više je zastupljena u našem javnom prostoru.
Gledajući na dugotrajni proces pristupa EU, koji ima perspektivu, ali uz ispunjavanje jasnih uvjeta, vjerojatno određeni politički centri gledajući u BRICS vide priliku za ostvarivanje određenih interesa.
Ako se na stranu ostavi politička dimenzija, a promatra ekonomska kroz trgovinsku razmjenu Bosne i Hercegovine sa zemljama EU i zemljama BRICS-a, situacija je vrlo jasna kakvu bi korist našoj državi donijelo udaljavanje od EU, a približavanje BRICS-u, piše makroekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Držat ću se podataka za 2023. godinu, iako su podaci još lošiji u ovoj godini.
U 2023. godini, Bosna i Hercegovina je ostvarila ukupni izvoz od 16,7 milijardi KM. Od ovog iznosa, oko 12,2 milijarde (73%) izvezeno je u zemlje članice EU, dok je oko 223 milijuna KM (1,34%) izvezeno u zemlje članice BRICS-a. Dakle, u Brazil, Rusiju, Kinu, Indiju, Južnu Afriku, Iran, Egipat, Etiopiju i Ujedinjene Arapske Emirate, izvezli smo 1,34% našeg ukupnog izvoza.
Kada je u pitanju uvoz u 2023. godini, ukupno smo uvezli 27,8 milijardi KM u našu državu, od toga iz EU oko 16,4 milijardi KM (59%), dok smo uvezli iz zemalja članica BRICS-a oko 4 milijarde KM (14,5% ukupnog uvoza).
Kada drugačije ove brojeve prepakiramo, na lako razumljiv način, onda to možemo pokazati kao na infografici.
- Na svakih 100 KM koje uvezemo iz EU, mi u EU izvezemo 74 KM naših proizvoda.
- Na svakih 100 KM koje uvezemo iz zemalja članica BRICS-a, mi njima vratimo 5,5 KM.
Neka svatko razmisli što bi to ekonomski dobili udaljavanjem od EU i približavanjem BRICS-u i što bi se dogodilo s našom ekonomijom, ako bi trgovinski značajno smanjili razmjenu s EU, zaključuje makroekonomski analitičar Faruk Hadžić.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
za BiH je najbolje da BiH prvo postane Federacija tri konstutivna Naroda i po svim pitanjima jednakopravna drżava.
To je osnovni uvjet/uslov da BiH krene prema svjetlijoj budućnosti.